Autobusy MAN – marka z Polski, która podbija świat

Autobusy MAN to jedne z popularniejszych pojazdów tego typu, widywanych w polskich miastach. Autobusy Man wykorzystywane są przede wszystkim jako w komunikacji miejskiej. Zaryzykować można tezę, że niemalże nie znajdziemy osoby w naszym kraju, która takim pojazdem przynajmniej raz by nie jechała.

Skąd wzięła się marka Man Bus?

MAN Bus to spółka, która fizycznie na rynku istnieje od 2001 roku choć powstała pod nazwą STAR Trucks Sp. z o.o.. Stworzona spółka skupiona była przede wszystkim na produkcji ciężarówek oraz właśnie autobusów. W późniejszym czasie produkcja została przekierowana znacznie bardziej w kierunku autobusów, a w 2009 roku firma przyjęła obecną nazwę. Obecnie produkcja odbywa się w Austriackim Grazu, a siedziba firmy znajduje się nadal w Polsce – w Starachowicach, gdzie spółka pierwotnie powstała. Zatrudnia około 2 500 pracowników, co również jest wynikiem imponującym na skalę naszego rynku. Dodatkowo od 2019 roku częściowo powrócono do koncepcji montowania części autobusów MAN w Sadach.

Dlaczego autobusy MAN są tak popularne?

Przede wszystkim konkurencyjny koszt produkcji kusi odbiorców tej firmy. Man Bus zyskał jednak sporą renomę również w Europie i bynajmniej nie jest kojarzony ze słabą jakością, a wprost przeciwnie. Autobusy z polskiej fabryki wyjeżdżają również na zachód, chociażby do Szwajcarii, gdzie znajdziemy je w miastach takich jak St.Gallen. Firma odważnie staje do wielu przetargów zagranicznych i umiejętnie je wygrywa. Neoplan Centroliner N4516 to z kolei autobusy, które były dostarczane do Dubaju. Dużą zaletą pojazdów tej marki jest szeroka dostępność części zamiennych. Sklepy takie jak truck-man.pl prowadzą sprzedaż zarówno na terenie kraju jak i Europy. Dostępne są części zarówno do nowych, jak i starszych modeli tych pojazdów. Bez trudu odnajdziemy oryginalne części do autobusów MAN, jak również nieco tańsze zamienniki.

Jaka przyszłość polskich fabryk autobusów?

Polski przemysł przyzwyczaił nas do tego, że pomimo przejściowych problemów zwykle jest w stanie produkować znacznie lepiej i taniej niż zachodni konkurenci. Dlatego też możemy być spokojni o jego kondycję. Firmy takie jak MAN Bus to idealny przykład tego, jak można sobie doskonale radzić w zmieniających się realiach rynkowych. Mimo przejść, perturbacji i konieczności dostosowania się do zmian, ich pojazdy są po dzień dzisiejszy chętnie zamawiane i wykorzystywane nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach zachodnich, a marka ta uchodzi za bardzo nowoczesną, produkującą z duchem czasu autobusy coraz bardziej ekologiczne, technicznie bliższe doskonałości.

Poprzedni artykuł

Szalunki w budownictwie – zastosowanie i wynajem

Następny artykuł

Auto detailing jako pomysł na nowoczesny biznes

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.