Klimatyzacja w samochodzie zapewnia komfort w czasie wiosennych i letnich podróży, zapewniając idealną temperaturę we wnętrzu kabiny auta. Jesienią i zimą klimatyzacja osusza wnętrze, pozwalając wyeliminować parowanie szyb. Ten skomplikowany…

Klimatyzacja gotowa do sezonu i podróży

Klimatyzacja gotowa do sezonu i podróży

Klimatyzacja w samochodzie zapewnia komfort w czasie wiosennych i letnich podróży, zapewniając idealną temperaturę we wnętrzu kabiny auta. Jesienią i zimą klimatyzacja osusza wnętrze, pozwalając wyeliminować parowanie szyb. Ten skomplikowany układ wymaga jednak odpowiedniego serwisowania, aby mógł zachować pełną sprawność i wydajność pracy.

Pierwsze seryjne samochodowe układy klimatyzacji zaczęto montować w latach pięćdziesiątych w amerykańskich pojazdach Chrysler Imperial Airtemp. Przez wiele lat klimatyzacja automatyczna była luksusem, zarezerwowanym jedynie dla aut premium. Obecnie montuje się ją nawet w niewielkich autach miejskich.

Początek wiosny to idealny czas na przegląd klimatyzacji

Coroczny przegląd klimatyzacji to konieczność, która zapewnia układowi sprawność i odpowiednią wydajność. Pozwala on wykryć wszelakiego typu niesprawności. Dlaczego akurat wiosną? Albowiem większość osób rozpoczyna o tej porze roku znacznie intensywniejszą eksploatację auta. Wyższa temperatura sprawia, że coraz częściej korzysta się z klimatyzacji. A po zimie wiele elementów może nie być w idealnym stanie.

Jak dbać o układ klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa to układ, który nie lubi bezczynności. Im częściej jest włączany, tym dłużej zachowuje sprawność. Dzieje się tak dlatego, że w czasie pracy rozprowadzany jest po nim olej, zapobiegający między innymi zatarciu kompresora klimatyzacji. Absolutnie minimum to włączanie klimatyzacji raz w tygodniu na piętnaście minut. I to przez cały rok, także zimą.

W czasie gorącego lata warto pomóc klimatyzacji. Wystarczy na kilka minut przez rozpoczęciem jazdy otworzyć wszystkie drzwi, aby temperatura wewnątrz kabiny wyrównała się z tą, panującą na zewnątrz.

Kierowca powinien także pamiętać o tym, aby wymieniać filtr kabinowy – przynajmniej raz na rok. W większości aut można to wykonać samodzielnie. Najlepiej filtr wymieniać po zimie, albowiem jest on najczęściej zawilgocony. Najlepsze są filtry z węglem aktywnym, które potrafią zatrzymać nawet miniaturowe pyłki, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Ostatnią rzeczą, o której musi pamiętać właściciel samochodu, jest coroczny przegląd klimatyzacji w profesjonalnej firmie.

Dlaczego coroczny przegląd klimatyzacji ma tak duże znaczenie?

W czasie pracy układu dochodzi do zużywania się czynnika chłodzącego a także oleju. Sprawny, szczelny układ traci do 10 procent czynnika i oleju w ciągu roku pracy. O wiele więcej traci układ, w którym są nieszczelności. Zbyt mała ilość oleju może doprowadzić do zatarcia kompresora klimatyzacji, a to bardzo droga część – koszty jej wymiany mogą iść w tysiące złotych.

Zdarza się tak, że nieszczelny układ może pracować w miarę wydajnie, ale będzie bardzo przeciążony, co będzie przyspieszać jego zużycie. Poza tym będzie dodatkowo powodował niepotrzebne, wysokie zużycie paliwa.

W czasie przeglądu dokonuje się też profesjonalnego odgrzybiania klimatyzacji. Na kabinowym wymienniku ciepła, popularnie zwanym parownikiem, panują idealne warunki do namnażania się bakterii i grzybów. Są one powodem bardzo nieprzyjemnej woni, wydobywającej się z nawiewów. Mogą być także powodem alergii i chorób układu oddechowego, takich jak chociażby uciążliwi kaszel i katar. Bakterie i grzyby powodują także bóle głowy.

Dzięki ogólnie dostępnym środkom do czyszczenia nawiewów i klimatyzacji można także układ odgrzybiać samodzielnie. Nie ma jednak potrzeby robienia tego, gdy klimatyzacja jest serwisowana raz na rok w profesjonalnym warsztacie.

Jakich czynności dokonuje się w czasie przeglądu klimatyzacji?

Profesjonalne warsztaty wyposażone są w specjalne urządzenie, zwane stacją obsługi klimatyzacji. Podłącza się ją przy pomocy przewodów do zaworów serwisowych, jakie posiada klimatyzacja w samochodzie.

Przegląd klimatyzacji rozpoczyna się od kontroli szczelności. Do układu wprowadza się azot a potencjalne miejsca wycieków pokrywa się specjalną pianką. Często stosuje się także elektroniczny detektor wycieków, wyposażony w specjalną sondę, wykrywającą koncentrację czynnika chłodzącego w powietrzu. Są też warsztaty, które wprowadzają do układu azot z małą domieszką wodoru (do 5%), a następnie wykorzystują elektroniczny detektor wodoru do znalezienia potencjalnych nieszczelności w układzie klimatyzacji.

Jeśli w układzie są nieszczelności, trzeba je wyeliminować. Jeśli układ jest szczelny, stacja obsługi klimatyzacji uzupełnia poziom czynnika chłodzącego a także oleju, przeznaczonego do smarowania kompresora.

Po uzupełnieniu poziomu gazu i oleju, wymienia się filtr kabinowy (jeśli kierowca wcześniej nie wymienił go sam) oraz filtr klimatyzacji, tak zwany osuszacz. Filtr klimatyzacji powinien być wymieniany raz na dwa lata, chyba, że układ był nieszczelny, albo dokonywano wymiany kompresora lub chłodnicy klimatyzacji. Wówczas zawsze montuje się nowy filtr.

Filtr klimatyzacji (osuszacz) chroni kompresor przed korozją. Jest on sprzedawany w specjalnym opakowaniu, chroniącym jego właściwości absorpcyjne. Filtr wolno wypakować z  niego dopiero przed samym montażem.

Po wymianie filtra, sprawdza się drożność rurki, odprowadzającej wodę z parownika, który ma ujście w okolicach przegrody czołowej (to ona jest powodem pojawiania się pod autem niedużych ilości wody). Następnie mechanicy uruchamiają układ klimatyzacji i mierzą temperaturę przy wlotach nawiewów, porównując ją z danymi serwisowymi. Nie może być ona ani zbyt niska, ani zbyt wysoka.

Czyszczenie klimatyzacji

Na sam koniec zostaje czyszczenie albo odgrzybianie klimatyzacji. Obecnie najpopularniejszym środkiem, używanym do odgrzybiania, jest ozon. Jego stosowanie jest proste. Mechanicy uruchamiają silnik oraz układ klimatyzacji za zamkniętym obiegu powietrza. We wnętrzu kabiny umieszcza się urządzenie, które wytwarza ozon (przypomina ono wyglądem mały odkurzacz). Ozon charakteryzuje się doskonałymi właściwościami aseptycznymi i skutecznie oczyszcza układ z grzybów, bakterii i wirusów. W podobny sposób jak ozon, stosuje się środki do samodzielnego czyszczenia układu klimatyzacji, sprzedawane w małych opakowaniach pod ciśnieniem. Trzeba jedynie złożyć przednie siedzenia, a środek umieścić za nimi i wyciągnąć z niego zawleczkę.

Serwis klimatyzacji tylko dla specjalistów

Jedno albo dwustrefowa klimatyzacja to układ skomplikowany, pracujący pod dużymi różnicami ciśnień i składający się z wielu drogich elementów (sprężarka, parownik, chłodnica klimatyzacji). Dlatego serwisowanie klimatyzacji należy powierzyć tylko fachowcom, wyposażonym w najlepszy sprzęt. Dzięki temu przegląd klimatyzacji pozwoli na sprawdzenie wszystkich parametrów i wykrycie wszelakich uszkodzeń. W Autoryzowanych Stacjach Obsługi Mazda można dokonać kompleksowego przeglądu klimatyzacji w atrakcyjnych cenach.

Sprawny układ klimatyzacji zapewnia optymalną temperaturę w czasie jazdy a także chroni przed parowaniem szyb. Warto o niego dbać.

Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda.

Zostaw komentarz