Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla kierowców, szczególnie jeśli na co dzień jeździsz tylko po mieście. W zimowe podróże na sylwestra czy ferie często wybierają się kierowcy, którzy korzystają…

5 wskazówek, jak przygotować samochód na zimową podróż

5 wskazówek, jak przygotować samochód na zimową podróż

Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla kierowców, szczególnie jeśli na co dzień jeździsz tylko po mieście. W zimowe podróże na sylwestra czy ferie często wybierają się kierowcy, którzy korzystają z samochodu wyłącznie od święta. Jak sprawić, by daleka podróż minęła sprawnie i wygodnie? Zobacz porady, jak przygotować auto do jazdy, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak przygotować samochód do zimowej jazdy?

Już za chwilę czekają nas wyjazdy na święta i sylwestra, a później zimowe ferie. Bagaże spakowane, ale czy twoje auto jest gotowe do drogi? Sprawdź, jak przygotować samochód do jazdy w trudnych warunkach.

1. Sprawdź opony

Jeśli zmieniłeś już opony na zimowe, koniecznie zobacz ich stan, poziom bieżnika i ciśnienie. Jazda na nieodpowiednio napompowanych oponach jest niebezpieczna, bo utrudnia właściwe hamowanie, a chyba wolisz uniknąć stłuczki lub innej awarii. Jeśli jeszcze nie wymieniłeś opon, to ostatni dzwonek, by udać się do serwisu samochodowego i skorzystać z usług. Jeśli wybierasz się w podróż za granicę, warto pamiętać, że w niektórych krajach obowiązkowe jest zakładanie łańcuchów na koła. Zaopatrz się więc w komplet łańcuchów lub rzep, oczywiście w odpowiednim rozmiarze.

2. Zwróć uwagę na światła

Jesienią i zimą, gdy zmrok zapada bardzo szybko, a dzień wstaje późno, koniecznie potrzebujesz sprawnych świateł, które pomogą bez problemu i bezpiecznie dojechać do celu. Skontroluj zarówno światła przednie, jak i tylne. Jeśli zauważysz nieprawidłowości, niezbędna może okazać się wizyta w warsztacie samochodowym.

3. Postaw na dobre paliwo

Gdy wybierasz się w daleką podróż, wybierz paliwo dobrej jakości, które zawiera niezbędne dodatki i jest przystosowane nawet do niskich temperatur. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź poziom zatankowania.

4. Weź niezbędne akcesoria

Skontrolowałeś stan wycieraczek? Mimo że okazało się, że wszystko z nimi w porządku, nie zaszkodzi wziąć drugiej pary na zapas. W razie niespodzianki bez problemu samodzielnie je wymienisz. Nie zapomnij też o płynie do wycieraczek, najlepiej wysokiej jakości. Gdy złapie mróz, przyda się skrobaczka do szyb i odmrażacz do zamków.

Poza tym w czasie jazdy niezbędne są grube rękawice, gdy trzeba będzie założyć łańcuch lub odgarnąć śnieg. Niezastąpione są także okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją i kamizelka odblaskowa w razie niespodziewanych kłopotów z autem. Weź też apteczkę i latarkę.

5. Skontroluj stan techniczny

Jeśli nie odłożyłeś sprawdzenia auta na ostatnią chwilę, po prostu umów się na przegląd do warsztatu samochodowego. Dokładne skontrolowanie auta to gwarancja, że niespodziewana awaria nie zaskoczy cię w połowie drogi. Dobry mechanik sprawdzi silnik, akumulator, świece i przewody zapłonowe. Lepiej dmuchać na zimne, bo oczekiwanie na pomoc w razie nagłej awarii może skończyć się przeziębieniem, szczególnie gdy na dworze panuje niska temperatura, leje deszcz lub pada śnieg.

Jak przygotować kierowcę i pasażerów do długiej podróży?

Auto gotowe do drogi, a co z kierowcą i współpasażerami? Przed długą i męczącą podróżą, koniecznie odpocznij i porządnie się wyśpij. Nie od dziś wiadomo, że wypoczęty kierowca ma lepszy refleks i zachowuje czujność nawet w trudnych sytuacjach.

Gdy za oknem panuje mrok, podróż może stać się nużąca, a niestety wypadki spowodowane zasłabnięciem za kierownicą się zdarzają. Warto pamiętać, że optymalna temperatura panująca w aucie nie powinna przekraczać 20 stopni. Jeśli dopadnie cię senność, zrób przerwę na posiłek i kawę. Dobrze też, gdy ktoś może zastąpić cię za kierownicą.

Dobry humor pasażerów jest równie ważny, szczególnie nastrój dzieci, które mogą szybko zmęczyć się długą podróżą. Przygotuj termos, jedzenie i koc. W przypadku niemowląt przyda się termobutelka, która utrzyma odpowiednią temperaturę przez długi czas. By się nie nudzić, maluchy powinny wziąć ulubione zabawki.

Zimowy wyjazd wiąże się zwykle z potrzebą zabrania wielu rzeczy. Jeśli to możliwe, wszystkie przedmioty powinny znaleźć się w bagażniku, bo inaczej mogą stanowić zagrożenie podczas hamowania. Najbardziej potrzebne rzeczy muszą znajdować się pod ręką. Narty i sprzęty sportowe należy przewozić w boksie dachowym, więc wcześniej skontroluj mocowanie.

Oceń post

Zostaw komentarz