Chociaż powszechnie uważa się, że do najbardziej podstawowych narzędzi w przydomowym warsztacie należy wiertarka, czy śrubokręt, warto zastanowić się również nad kupnem spawarki. Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania tego…

Kupujemy spawarkę – co wziąć pod uwagę?

Kupujemy spawarkę – co wziąć pod uwagę?

Chociaż powszechnie uważa się, że do najbardziej podstawowych narzędzi w przydomowym warsztacie należy wiertarka, czy śrubokręt, warto zastanowić się również nad kupnem spawarki. Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania tego urządzenia i czy cena przekłada się w tym przypadku na jakość?

Spawarki niezbędne są w sytuacji, kiedy coś się niespodziewanie zepsuje, a my musimy to szybko naprawić. Stanowią one również niezbędny element wyposażenia warsztatu każdego zapalonego majsterkowicza czy mechanika, no i oczywiście używa się ich w wielu zakładach naprawczych. Jeśli chodzi nam po głowie zakup takiego urządzenia, albo stara spawarka nam już nie wystarcza, powinniśmy podczas poszukiwań zwrócić uwagę na określone parametry. Jakie?

Dla amatora i dla profesjonalisty

Wśród urządzeń spawalniczych można wyróżnić kilka ich rodzajów ze względu na metodę spawania. Do najbardziej popularnych należą spawarki MIG-MAG, w których spawanie odbywa się w osłonie gazu; w spawarce MMA praca jest możliwa dzięki elektrodzie otulonej, zaś w spawarkach TIG wykorzystuje się elektrodę nietopliwą. Ponadto producenci często dzielą tego typu sprzęt na ten dla amatorów i dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Pierwszej grupie zaleca się spawarki transformatorowe. Są one mało skomplikowane, mają prostą, ale dosyć solidną obudowę, ale też całkiem spore gabaryty, dlatego trudno je przemieszczać. W porównaniu do sprzętu przeznaczonego dla specjalistów wypadają słabiej, bo szybko się przegrzewają, a stabilność ich pracy zależy od użytych elektrod i jakości zasilania. Doświadczonym spawaczom polecane są spawarki inwentorowe, jak np. Spawarka S-AC 200P. Chociaż są nieco droższe, mają lepsze parametry, a więc pracują stabilnie, niezależnie od użytych elektrod, pobierają mniej prądu i są też nieco mniejsze, a tym samym łatwiej je przenosić. Więcej spawarek inwentorowych można znaleźć m. in. na http://emaks.pl/spawanie/spawarki-tig.html.

Moc i sprawność

Podczas poszukiwania spawarki powinniśmy wziąć pod uwagę jej moc oraz sprawność, a ostateczną decyzję podjąć uwzględniając instalację elektryczną, jaką mamy w warsztacie. Parametry te można znaleźć w specyfikacji urządzenia spawalniczego podawanej przez producenta. Sprawność spawarki określana jest w procentach i odnosi się do dziesięciominutowego cyklu pracy. Przykładowo sprawność o wartości 70% oznacza, że urządzenie będzie pracowało przez 7 minut, a kolejne 3 musi się chłodzić.

Podsumowanie

Jeśli szukamy spawarki, która posłuży nam przez lata, warto wydać na ten cel większą kwotę. Cena oczywiście zależy od producenta i jego renomy, ale też sprawdzona firma to pewność, że w razie awarii będziemy mieć łatwy dostęp do serwisu. Pod uwagę powinniśmy też wziąć częstotliwość użytkowania spawarki, a także jej wyposażenie. Aby była w pełni przydatna, konieczne są uchwyty, kable robocze czy reduktor gazu. Zależnie od tych parametrów i naszych oczekiwań, a także doświadczenia w pracach spawalniczych powinniśmy dokonać wyboru. Dobrze przemyślana decyzja może zaowocować wysokiej jakości sprzętem, który posłuży nam prze wiele lat.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.