Trudno sobie wręcz wyobrazić motocyklistę jadącego na swoim jednośladzie bez kasku. Grozi za to mandat, ale przede wszystkim taka jazda jest niebezpieczna i niekomfortowa. Zadaniem kasku jest nie tylko ochrona…

Tylko dobry kask ochroni głowę motocyklisty

Tylko dobry kask ochroni głowę motocyklisty

Trudno sobie wręcz wyobrazić motocyklistę jadącego na swoim jednośladzie bez kasku. Grozi za to mandat, ale przede wszystkim taka jazda jest niebezpieczna i niekomfortowa. Zadaniem kasku jest nie tylko ochrona głowy w razie upadku, zdarzenia drogowego i wypadku, ale też poprawa bezpieczeństwa i wygody samej jazdy.

Bezpieczeństwo i komfort jazdy

Chodzi tu o ochronę przed hałasem ulicznym – motocyklista nie jest przecież zamknięty w wyciszonej kabinie pojazdu, a i jego motocykl generuje nierzadko sporo hałasu. Oczy motocyklisty muszą być chronione przed zaprószeniem oraz drobnymi owadami. Nawet przy stosunkowo niewielkiej prędkości owad, który wpadnie do oka, może spowodować niebezpieczne konsekwencje. Doświadczeni motocykliści dobrze wiedzą, jak wybrać i dopasować optymalny kask, ale początkującym przydadzą się zapewne poniższe porady.

Kaski motocyklowe można kupować osobiście, w sklepie, a także w sklepie internetowym https://gmoto.pl/kaski-motocyklowe,994/. Są dwie szkoły. Pierwsza mówi, że to jest trochę tak, jak z butami: trzeba je wziąć do ręki, a przede wszystkim przymierzyć i zrobić w nich przynajmniej kilka kroków. Druga zakłada, że kto zna swój rozmiar i preferencje, do sklepu fatygować się nie musi.

Różne rodzaje kasków motocyklowych

Istnieje wiele rodzajów kasków. Najprostsze, przeznaczone przede wszystkim dla posiadaczy skuterów, to tzw. jet. Nie chronią one szczęki, a oczy osłaniają blendą. Tego typu kaski nadają się więc do jazdy z niewielką prędkością, w warunkach umiarkowanego ryzyka wypadku. Posiadacz skutera, jeżdżący po mało uczęszczanych, wiejskich drogach, sprawi sobie zapewne taki właśnie kask, mający niezaprzeczalną zaletę w postaci dużego pola widzenia.

Kaski szczękowe chronią całą głowę, a ich wyróżnikiem jest podnoszenie do góry dolnej części wraz z blendą. Nie trzeba więc zdejmować kasku, gdy zachodzi potrzeba odbycia krótkiej rozmowy, zatankowania paliwa na stacji benzynowej czy nawet zrobienia zakupów w sklepie. Znakomicie nadają się do jazdy miejskiej na niezbyt długich trasach. Kto codziennie dojeżdża do pracy lub na uczelnię na motocyklu, będzie się dobrze czuł w takim właśnie modelu.

Najbezpieczniejsze i najbardziej komfortowe są kaski jednoczęściowe, integralne. Nadają się zwłaszcza do pokonywania dłuższych tras, uprawiania na motocyklu sportu i turystyki. Znakomicie chronią głowę i wyciszają hałasy otoczenia, wymagają jednak zdjęcia, gdy motocyklista kontaktuje się werbalnie z innymi ludźmi. Mogą posiadać panele do wentylacji oraz dodatki zapobiegające zaparowywaniu szyby fotochromatycznej lub blendy.

Zostaw komentarz