Jazda w sezonie letnim nie stawia przed kierowcami tak dużo wyzwań jak w miesiącach zimowych, kiedy to zalegający śnieg i lód na ulicach, znacznie utrudniają poruszanie się po drogach. Nie…

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie letnich opon

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie letnich opon

Jazda w sezonie letnim nie stawia przed kierowcami tak dużo wyzwań jak w miesiącach zimowych, kiedy to zalegający śnieg i lód na ulicach, znacznie utrudniają poruszanie się po drogach. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać kwestie bezpieczeństwa. Łatwiejsze warunki drogowe sprzyjają rozwijaniu większych prędkości dlatego też opony letnie powinny spełniać restrykcyjne kryteria. Które z nich mają najistotniejsze znaczenie przy wyborze opon?

1. Klasa opon

Na rynku znajdziemy aż trzy segmenty opon letnich. W znacznej mierze to właśnie klasa warunkuje ich jakość, a co z tym idzie także cenę. Do najlepszej z nich należy klasa premium. Co ją wyróżnia? Opony klasy premium są najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym. Cechuje je także najwyższa jakość zastosowanych materiałów oraz precyzja. Tego rodzaju opony zazwyczaj są o krok do przodu pod względem innowacyjnych rozwiązań. Druga segment, z jakim możemy się spotkać, to opony klasy średniej (medium). Należą do najbardziej popularnych, ponieważ łączą w miarę przystępną cenę z dobrą jakością, klasa średnia jest jednocześnie najbardziej rozbudowana pod względem oferty. Znajdują się w niej opony dedykowane zarówno do aut o wyższej mocy, jak i dla samochodów typowo miejskich. Ostatni segment to klasa budżetowa (low). Podobnie, jak opony z pozostałych klas musi spełniać wymagane atesty, na próżno szukać w nich jednak innowacyjności. Te trzy segmenty opon letnich w swojej ofercie posiada np. SklepOpon.com.

2. Etykieta unijna

Każdy model ogumienia letniego, który dopuszczony jest do sprzedaży na terenie UE, musi posiadać specjalne oznaczenie, czyli tzw.etykietę unijną. Poświadcza ona, że opony spełniają wymogi efektywności paliwowej oraz bezpieczeństwa. Co więcej, dzięki niej możemy sprawdzić wyniki przeprowadzonych tekstów. Możliwe staje się dzięki temu porównanie poszczególnych parametrów pomiędzy różnymi modelami opon letnich. Co musimy wiedzieć o etykiecie unijnej? Unia Europejska pod uwagę bierze trzy podstawowe parametry:

  • Klasa paliwowa – ocena przyznawana jest w skali od A do G, przy czym A oznacza klasę najlepszą. Jak prezentuje się średnia różnica pomiędzy klasami paliwowymi? Przeważnie wynosi mniej więcej 0,12 litra na 100 kilometrów. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten parametr?Informuje nas bowiem pośrednio o kosztach eksploatacji oraz emisji spalin.

  • Hamowanie na mokrej nawierzchni – każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że hamowanie na mokrej nawierzchni może okazać się niebezpieczne, przyjrzeć należy się zwłaszcza drodze hamowania. W tym przypadku również mamy do czynienia ze skalą A-G, gdzie A świadczy o najkrótszej drodze hamowania. Każda kolejna litera to nawet o 3 metry dłuższa droga hamowania. Pomiar ten przeprowadzany jest przy prędkości 80 km/h.

  • Poziom hałasu na zewnątrz auta – etykieta unijna zawiera informacje, które odnoszą się do poziomu hałasu emitowanego przez oponę. Podane są one w decybelach,niekiedy zdarza się także, że zamieszczona zostaje skala graficzna prezentująca trzy fale dźwiękowe. Każda fala to kolejne 3 decybele.

3. Indeks prędkości

Ten parametr prezentuje maksymalną, dopuszczalną prędkość z jaką może poruszać się dany pojazd, w którym zamontowana została opona. Co więcej, uwzględnia on również maksymalne obciążenie, które określa się przy użyciu indeksu nośności (o indeksie nośności można przeczytać więcej w kolejnym paragrafie). Oznaczenie tego typu znajdziemy na boku opony, wyrażone jest za pomocą liter i cyfr. Dla przykłady, litera V oznacza maksymalną prędkość na poziomie 240 km/h zaś litera W odpowiada prędkości 270 km/h. Zmiana opon musi być dostosowana do indeksu prędkości, jaki został przewidziany przez producenta auta w jego homologacji.

Ważne: W przypadku opon letnich zabronione jest stosowanie opon z niższym indeksem prędkości niż ten podany przez producenta! Źle dobrana opona może stanowić powód odmowy wypłaty odszkodowania w sytuacji zdarzenia lub wypadku drogowego.

4. Indeks nośności

Indeks nośności to wartość podawana w dwu lub trzycyfrowej liczbie, która oznacza maksymalne obciążenia ogumienia w czasie poruszania się auta z największą, dopuszczalną prędkością. Parametr ten umieszczany jest na ścianie bocznej opony i ustala się go poprzez uwzględnienie bardziej obciążonej osi pojazdu.

5. Rocznik

Wybierając opony letnie możemy sprawdzić także ich rocznik. Na ogół im nowsze, tym są w lepszym stanie. Kierowcy nierzadko decydują się także na zakup opon używanych, jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż wybór nowego ogumienia, jednak w niektórych przypadkach może okazać się ryzykowne. Jeżeli więc decydujemy się na zakup używanych opon, to wyłącznie z pewnego źródła. Musimy przy tym dokładnie sprawdzić ich stan.

Jakie inne parametry okażą się istotne?

Na większości modeli spotkamy się z oznaczeniem TL, które oznacza oponę bezdętkową. Zwróćmy uwagę również na maksymalnie ciśnienie w oponie, które podane jest przy oznaczeniu MAX LOAD.

Oceń post

Zostaw komentarz