3..2..1.. start – samochód gotowy na wiosnę

Nowy sezon został już ostatecznie rozpoczęty w marcu, dzięki czemu można cieszyć się już bezpieczniejszą jazdą bez śliskich i zmrożonych powierzchni. Nadal jednak trzeba zachować ostrożność i nie wszyscy mogą pozwolić sobie na pełen komfort jazdy, o czym opowiemy poniżej. Poza tym dowiesz się, od czego zacząć przegląd wiosenny swojego auta i co powinno zostać zrobione dla Twojego bezpieczeństwa i pasażerów.

Podmianka opon

Pierwszą rzeczą, jaka kojarzy się z sezonem wiosennym jest zmiana opon z zimowych na letnie. Jest to konieczne z kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o wyższe temperatury, które szybciej nagrzewają opony zimowe, a tym samym tracą one swoje właściwości i przyczepność do podłoża. Poza tym jeżdżąc dłużej na oponach zimowych, zwiększamy spalanie samochodu oraz obniżamy bezpieczeństwo jazdy, ponieważ nie są one dostosowane do śliskich i mokrych powierzchni tak dobrze jak opony letnie.

Wydłużony czas hamowania to jednak nie wszystko, bo przecież mało kto chciałby mocniej zużywać swoje opony zimowe i skracać ich żywotność, co oznacza konieczność prędkiej wymiany na nowe i kolejne poniesione koszty. Pojawia się pytanie – kiedy najlepiej zmienić opony? Dobrze jest orientować się w prognozach pogody, które powinny zapowiadać temperatury powyżej 6-7°C. Najczęściej mowa o przełomie marca i kwietnia, jednak warto zaczekać z wymianą opon do majówki. Wiemy, że brzmi to absurdalnie, ale posłuchać powinni nas przede wszystkim mieszkańcy terenów górzystych, gdzie śnieg w kwietniu brzmi jeszcze prawdopodobnie.

Ostre hamowanie

Poza oponami, które poniekąd są gwarancją bezpieczeństwa, trzeba również sprawdzić stan układu hamulcowego. Podczas zimy wszystkie jego elementy uległy niskim temperaturom, soli drogowej i innym czynnikom zewnętrznym, które mogły doprowadzić do uszkodzenia. Właśnie dlatego podczas przeglądu trzeba zweryfikować prawidłowość działania systemu EPS/ABS, amortyzatorów, układu zawieszenia czy dokonać pomiaru temperatury wrzenia płynu hamulcowego.

Wymiana płynów

Nie dotyczy to wyłącznie kierowców, którzy zaopatrzyli się w płyny całoroczne. Jednak posiadacze płynów sezonowych powinni przygotować się na wymianę:

  • płynu w układzie chłodzenia
  • płynu hamulcowego
  • oleju silnikowego
  • oleju w układzie wspomagania
  • płynu do spryskiwaczy

Przegląd typowo mechaniczny

Wszystkie wyżej wymienione czynności są konieczne i jak najbardziej mile widziane za jednym zamachem. W ten sposób unikniesz usterek w przyszłości, a Twój samochód posłuży Ci na dłużej. Jednak nie można zapominać o przeglądzie technicznym, gdzie fachowiec powinien mieć wgląd do całego zawieszenia i mechaniki pojazdu. Bardzo ważnym aspektem, o którym często kierowcy zapominają są przeglądy wałów napędowych. Po zimie są one również narażone na osłabienie, dlatego polecamy Cardan System Polska, który nie tylko zajmie się weryfikacją ich stanu, ale również w razie potrzeby naprawią układ napędowy i wymienią zużyte części. Nie zapominaj o swoim samochodzie i im wcześniej zajmiesz się przygotowaniem do wiosny, tym mniej odczujesz to finansowo.

Artykuł powstał we współpracy z Cardan System Polska z Wrocławia
https://cardansystempolska.pl/

Poprzedni artykuł

Sprzęt car audio – ciesz się muzyką w Twoim samochodzie

Następny artykuł

Stary i uszkodzony samochód – co z nim zrobić?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.