Intuicyjnie wiemy, że sterowniki silnika samochodowego pełnią ważną funkcję w prawidłowym działaniu wszystkich mechanizmów pojazdu, jednak nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi na czym polega ich działanie. Wyjaśniamy więc, czym…

Sterowniki silnika bez tajemnic

Sterowniki silnika bez tajemnic

Intuicyjnie wiemy, że sterowniki silnika samochodowego pełnią ważną funkcję w prawidłowym działaniu wszystkich mechanizmów pojazdu, jednak nie zawsze jesteśmy w pełni świadomi na czym polega ich działanie. Wyjaśniamy więc, czym są i do czego służą elementy sterujące pracą silnika, jak wpływa na nie obecnie bardzo popularny chip tuning oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc podjąć się napraw i modyfikacji na tym urządzenia.

Rola sterownika silnika w działaniu pojazdu

Elektroniczny moduł, który steruje pracą silnika spalinowego, bazując m.in. na danych zapisanych w pamięci komputera (np. mapach, tabelach) sprawuje bardzo ważną rolę, polegająca na:

  • gromadzeniu,
  • porównywaniu,
  • koordynowaniu informacji napływających z różnych czujników pojazdu,
  • dobieraniu czasu i objętości wytrysku oraz odpowiedniego czasu zapłonu.

Jest zatem punktem wspólnym, łączącym poszczególne mechanizmy, składające się na prawidłową pracę auta. Dane, które sterownik ze sobą synchronizuje pochodzą z kanału dolotwego (a dokładniej z przepustnicy i przepływomierza powietrza), z bloku silnika (a więc z czujnika stukowego), z układu chłodzenia (z czujnika wskazań temperaturowych), z układu wydechowego (z sondy lambda) oraz z czujników ESP i ASR.

Elektroniczny moduł, który steruje pracą silnika spalinowego, bazując m.in. na danych zapisanych w pamięci komputera (np. mapach, tabelach) sprawuje bardzo ważną rolę

Chipowanie silnika samochodowego

Coraz popularniejszym zabiegiem zwiększającym moc silnika, na który decydują się kierowcy, jest chip tuning. Polega on głównie na wydobywaniu ukrytych już w procesie produkcji możliwości pojazdu i zwiększa zdecydowanie komfort podróżowania, nadając płynności jeździe i poprawiając jej dynamikę przez zoptymalizowanie parametrów pracy urządzenia napędowego.

Proces modyfikacji silnika wymaga wprowadzenia zmian w fabrycznym oprogramowaniu komputera sterującego silnikiem. Aby był skutecznie przeprowadzony, powinien być poprzedzony specjalistycznymi badaniami stanu technicznego pojazdu i wykonywany przez doświadczonych fachowców, którzy po zakończeniu wszystkich działań skrupulatnie sprawdzają ich wpływ na funkcjonowanie samochodu, a przez to bezpieczeństwo jego użytkowników.

Więcej informacji o chip tuningu znajdą Państwo na stronie car-soft.eu/chip-tuning/

Wymogi dotyczące naprawy i modyfikacji sterowników silnika

Ze względu na to, że wszelkie zabiegi wykonywane na sterownikach silnika są znaczącą ingerencją w działanie skoordynowanych ze sobą mechanizmów, powinny odbywać się:

  • przy udziale nowoczesnych narzędzi i sprzętów (np. hamowni),

  • pod okiem specjalistów, których wiedza i doświadczenie pozwalają na właściwą diagnozę problemu oraz wybór działań naprawczych,

  • wystarczająco wcześnie, ponieważ jedynie regularne przeglądy stanu technicznego pojazdu pozwalają w porę zaradzić zarówno tym niegroźnym, jak i poważnym usterkom,

  • poprzez czynności rzetelnie i dokładnie wykonywane przez fachowców, którzy skrupulatnie dokonują wstępnego rozeznania, a następnie umiejętnie potwierdzają lub wykluczają hipotezy, aby właściwie zająć się naprawą wymagającej tego części mechanicznej auta.

Polecamy również artykuł pod tytułem „Czy chip tuning jest bezpieczny dla silnika?”

Wszelkie zabiegi wykonywane na sterownikach silnika są znaczącą ingerencją w działanie skoordynowanych ze sobą mechanizmów

Samodzielne podejmowanie się jakichkolwiek ingerencji w komputer sterujący pracą silnika jest nie tylko trudne, ale i niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do bardzo kosztownych, a czasem wręcz nieodwracalnych nieprawidłowości w jego działaniu.

Wiedza na temat znaczenia sterowników silnika na działanie pojazdu, zabiegów zwiększających jego moc oraz warunków, jakich wymaga naprawa lub modyfikacja tego mechanizmu jest bardzo cenna. Świadomy kierowca bowiem łatwiej dokonuje wstępnej diagnozy problemów, rozsądnie obchodzi się z silnikiem oraz powierza wszelkie czynności eliminujące usterki w ręce specjalistów. Dzięki temu zwiększa żywotność auta, jego funkcjonalność i własne bezpieczeństwo.

Zostaw komentarz