Samochód potrafi być oczkiem w głowie każdego mężczyzny – dbamy o to, by prezentował się idealnie, w tym celu odwiedzamy myjnie, woskujemy karoserie i czyścimy wnętrze naszego auta. Często jednak…

Filtr przeciwpyłkowy w samochodzie – kiedy go wymienić i dlaczego

Filtr przeciwpyłkowy w samochodzie – kiedy go wymienić i dlaczego

Samochód potrafi być oczkiem w głowie każdego mężczyzny – dbamy o to, by prezentował się idealnie, w tym celu odwiedzamy myjnie, woskujemy karoserie i czyścimy wnętrze naszego auta. Często jednak zapominamy, że auto to nie tylko wygląd zewnętrzny i ogólna prezencja. Jest w nim bowiem bardzo wiele elementów, które wpływają na komfort jazdy i wymagają regularnego czyszczenia bądź wymiany. Jednym z takich elementów jest właśnie filtr przeciwpyłkowy.

Co musisz wiedzieć?

Filtr przeciwpyłkowy jest elementem, który w najmniejszym nawet stopniu nie wpływa na pracę silnika i to właśnie dlatego bardzo często kierowcy o lekceważą i zapominają o tej części. Należy jednak pamiętać, że zanieczyszczony filtr może powodować wiele niedogodności podczas jazdy. Pierwszą z nich będą oczywiście brzydkie zapachy, które dostawać się będą do kabiny, kolejne nieprzyjemności, którym możemy się spodziewać to parowanie szyb oraz słaba praca dmuchawy klimatyzacyjnej. Bakterie i grzyby zalegające w filtrze zwiększają ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych u kierowcy oraz pasażerów.

Wytrzymałość filtra

Wybierając filtr przeciwpyłkowy należy kierować się przede wszystkim jakością materiałów, z których został wykonany. Na rynku możemy znaleźć papierowe zamienniki tej części, jednak nie są one odporne na wilgoć i bardzo szybko się zapychają. Zapchany bądź zawilgocony filtr jest zwyczajnie nieskuteczny, czego konsekwencją mogą być bardzo częste jego wymiany – nawet po kilku tygodniach regularnego użytkowania.

Bardzo dobrym, a co ważniejsze trwałym rozwiązaniem jest filtr przeciwpyłkowy z węglem aktywnym. Nie różni się on rozmiarami od standardowych modeli, jednak jego działanie jest dużo lepsze. Zastosowaine aktywnego węgla sprawia, że wszelkie szkodliwe substancje – jak chociażby ozon, są skutecznie zatrzymywane. Inwestycja w taki filtr pozwoli wam nie tylko zapomnieć o wymianach na dłuższy czas, ale poprawi także wasze samopoczucie podczas jazdy – warto to zrobić, zwłaszcza, że różnica w cenie jest naprawdę niewielka.

Kiedy powinniśmy wymienić filtr przeciwpyłkowy?

Nie można wskazać dokładnego terminu przydatności filtra, głównie dlatego, że jest ona zależna od eksploatacji samochodu, a także to czy jeździmy po mieście, szosach itp. Jednak najlepszą praktyką będzie wymiana go nieco częściej niż raz na pół roku. Jeżeli mieszkasz i poruszasz się samochodem, powinieneś wymieniać filtr przy okazji tzw. małego przeglądu – czyli wymiany oleju, filtra oleju i filtra powietrza.

Podsumowując

Filtr przeciwpyłkowy w znaczącym stopniu wpływa na komfort jazdy – a jak wiadomo im lepiej czuje się kierowca, tym bezpieczniejsza jest jazda. Zapominanie o elementach, które na pierwszy rzut oka są nie istotne, może przynieść poważne konsekwencje. Przede wszystkim ma to wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów – bakterie i grzyby zalegające w wentylacji mogą być bardzo niebezpieczne dla naszych płuc i układu oddechowego. Regularna wymiana filtr jest jeszcze ważniejsza jeżeli często przewozisz dzieci.

MS
Artykuł przygotowano we współpracy z almot-auto.pl.
1 Komentarz
  1. Ja raz na 3 miesiące filtr wyciagnę, wytrzepię bądź odkurze a raz w roku wymienię.

Zostaw komentarz