Gdy na podatki spojrzeć nieco z boku, można dojść do wniosku, że niektóre są dość dziwne. Lub po prostu niesprawiedliwe. Nietrudno zrozumieć, że państwo żąda, by podatnik dzielił się z…

Podatek od zakupu samochodu w 2018 roku

Podatek od zakupu samochodu w 2018 roku

Gdy na podatki spojrzeć nieco z boku, można dojść do wniosku, że niektóre są dość dziwne. Lub po prostu niesprawiedliwe. Nietrudno zrozumieć, że państwo żąda, by podatnik dzielił się z nim tym, co zarobi. W zamian państwo oferuje mu określone świadczenia i wszystko jest w porządku. Mniej zrozumiałe są podatki od pieniędzy już opodatkowanych.

Tak jest na przykład z podatkiem VAT, który płacimy w każdym sklepie. Za towary płacimy przecież pieniędzmi już opodatkowanymi – tym, co nam zostało po opłaceniu podatku dochodowego. Czemu więc państwo nakłada na te nasze pieniądze kolejny podatek? Konia z rzędem temu, kto znajdzie uzasadnienie inne, niż „bo go potrzebuje”.

Podobnie wygląda podatek od zakupu auta: kto kupuje, ten go zapłaci. Nieważne, od kogo ani dla kogo kupuje. A wygląda to tak:

Kupno samochodu od osoby prywatnej

Jeśli samochód zostaje kupiony od osoby prywatnej, niebędącej podatnikiem VAT, kupujący ma obowiązek w ciągu 14 dni od podpisania umowy wypełnić deklarację PCC (jest to skrót od „podatek od czynności cywilnoprawnych”) i zapłacić fiskusowi 2% od wartości samochodu. Nie jest dobrym pomysłem celowe zaniżanie tej wartości w umowie: urzędnicy sprawdzą średnie ceny pojazdów danej marki i rocznika, a jeśli uznają, że deklaracja opiewa na zbyt niską kwotę, doliczą co nieco według własnego uznania. Podatek od zakupu samochodu nie jest łatwy do zredukowania.

Kupno samochodu w salonie lub komisie

W salonie sprzedaży jest prosta: podatku PCC nie ma, jest za to podatek VAT. Płacimy więc 23% od wartości samochodu netto. W nieco lepszej sytuacji są przedsiębiorcy, ponieważ mogą sobie ten VAT odliczyć. Tak to wygląda przy zakupie nowego pojazdu.

Inaczej jest w komisach samochodowych, które często wystawiają faktury typu marża. Podstawą opodatkowania jest w nich tylko marża, a więc jeśli komis zapłacił za samochód 10 tys. zł, a sprzedaje go za 12 tys. zł, to do opodatkowania są 2 tys. zł.

Kupno samochodu na firmę

Przedsiębiorcy mogą samochody kupować, wynajmować albo brać w leasing. Mogą też kupować je od osób prywatnych jako osoby prywatne (obowiązuje wtedy PCC), a następnie przepisywać je na swoją firmę. Przy pomocy odpowiedniego oświadczenia pojazd zostanie wtedy włączony do majątku firmy i należy go uwzględnić w ewidencji majątku trwałego. Konieczne jest ustalenie jego wartości – albo na podstawie ceny zawartej w umowie kupna-sprzedaży, albo średniej wartości samochodów danej marki i rocznika.

Trochę to wszystko skomplikowane. Na szczęście coroczne zeznanie podatkowe PIT jest lub przynajmniej może być łatwe, jeśli podatnik wypełnia je na komputerze, korzystając np. ze strony https://www.podatnik.info/program_do_pit – Program PIT Pro 2017/2018 dostępny na stronie podatnik.info.

Zostaw komentarz