10 szybkich porad, jak dbać o akumulator

Prawie wszystkie obecnie sprzedawane na rynku akumulatory określane są przez producentów, jako bezobsługowe. Czy to oznacza, że nie należy o nie dbać? Otóż zdecydowanie nie! Oto 10 szybkich porad, jak dbać o akumulator:

1. Regularnie sprawdzaj stan akumulatora

Odpowiednie napięcie ładowania akumulatora wynosi od 13,8 V (przy włączonych światłach mijania) do 14,4V. Warto taką czynność wykonywać co pół roku – to pozwoli określić kondycję akumulatora i zapobiegnie jego nadmiernemu zużywaniu.

2. Nigdy nie dopuszczaj do całkowitego rozładowania

Pamiętaj, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której akumulator zostanie całkowicie rozładowany. Taki przypadek kończy się najczęściej wymianą akumulatora na nowy. Jeśli jednak do tego dojdzie, należy jak najszybciej spróbować go naładować. Są na rynku prostowniki, które posiadają funkcję regeneracji akumulatora – to niekiedy pomaga.

3. Dbaj o czystość

Ważna jest czystość nie tylko obudowy akumulatora, ale także
bolców i klem. Wszystkie zabrudzenia ograniczają jego sprawność i mogą powodować jego uszkodzenie. Dlatego zaleca się smarowanie bolców i klem wazeliną techniczną, która zapobiega korozji i zapewnia właściwe działanie akumulatora.

4. Sprawdź instalację elektryczną samochodu

Warto raz na jakiś czas sprawdzić przynajmniej napięcie ładowania. Przy pracującym silniku optymalne napięcie na klemach wynosi 13,8-14,4 V.

5. Oszczędzaj energię w czasie dłuższego postoju

Używanie wszystkich odbiorników, ogrzewanie tylnej szyby, podgrzewanie foteli, używanie dmuchawy – wszystko to sprawia, że akumulator zawsze będzie niedoładowany, zwłaszcza, gdy używamy tych urządzeń jednocześnie stojąc przez dłuższy czas na światłach lub w korku. Dlatego pamiętajmy o bilansie energetycznym naszego auta w trakcie jazdy.

6. Jeśli jeździsz na krótkich odcinkach od czasu do czasu, wybierz się w dłuższą podróż

7. Kontroluj poziom elektrolitu

Warto sprawdzić, czy w akumulatorze niepotrzebne jest uzupełnienie elektrolitu. Ta dość prosta czynność polega na dolaniu wody destylowanej, tak by płytki w urządzeniu zostały nią przykryte.

Przy tej okazji można skontrolować jego gęstość, która nie powinna wynosić poniżej 1,27 g/cm3. Jeśli nie posiadasz w swoim garażu żadnego miernika napięcia bądź areometru, służącego do badania gęstości cieczy, możesz poszukać odpowiedniego warsztatu w serwisie moto-uslugi.com i umówić się na sprawdzenie kondycji swojego akumulatora.

8. Jeśli jeździsz rzadko – podładuj go czasem

Akumulatory lubią ciągły ruch, dlatego jeśli jeździsz rzadko lub na bardzo krótkich odcinkach podładuj go od czasu do czasu prostownikiem.

9. Przy bardzo niskich temperaturach wstaw go do pomieszczenia

Oczywiście bez przesady – wyciąganie akumulatora na noc do domu to „lekka” przesada. Jeśli jednak w sezonie zimowym nie używamy samochodu, to wyjęcie baterii z auta jest dobrym pomysłem. Niska temperatura wpływa niekorzystnie na akumulator – przyspiesza zasiarczanie płyt. Ciepło natomiast powoduje, że akumulator wolniej się starzeje.

10. I na koniec ważna uwaga: im bardziej wydajny, nowoczesny akumulator, tym gorzej znosi głębokie rozładowanie, przegrzanie i przeładowanie, dlatego warto o niego dbać przez cały czas jego użytkowania.

Poprzedni artykuł

Jak skutecznie poprawić wygląd auta?

Następny artykuł

Pierwszy w Polsce konkurs z zakresu wiedzy o obróbce CNC

1 Komentarz

  • Nie wiedziałam, że wybranie się w dłuższą trasę może pozytywnie wpłynąć na akumulator. Dzięki choć pewnie wyszłam na blondynkę 😛

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.