Niemal co drugi kierowca twierdzi, że eksploatacja samochodu bywa bardzo kosztowna. W końcu jeżeli weźmiemy pod uwagę stan polskich dróg nikogo nie powinno to zdziwić. Ponadto do ograniczania wydatków związanych…

Auto części na których nie warto oszczędzać

Auto części na których nie warto oszczędzać

Niemal co drugi kierowca twierdzi, że eksploatacja samochodu bywa bardzo kosztowna. W końcu jeżeli weźmiemy pod uwagę stan polskich dróg nikogo nie powinno to zdziwić. Ponadto do ograniczania wydatków związanych z autem skłaniają kierowców także stosunkowo niskie zarobki. Na niektórych częściach samochodowych nie powinno się jednak oszczędzać. Dlaczego?

Stare przysłowie głosi: Chytry dwa razy traci. Trudno się z tym nie zgodzić, przede wszystkim jeżeli dotyczy to eksploatacji auta. Zakup najtańszego zamiennika lub auto części używanej szybko kończy się bowiem awarią i koniecznością ponownej wymiany danego elementu w stosunkowo niedługim odstępie czasu.

Podzespoły odpowiadające za bezpieczeństwo

To kluczowa zasada, by nie oszczędzać na tych częściach, które odpowiadają za bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego kategorycznie odradza się szukania oszczędności w przypadku takich elementów auta jak ogumienie i układ hamulcowy. Od ich sprawności zależy bardzo wiele, z kolei zaniedbanie ww. może zakończyć się tragicznie.

Nie zapominajmy także, by prócz stosowania dobrej jakości zamienników, regularnie kontrolować stan poszczególnych elementów układu hamulcowego. Prawidłowy stan klocków i tarcz hamulcowych może bowiem w niektórych przypadkach uchronić nas przed wypadkiem – radzi ekspert sklepu z częściami samochodowymi, NoweCzesci.pl.

Komfort i pośredni wpływ na bezpieczeństwo

Na drugim miejscu znalazł się układ zawieszenia, a właściwie jego poszczególne elementy. Nie każdy wie, że np. amortyzatory i sprężyny zawieszenia odpowiadają nie tylko za komfort jazdy, lecz także za jej bezpieczeństwo. Za doskonały przykład posłużyć mogą właśnie amortyzatory, których zużycie lub kiepska jakość wpłyną na wydłużenie hamowania i gorsze zachowanie się samochodu na zakrętach.

Silnik – serce każdego samochodu

Przesadne oszczędzane na obsłudze silnika samochodowego może doprowadzić do jego zatarcia lub zniszczenia. Dlatego warto pilnować okresowych wymian i zawsze stosować dobrej jakości części zamienne. Jeżeli tego nie dopilnujemy narazimy się na znacznie większe koszty lub po prostu będziemy musieli kupić nowy samochód, bowiem remont silnika bardzo często jest nieopłacalny gdyż zwykle przekracza wartość danego auta.

Na koniec zostawiliśmy filtry samochodowe i wszelkie płyny eksploatacyjne. Z racji, że większość z nich ma duży wpływ na funkcjonowanie poszczególnych układów i części w samochodzie, to zaleca się, by co roku podczas okresowej wymiany, stosować dobrej jakości zamienniki od sprawdzonych producentów. Tylko taka odpowiednia profilaktyka da nam bowiem poczucie bezpieczeństwa i uchroni przed niepotrzebnymi awariami.

1 Komentarz
  1. Na części zamienne jakich firm warto zwrócić uwagę jeśli chodzi o poszczególne przeznaczenie ?.
    Słyszałem, ze jeśli chodzi o układ hamulcowy warto rozważyć firmy TRW, Lucas, Brembo

Zostaw komentarz