Zwykle układ hamulcowy kojarzy się przede wszystkim z klockami oraz z tarczami hamulcowymi, które wymagają regularnej wymiany, aby samochód mógł prawidłowo hamować. Jednak jednym z ważnych jego elementów jest również…

Płyn hamulcowy – jak sprawdzić jego ilość i kiedy go wymienić?

Płyn hamulcowy – jak sprawdzić jego ilość i kiedy go wymienić?

Zwykle układ hamulcowy kojarzy się przede wszystkim z klockami oraz z tarczami hamulcowymi, które wymagają regularnej wymiany, aby samochód mógł prawidłowo hamować. Jednak jednym z ważnych jego elementów jest również płyn hamulcowy, który odpowiada w szczególności za sprawność całego układu. Jak można rozpoznać, że potrzebna jest jego wymiana, a także jak to zrobić?

Miękki hamulec

Zwykle pierwszym objawem nadmiernego zużycia płynu hamulcowego jest bardzo miękko chodzący pedał hamulcowy – znaczy to, że układ jest zapowietrzony. Chociaż hamulce mogą działać wtedy prawidłowo, to jednak ryzyko wypadków jest spore, ponieważ pedał za mocno wpada w podłogę, a tym samym skuteczność hamowania, zwłaszcza w podbramkowych sytuacjach jest znacznie niższa.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt duża ilość wody w płynie hamulcowym – zazwyczaj dostaje się ona do niego przez przewody hamulcowe, co ma miejsce szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Kiedy wymienić płyn hamulcowy?

Zasadniczo konieczne jest to wtedy, gdy zawartość wody w płynie hamulcowym wynosi więcej niż 1%. Dane te pobierane przez specjalistyczne przyrządy w stacjach serwisowych, ale można kupić je też na własny użytek. Również producenci samochodów zalecają, aby wymieniać płyn po przejechaniu około 30-60 tysięcy kilometrów. Często zaleca się także jego wymianę razem z tarczami hamulcowymi.

Dobór płynu jest zależny od producenta – informacje na ten temat można zwykle znaleźć w instrukcji samochodu lub też na różnych stronach internetowych. Najczęściej wykorzystuje się płyny hamulcowe DOT 4 oraz DOT 5 o wyższej temperaturze wrzenia. Warto też wskazać, że nie zaleca się mieszania płynów, dlatego też najpierw konieczne jest usunięcie tego starego, a następnie uzupełnienie układu nowym.

Jeżeli chcesz sprawdzić poziom i ewentualnie wymienić płyn w samochodzie, w takim przypadku warto wybrać np. autoryzowany serwis Honda, gdzie jego specjaliści będą mogli dokonać dokładnych pomiarów z użyciem komputera diagnostycznego, a następnie od razu przejść do wymiany płynu na nowy, gdy zajdzie taka potrzeba.

Zostaw komentarz