Autokosmetyka – poznaj 5 produktów, które każdy kierowca powinien posiadać

Wielu kierowców niezwykle dba o swoje samochody i chce by niezależnie od wieku prezentowały się doskonale. Korzystanie z myjni automatycznych może wyraźnie pogorszyć stan karoserii, dlatego należy sięgnąć po produkty, które pozwolą na skuteczne przeprowadzenie autokosmetyki. W dzisiejszym poradniku przedstawimy 5 produktów, które każdy właściciel „czterech kółek” powinien posiadać.   

Szampon do mycia karoserii

Szampon do mycia karoseriiZamiast korzystać z myjni automatycznych pozostawiających hologramy, czyli drobne ryski na lakierze, lepiej zdecydować się na mycie ręczne. Oczywiście należy zaopatrzyć się w dobry szampon do mycia karoserii. Powinien usuwać nie tylko piasek, czy kurz, ale również większe zanieczyszczenia. Istotne znaczenie ma fakt, by szampon nie był szkodliwy dla powłok ochronnych takich jak wosk i ich nie usuwał. Warto wybierać szampony, które posiadają zerowe PH. Są najbezpieczniejsze dla karoserii. W zestawie z szamponem często dołączana jest rękawica lub ściereczka z mikrofibry. Taki ekwipunek jest niezbędny, by nie zniszczyć karoserii. Dzięki odpowiedniemu szamponowi samochód może być czysty i zabezpieczony. Trzeba stosować się do odpowiedniego dawkowania szamponu na określoną ilość wody. Istotne znaczenie ma również zmoczenie samochodu silnym strumieniem przed rozprowadzeniem piany. Jednak czasem te zabiegi nie pozwalają pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i wtedy z pomocą przychodzą kolejne produkty.

Glinka do usuwania zanieczyszczeń

Na wyposażeniu każdego miłośnika detailingu powinna znaleźć się także glinka do usuwania zanieczyszczeń. Jest to biała masa, która pozwala usunąć to czego nie udało się pozbyć przy użyciu szamponu. Glinkę przed użyciem należy rozpłaszczyć w dłoni i przesuwać po karoserii ruchem posuwistym. Dzięki niej można pozbyć się smoły, a także żywicy. Warto wiedzieć, że dzięki glince, która jest lekko ścierna można usunąć również spłowiałą warstwę lakieru akrylowego. Oczywiście należy pamiętać, że przed użyciem glinki karoserię należy zwilżyć specjalnym preparatem nadającym połysk, w przeciwnym razie można zaszkodzić karoserii i dodać na niej więcej rys. Zanieczyszczoną glinkę należy wyrzucić i wziąć czysty kawałek do czyszczenia następnej części karoserii. Używanie zbyt długo jednej glinki spowoduje nie tylko uszkodzenie lakieru, ale również wtarcie zabrudzeń w głąb lakieru. Zatem trzeba na to uważać i nie oszczędzać glinki, która odpowiednio użytkowana może być naprawdę skuteczna.

Pasta polerska

Kolejnym elementem, w który warto się zaopatrzyć jest pasta polerska. To akcesorium można zakupić w wersji uniwersalnej. Pasta polerska uniwersalna sprawdza się do lekkich i średnich rys. Można jej używać zarówno z użyciem szmatki z mikrowłókna, jak i z zastosowaniem padu polerskiego. Ręczne polerowanie jest niezwykle pracochłonne. Trudno również wykonać je dokładnie, dlatego polecane są pady polerskie. Istotne znaczenie przed ich użyciem ma określenie grubości lakieru specjalnym miernikiem. Ważne, by nie dostać się poniżej bezbarwnej warstwy lakieru, gdyż wtedy konieczne jest lakierowanie całego elementu. Można zdecydować się na pełne polerowanie z użyciem mocno ściernych, średnio ściernych i wykańczających past polerskich. Jednak trzeba wiedzieć, że ich dobór wymaga już doświadczenia w detailingu. Trzeba rozpoczynać od najmniej ściernej pasty polerskiej i dostosowywać rodzaj do danego ubytku lakieru.

Lakier zaprawkowy

Jeśli rysa jest głęboka może pozostać nam ponowne lakierowanie. Oczywiście wykonanie pełnego lakierowania danego elementu niesie ze sobą spore koszty. Dlatego w przypadku, gdy mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkim, jeśli chodzi o powierzchnię lub głębokość ubytkiem,  warto zdecydować się na lakier zaprawkowy. Dostępny jest w formie wygodnego pędzelka. Dzięki temu każdy może sobie poradzić z jego aplikacją. Kolor należy dopasować na podstawie tabliczki znamionowej w samochodzie, o ile nie został on pokryty innym kolorem lakieru.

Wosk do zabezpieczenia powłoki lakierniczej

Ostatnim elementem, którego nie powinno zabraknąć jest wosk do zabezpieczenia powłoki lakierniczej. Po wykonaniu polerowania, czy polerowania z lakierowaniem, można dodatkowo zabezpieczyć karoserię. Wystarczy wybrać wosk. Jego zastosowanie sprawi, że zanieczyszczenia nie będą przyklejać się do karoserii.

Wybór produktów do pielęgnacji karoserii jest bardzo szeroki. Nasza lista to wszystkie podstawowe, przeznaczone do autokosmetyki. Pamiętaj, by wybierać produkty renomowanych producentów, a nie te z supermarketu.

Poprzedni artykuł

Jak zamówić kuriera przez Internet?

Następny artykuł

Na czym polega mycie samochodu na dwa wiadra?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.