Poruszając się po polskich drogach szczególnie zimą każdy kierowca zdaje sobie sprawę jak warunki atmosferyczne i tony soli wyspane na drogę wpływają na podwodzie jego samochodu. Dość prostym rozwiązaniem, które…

Konserwacja podwozia – jak ją wykonać ?

Konserwacja podwozia – jak ją wykonać ?

Poruszając się po polskich drogach szczególnie zimą każdy kierowca zdaje sobie sprawę jak warunki atmosferyczne i tony soli wyspane na drogę wpływają na podwodzie jego samochodu. Dość prostym rozwiązaniem, które możemy zrobić we własnym zakresie (lub zlecić to w warsztacie) jest konserwacja podwozia. Do wykonania tej czynności/naprawy niezbędny będzie garaż z kanałem bądź podnośnikiem i parę narzędzi oraz preparatów. Proces sam w sobie nie jest zbytnio skomplikowany wymaga jedynie trochę czasu związanego ze schnięciem podkładów i preparatów.

W początkowym etapie konserwacji potrzebny nam będzie papier ścierny, szczotka druciana, bądź wiertarka czy też szlifierka kątowa ze specjalnymi tarczami do czyszczenia metalu. Po dokładnych oględzinach podwodzia musimy znaleźć ewentualne miejsca które wymagają przeczyszczenia (elementy rdzy, schodząca stara konserwacja). Takie miejsca dokładnie czyścimy i malujemy podkładem antykorozyjnym. Warto również całą ramę i podwozie minimalnie oczyścić szczotką drucianą pozbywając się przy tym zabrudzeń, kawałków błota tak by powierzchnia pod przyszłą konserwacje była czysta. W miejscach gdzie znajdziemy dziury należy użyć spawarki w celu zaspawania bądź użyć specjalnej żywicy. W momencie oczyszczenia rdzawych miejsc i załatania dziur pozostaje nam użyć jednej lub dwóch warstw podkładu akrylowego. Po wyschnięciu podkładu następuje właściwy proces konserwacji podwozia. W tym celu można użyć preparatów zwanych bitexami albo barankami. Wybór zależy od nas. Nakładać możemy je albo za pomocą kompresora albo sprayu. W sklepach możemy kupić i takie i takie opakowania więc jeśli ktoś nie ma kompresora śmiało może nakładać w sprayu. Podczas malowania pamiętajmy o zabezpieczeniu góry samochodu np. za pomocą gazety albo taśmy malarskiej tak by nie pobudzić sobie progów lub drzwi. Podczas konserwacji podwozia pamiętajmy również o przewodach hamulcowych i paliwowych. Jeśli widzimy, że zaczynają rdzewieć, a nie chcemy jeszcze ich wymieniać warto posmarować je grubą warstwą smaru maszynowego. Dzięki czemu ochronimy je przed rdzą i wydłużymy ich żywotność. Cały proces konserwacji podwozia trwa od 2-3 dni.

2 Komentarze
  1. Zawsze śmiałem się z kuzyna, który codziennie mył samochód zamiast zajmować się innymi sprawami. Po kilku latach jednak mogę stwierdzić, że jego samochód jest w o wiele lepszym stanie niż mój. Teraz planuję zakup czegoś innego i już wiem, jak będę o niego dbał.

  2. Należy pamiętać, że jest to proces czasochłonny, którego staranność wykonania będzie miała znaczący wpływ na trwałość konserwacji.

Zostaw komentarz