Świat jest pełen różnorodności. Część z nas jeździ samochodami o niskiej wartości do kilku tysięcy złotych. Druga część jeździ używanymi pojazdami klasy średniej. Jednak wiele osób może sobie pozwolić na…

Odszkodowanie za samochód o dużej wartości

Odszkodowanie za samochód o dużej wartości

Świat jest pełen różnorodności. Część z nas jeździ samochodami o niskiej wartości do kilku tysięcy złotych. Druga część jeździ używanymi pojazdami klasy średniej. Jednak wiele osób może sobie pozwolić na zakup samochodu nowego z salonu lub kilkuletniego samochodu wyższej klasy. Przy szkodzie na pojeździe z ubezpieczenia OC sprawcy granice się zacierają, bo większość poszkodowanych, bez względu na wartość pojazdu spotkało się z zaniżonym odszkodowaniem. Powinniśmy wiedzieć jakie kroki podjąć, aby uzyskać kwotę pozwalającą na całkowite pokrycie poniesionej szkody.

Naprawa uszkodzonego pojazdu z OC sprawcy

Przy uszkodzeniu nowych lub kilkuletnich pojazdów wyższej klasy mamy najczęściej do czynienia z pojazdami bezwypadkowymi. Ceny części nowych oryginalnych z salonu są bardzo duże w porównaniu z zamiennikami na rynku. Ubezpieczyciele próbują zaniżać odszkodowanie stosując niskie stawki za godzinę pracy warsztatu, wykorzystując w kosztorysie części nieoryginalne gorszej jakości czy uwzględniać różnorodne rabaty i amortyzacje. Odszkodowanie powinno nam pozwolić na naprawę, która przywróci stan pojazdu sprzed szkody. Ważne jest aby każdy poszkodowany po szkodzie częściowej i uzyskaniu kosztorysu od ubezpieczyciela w pierwszej kolejności przeanalizował kosztorys oraz skonsultował koszt naprawy z zaufanym warsztatem. Mamy kilka możliwości działania. Możemy przedstawić kosztorys serwisu albo niezależnego rzeczoznawcy  ubezpieczycielowi i poprosić o kolejne oględziny. Jeżeli to nie przyniesie skutku, mamy możliwość udania się na drogę sądową lub jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty, możemy sprzedać szkodę kancelarii odszkodowawczej. Dobrym wyjściem w przypadku pojazdów o dużej wartości, jest naprawa bezgotówkowa, czyli inaczej mówiąc serwisowa. Pojazd zostaje naprawiony w autoryzowanym serwisie a ubezpieczyciel pokrywa fakturę. Jeżeli nasz samochód ma mniej niż 6 lat i wcześniej nie doszło do żadnej kolizji czy wypadku, możemy również starać się o odszkodowanie za utratę wartości pojazdu.

Na jakie odszkodowanie możemy liczyć przy szkodzie całkowitej?

Szkoda całkowita występuje wtedy, gdy koszt naprawy przekracza wartość pojazdu. W przypadku samochodów o dużej wartości mamy z nią do czynienia rzadko, często tylko w przypadku poważnych wypadków. Warto jednak wiedzieć jak walczyć o wyższe odszkodowanie. Odszkodowanie wyliczane jest na podstawie różnicy między wartością pojazdu sprzed szkody wyliczoną w systemie eksperckim a wartością pojazdu uszkodzonego ustalonego na aukcji internetowej albo w programie Info-Expert. Niestety te programy pozwalają na manipulację danymi, więc można dowolnie stosować korekty dodatnie lub ujemne. Po otrzymaniu odszkodowania od ubezpieczyciela warto skonsultować problem z niezależnym rzeczoznawcą lub kancelarią odszkodowawczą i sprawdzić, czy ubezpieczyciel wziął pod uwagę wszystkie czynniki. Jeżeli już wiemy, że odszkodowanie zostało zaniżone, możemy złożyć odwołanie, a jeśli będzie taka konieczność to udać się również na drogą sądową. Wiąże się to jednak z ponoszeniem kosztów, ryzyka i długotrwałym czekaniem na wynik sprawy. Jeżeli chcemy załatwić sprawę szybko  i uzyskać dodatkową kwotę pozwalającą na zakup nowego pojazdu możemy sprzedać szkodę kancelarii odszkodowawczej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Campter.pl

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.