3 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed kupnem CB radia

Każdy kto oglądał film „Mistrz kierownicy ucieka”, wie jak przydatnymi urządzeniami są CB radia. Rozmowy z innymi kierowcami pomagają omijać korki, unikać zagrożenia, a także pozwalają na chwilę relaksującej rozmowy w trasie. Kiedyś kojarzone głównie z zawodowymi kierowcami ciężarówek, dla których – na trasach liczących tysiące kilometrów – były wręcz niezbędne i znacznie ułatwiały pracę. Dziś stają się popularniejsze również wśród zwykłych kierowców. Co za tym idzie – coraz więcej urządzeń tego typu dostępnych jest na rynku. Jednak ta różnorodność może stanowić twardy orzech do zgryzienia dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z CB radiami, bo liczba dostępnych modeli nie ułatwia wyboru. Choć w tym poradniku nie radzimy, który model wybrać, bo o tym każdy musi zadecydować we własnym zakresie), opisujemy trzy najważniejsze cechy, które pomogą dokonać najlepszego wyboru CB radia.

1. Funkcje

Żeby działać, CB radio potrzebuje nadajnika, odbiornika w odpowiednich zakresach i mikrofonu – to fabryczne wyposażenie każdego modelu. Są jednak funkcje dodatkowe, które ułatwiają korzystanie i poprawiają komfort rozmów. Jedną z nich jest RF Gain, czyli Radio Frequency Gain (z ang. wzmocnienie częstotliwości radiowej). Pozwala dostroić czułość odbiornika. Co ciekawe, o wiele lepiej wpływa na jakość połączenia przez zmniejszenie siły –niejako „wycisza” fale o słabszym sygnale, które słychać jako szumy lub pogłos. Na rynku dostępne są również modele z tą funkcją automatyczną. Producenci różnie ją nazywają – ASC, DSC czy ASQ – ich działanie polega na tym, że wartość „wyciszenia” jest ustawiana automatycznie. Niewątpliwie jest to rozwiązanie wygodniejsze, choć mniej precyzyjne od ręcznego ustawienia; konsekwencją może być mniejszy zasięg. Inną ważną funkcją jest Mic-Gain, który odpowiada za sygnał wychodzący z CB radia – w razie potrzeby można go osłabić lub wzmocnić. Opisane powyżej funkcje stanowią zestaw podstawowy, niezbędny w codziennym użytkowaniu sprzętu, jednocześnie nie wpływając znacząco na jego cenę. Bardziej wymagający klienci mogą poszukać egzemplarzy z funkcjami dodatkowymi, choćby modulacją AM/FM, aby jeszcze lepiej dostroić odbiór czy S-Meter. Jest to wskaźnik poziomu odbieranego sygnału, który pozwala oszacować odległość, z której nadaje rozmówca. Przydatny może być również filtr ANL, który pomaga wyeliminować zakłócenia z urządzeń elektrycznych i elektroniki w samochodzie.

2. Antena

Bez anteny nie można wysłać ani odebrać żadnego sygnału. Nawet najlepsze CB radio z kiepską anteną nie będzie działać dobrze i odwrotnie – tańszy model, dzięki odpowiednio dobranej antenie, nigdy nie zawiedzie swojego użytkownika. Wybierając antenę, warto sprawdzić jej zasięg, nie sugerując się przy tym wartościami podanymi przez producenta. Na zasięg wpływa bowiem wiele  czynników – chociażby ukształtowanie terenu czy okoliczna zabudowa – więc bardzo trudno podać precyzyjną wartość, która dynamicznie się zmienia.

Zależność jest prosta – im dłuższa antena, tym większy zasięg. Mając zaś na uwadze fakt jej umiejscowienia, że będzie ona przymocowana do samochodu, to trzeba zdecydować się na jakiś kompromis. Optymalną długością jest około 100 centymetrów. Antena o takich parametrach, przy dobrych warunkach pozwala osiągnąć zasięg nawet kilkunastu kilometrów.

Kolejną ważną kwestią jest montaż anteny. Najpopularniejszą metodą jest przymocowanie jej do karoserii za pomocą dużego magnesu. Jest ona wygodna, pozwala bez żadnego problemu zdjąć antenę po podróży lub przełożyć ją do innego samochodu. Niestety magnes może uszkodzić karoserię, co bywa dyskwalifikujące jako sposób mocowania. Dodatkowo, poprowadzony przez wnętrze samochodu kabel do CB radia może wpływać na komfort podróżowania.  Alternatywą jest montaż anteny na stałe, która wygląda podobnie do anteny radiowej. Dzięki takiej instalacji poprawia się zasięg oraz estetyka instalacji, a karoseria nie jest narażona na żadne uszkodzenia. Problemów może nastręczyć jedynie założenie takiej anteny – jeśli nie posiada się fachowej wiedzy, pracę warto zlecić fachowcom. Niepoprawny montaż nie przyniesie pożądanych efektów, co więcej – w dłuższej perspektywie może  doprowadzić do uszkodzenia CB radia.

Warto jeszcze dodać, że niektórzy producenci sprzedają CB radio w zestawie z anteną, inni – oferują samo urządzenie bez anteny, którą trzeba kupić oddzielnie.

3. Cena

CB radia to wydatek od 150 do nawet ponad 1000 złotych. Z pewnością nie warto rozważać kupna modelu urządzenia w skrajnych cenach. Te najtańsze, to tylko pozorna oszczędność, bo ich jakość pozostawia wiele do życzenia, a frustracja z codziennego użytkowania prędzej czy później sprawi, że potrzebna będzie kolejna inwestycja. Te najdroższe z kolei, są wyposażone w funkcje, z których przeciętny użytkownik nigdy nie skorzysta, więc jeżeli w planach kupującego CB radio ma służyć tylko do podstawowej komunikacji, warto poszukać czegoś w średniej półce cenowej. Takie działanie daje gwarancję dobrego współczynnika ceny do jakości i możliwości.

4. Szerokiej dróżki mobilki

Powyższy artykuł przybliża czytelnikowi jedynie najważniejsze cechy CB radia, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. Dodatkowo, można przyjrzeć się sposobowi montażu i rozmiarowi – urządzenia mogą być mocowane na stałe w miejsce radia, co jest wygodniejsze i bardziej estetyczne, lub doczepiane, co zapewnia łatwą możliwość demontażu. W kwestii marek nie warto eksperymentować i trzeba stawiać na sprawdzonych producentów, których produkty bez problemu można znaleźć w renomowanych punktach sprzedaży. Ciekawą ofertę można znaleźć pod tym linkiem – https://www.feuvert.pl/e-sklep/cb.html. Ostatnią rzeczą, o której koniecznie trzeba pamiętać już po zakupie i montażu jest nauka słownika i zasad komunikacji przez CB radio, aby jak najszybciej włączyć się w drogowe rozmowy. Szerokości!

Poprzedni artykuł

Jestem on-line

Następny artykuł

Rewolucyjny leasing zależny od przebiegu – poznaj szczegóły

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.