Akumulatory do wózków widłowych – najważniejsze informacje

Akumulatory trakcyjne są podstawowym źródłem napędu w elektrycznych wózkach widłowych. Ich właściwa obsługa oraz konserwacja pozwalają w znaczący sposób przedłużyć żywotność baterii, a co się z tym wiąże, również zwiększyć funkcjonalność widlaka. Dlatego też odpowiednie dopasowanie, a także obchodzenie się z akumulatorem jest tak istotne. Co warto wiedzieć na temat baterii do wózków widłowych? Przeczytaj przygotowany przez nas artykuł.

  1. Baterie do wózków widłowych – rodzaje i budowa
  2. Baterie trakcyjne – zastosowanie

Baterie do wózków widłowych – rodzaje i budowa

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów baterii do widlaków, które różnią się między sobą parametrami oraz budową. Przede wszystkim wyróżnia się akumulatory trakcyjne z elektrolitem ciekłym oraz w żelu. Składają się one przede wszystkim z płyty pancernej, dwóch ogniw dwuwoltowych oraz ołowianych prętów. Na moc baterii wpływa zwłaszcza gęstość występującego w niej elektrolitu. Głównym zadaniem akumulatora jest magazynowanie, a następnie dostarczanie energii, a także zapewnienie przeciwwagi dla wózka widłowego.

Baterie trakcyjne – zastosowanie

Gdzie wykorzystuje się baterie trakcyjne? Są one używane we wspomnianych już wózkach widłowych elektrycznych, jednakże z powodzeniem mogą być – w zależności od rodzaju i modelu – stosowane także w innych maszynach i urządzeniach. Przede wszystkim więc można je montować w wózkach platformowych, podnośnikach magazynowych, myjkach, polerkach podłogowych, zamiatarkach. Ze względów bezpieczeństwa są też wykorzystywane w urządzeniach stosowanych w miejscach niebezpiecznych, np. zagrożonych wybuchem, w których nie wolno użytkować urządzeń napędzanych gazem, ropą czy innego typu paliwem. Do miejsc tych można zaliczyć m.in. rafinerie, lotniska czy stacje energetyczne. Jeśli chodzi natomiast o same widlaki, to baterie trakcyjne mogą być montowane w różnego rodzaju wózkach elektrycznych, w tym m.in. paletowych z napędem, wysokiego składowania, czołowych. Akumulatory do wózków widłowych mogą być montowane w widlakach używanych wewnątrz obiektów, m.in. w różnego rodzaju zakładach, magazynach, halach produkcyjnych, sklepach itp., ale również na zewnątrz pomieszczeń.

Wspomniane baterie nie emitują spalin oraz szkodliwych substancji do atmosfery, są więc w tym zakresie bezpieczne i korzystne dla środowiska naturalnego. Trzeba natomiast pamiętać, aby je regularnie ładować i w przypadku takiego zapotrzebowania, również wymieniać. To pozwoli na długotrwałą i efektywną pracę wózka widłowego.

Poprzedni artykuł

Jak wygląda wypożyczenie samochodu?

Następny artykuł

Olej i samochód

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.