AC na weekend? Teraz to możliwe!

Wybierasz się na weekendowy wypad nad jezioro? A może planujesz dłuższy urlop w Chorwacji? Ubezpieczenie samochodu w podróży to konieczność, jeśli chcesz cieszyć się wakacjami bez problemów. AC jest dla Ciebie za drogie? Od tego roku na rynku dostępne są polisy, które wykupisz na godziny! Zobacz plusy i minusy tego rozwiązania.

Wciąż mało popularne AC

W 2017 roku firma Deloitte przygotowała raport, z którego wynika, że pomimo iż na polskich drogach co godzinę dochodzi do prawie 50 kolizji, tylko co czwarte auto jest zabezpieczone polisą AC.

Powody takiego stanu rzeczy są dwa. Po pierwsze kierowcy nie zdają sobie sprawy z liczby zagrożeń, jakie mogą ich spotkać. Zderzenie ze zwierzęciem, akt wandalizmu czy powódź to okoliczności, o których nie myślimy na co dzień, a jednak się zdarzają. Po drugie ceny AC dla wielu kierowców, zwłaszcza młodych, są zaporowe. Dla wielu właścicieli aut płacenie za polisę, która chroni ich na wypadek mało realnych ich zdaniem sytuacji, jest po prostu nieracjonalne. Wolą ryzykować i liczyć na to, że akurat ich nie spotka żadna niespodzianka na drodze. tłumaczy ekspert ds. produktu z porównywarki OC i AC Mubi.pl

Tymczasem warto przypomnieć, że AC to konieczność na drodze, zwłaszcza w podróży, o ile nie chcesz z własnej kieszeni ponieść kosztów np.:

  • kradzieży pojazdu o wartości np. 40 tys. zł.,
  • zniszczenia pojazdu w wyniku aktu wandalizmu,
  • zniszczenia pojazdu w wyniku zderzenia ze zwierzęciem lub budynkiem,
  • urwanego zawieszenia po wjechaniu w dziurę na drodze,
  • bagaży skradzionych z wnętrza pojazdu,
  • szyby zbitej przez kamyk, który wystrzelił spod kół innego pojazdu,
  • zniszczenia karoserii w wyniku burzy,
  • innych podobnie niespodziewanych sytuacji.

AC nawet na 3 godziny

Ukłonem w stronę kierowców, którzy nie są miłośnikami AC, jest nowy produkt AVIVY ubezpieczenie Teraz by Aviva. To polisa stworzona dla Ciebie, jeśli nie chcesz kupować AC na cały rok, ale jednocześnie zależy Ci na ochronie auta w okresach bardziej ryzykownych, np. podczas wyjazdu na urlop czy kiedy pożyczasz auto krewnym

Samochód możesz ubezpieczyć za pomocą aplikacji, zawsze wtedy kiedy tego potrzebujesz. Ubezpieczenie wykupisz na okres od 3 godzin do 30 dni, a polisa ważna będzie już w godzinę po opłaceniu składki online. Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie AC kupowane w takim modelu? Średnio za 6 godzin ubezpieczenia w Polsce zapłacisz 30 zł, za granicą 50 zł

Pan Krzysztof nigdy nie kupuje AC. Twierdzi, że jest bezpiecznym kierowcą i nie potrzebuje żadnej dodatkowej ochrony ponad OC. Nigdy też nie wyjeżdża za granicę. Pewnego razu Pana Krzysztof dostał telefon z zapowiedzią wizyty od brata mieszkającego w Anglii. Brat Pana Krzysztofa miał przylecieć z Londynu do Berlina. Pan Krzysztof obiecał odebrać krewnego z lotniska, ale ponieważ stresował się nieco podróżą do Niemiec, postanowił wykupić 8-godzinne ubezpieczenie AC i Assistance w AVIVA. Dzięki temu czuł się pewnie i bezpiecznie podczas podróży, a za ubezpieczenie zapłacił mniej niż 70 zł. 

Czy AC na godziny ma wady?

Tak. W sytuacji, w której znalazł się Pan Krzysztof, ubezpieczenie na godziny zapewniło mu poczucie bezpieczeństwa i pewność, że jeżeli cokolwiek stanie się podczas wyjazdu do Berlina, Pan Krzysztof będzie mógł w 100% liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Czy jednak kupowanie polisy AC na czas dłuższego urlopu, np. 21-dniowego, jest tak samo opłacalne? Niekoniecznie. 

Generalnie AC krótkoterminowe jest droższe niż AC roczne, jeśli wziąć pod uwagę dzienny koszt ochrony. Wyobraź sobie, że za 21-dniową polisę krótkoterminową AC płacisz np. 400 zł. Jeśli do tego doliczysz kilka weekendów w roku, na które ubezpieczasz się godzinowo tak jak Pan Krzysztof, koszt Twoich wszystkich krótkoterminowych polis może osiągnąć nawet 1000 zł. To ponad połowa rocznego kosztu standardowego AC. 

Wybierz swój model ubezpieczenia

Jeśli zastanawiasz się, który model ubezpieczenia będzie idealnym dla Ciebie, oszacuj koszt każdego z nich. Zaplanuj wszystkie urlopy i weekendowe wyjazdy, a następnie skorzystaj z kalkulatora AVIVY, by zorientować się, ile zapłacisz za każdą krótkoterminową polisę. 

Następnie odwiedź dowolną porównywarkę OC i AC, np. Mubi.pl, którą aktualnie reklamuje w telewizji Krzysztof Hołowczyc. Uzupełnij formularz i zobacz oferty rynkowe AC najpopularniejszych polskich ubezpieczycieli. Może się okazać, że roczna polisa będzie dla Ciebie wbrew pozorom korzystną opcją, zwłaszcza że wielu ubezpieczycieli bez problemu zgodzi się rozłożyć koszt polisy na raty. 

Poprzedni artykuł

Ubezpieczasz samochód? Uważaj na te 3 błędy

Następny artykuł

Układ hamulcowy w samochodzie – co warto o nim wiedzieć?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.