Odpowiednio zadbana tapicerka ze skóry potrafi dodać autu uroku i stylu. Z drugiej strony łatwo zaniedbać ten szlachetny materiał. W artykule prezentujemy skuteczne sposoby na pielęgnację skórzanej tapicerki wykonanej zarówno…

Skórzana tapicerka – spraw, aby wyglądała jak nowa!

Skórzana tapicerka – spraw, aby wyglądała jak nowa!

Odpowiednio zadbana tapicerka ze skóry potrafi dodać autu uroku i stylu. Z drugiej strony łatwo zaniedbać ten szlachetny materiał. W artykule prezentujemy skuteczne sposoby na pielęgnację skórzanej tapicerki wykonanej zarówno z naturalnej, jak i sztucznej skóry.

Skóra to mocny materiał, który wymaga regularnej pielęgnacji

Po kilku latach zaniedbywania skóry stanie się ona twarda, zaczną pojawiać się na jej powierzchni pęknięcia, a w skrajnych przypadkach może ulec przerwaniu. Niemniej jednak nawet mocno wyeksploatowaną skórę można odratować. Naturalna skóra jest tak wrażliwa, ponieważ posiada dużo porów, które z jednej strony pozwalają ciału oddychać, z drugiej gromadzi się w nich kurz, brud i inne zanieczyszczenia, które powodują ścieranie się zewnętrznej powłoki skóry.

Co jeszcze zagraża skórze?

Do powolnej degradacji skóry przyczynia się pot wnikający do jej porów, a także przebarwienia wynikłe przy kontakcie z niektórymi ubraniami – np. jeansami. Skóra – zwłaszcza naturalna – jest podatna na absorbowanie zapachów, dlatego też niezwykle szybko pochłania papierosowy dym i substancje smoliste. Nie możemy zapomnieć również o promieniowaniu słonecznym, które przesusza skórę i powoduje, że staje się ona krucha.

Pielęgnacja skóry domowymi środkami? W żadnym razie!

Wiele osób zastanawia się, czy skórę można czyścić i konserwować środkami chemicznymi, które na co dzień użytkujemy w domu. Wykorzystanie tradycyjnych środków do skórzanych mebli lub tworzyw sztucznych może spowodować, że skóra stanie się twardsza i mniej przyjemna w dotyku, tracąc swoją elastyczność.

Mleczka, spraye i woski dedykowane skórzanym tapicerkom

Do czyszczenia skóry należy stosować specjalne mleczka czyszczące dedykowane skórze samochodowej. Niestety nie są to tanie produkty, jednak jedna buteleczka mleczka wystarczy na dłuższy czas. Po dokładnym wyczyszczeniu skóry należy zadbać, by była ona odpowiednio nawilżona. Niektórzy rekomendują stosowanie kremów kosmetycznych, jednak takie rozwiązanie spowoduje wyłącznie tłuste plamy na ubraniach pasażerów. Tutaj również lepiej zastosować dedykowany wosk lub specjalne spraye nawilżające niepozostawiające śladów. Konserwację warto powtarzać co 2 – 3 miesiące.

Jeśli zależy nam na dogłębnym i pełnym oczyszczeniu skórzanej tapicerki oraz wydajnym jej zakonserwowaniu przed szkodzącymi czynnikami zewnętrznymi, warto skorzystać z profesjonalnych usług zakładów auto detailingowych. Takie firmy, jak Cars Care mają dostęp do najwyższej jakości kosmetyków samochodowych oraz urządzeń umożliwiających możliwie najlepszą pielęgnację skórzanych tapicerek. Nie bez znaczenia pozostaje także rola fachowców, którzy zajmują się auto detailingiem na co dzień.

Zostaw komentarz