Cztery awarie układu elektrycznego, które mogą zdarzyć się w twoim aucie podczas wakacyjnego wyjazdu.

W aucie podczas wakacyjnej podróży w aucie może się zepsuć dosłownie wszystko. Teoretycznie, zawsze się do podróży przygotujesz, sprowadzasz samochód pod kątem możliwej awarii, ale w praktyce okazać się może, zwłaszcza w przypadku starszych aut, że prawdopodobieństwo usterki jest bardzo wysokie. A najczęściej psuje się samochodowa elektryka.

Elektryka samochodowa to przysłowiowa Puszka Pandory. Nigdy nie wiesz, co się trafi. Zwłaszcza w autach starszych wiekiem, gdzie wydaje się być wszystko z instalacją w porządku, nagle może okazać się, że masz problem. Gorzej, jeśli problem postanowił ujawnić się w trasie… Wówczas, bez profesjonalnego elektryka i narzędzi się  nie obejdzie. Co najczęściej może się w trasie zepsuć? Podpowiadamy.

Alternator

Alternator to wynalazek  autorstwa Nikoli Tesli z 1891 roku, opatentowany w USA i wykorzystywany dziś w każdym aucie. Do czego? Do, prosto mówiąc, ładowania akumulatora w samochodzie. Alternator to prądnica prądu przemiennego, gdzie uzwojenie znajduje się w stojanie, a nie w wirniku, jak w przypadku prądnicy. Dzięki temu nie trzeba tu stosować komutatora.

Za uszkodzenia odpowiadają zużyte szczotki lub łożyska. Uszkodzeniom może ulec regulator napięcia, mostek diodowy. Może w nim również nastąpić zwarcie w uzwojeniu wirnika lub stojana. W praktyce oznacza to, że alternator trzeba wymontować, rozebrać i naprawić lub wymienić uszkodzone części. W niektórych alternatorach regulatory napięcia zintegrowane są ze szczotko-trzymaczem znajdują się na zewnątrz i te zdecydowanie łatwiej wymienić. Niektóre uszkodzenia elektryczne alternatora wymagają dodatkowych urządzeń diagnostycznych.

Akumulator

Akumulator służy do magazynowania energii elektrycznej i przekazywaniu jej w miarę potrzeb na obwody samochodu. Zaletą tego typu baterii jest możliwość wielokrotnego ładowania i rozładowania.

Najczęściej akumulator przestaje działać, gdy znajduje się w nim za mało elektrolitu, dojdzie do zewnętrznego zwarcia. Może się również rozładować z różnych przyczyn ale też za brak jego działania mogą odpowiadać zanieczyszczone i skorodowane zaciski. W tym przypadku, dokładna kontrola akumulatora przed podróżą pozwala na uniknięcie jego awarii, chyba, że rozładował się w czasie jazdy. O ile działa prawidłowo alternator, to konieczna będzie fachowa diagnoza.

Reflektory główne i kierunkowskazy

Odpowiadają za oświetlenie pojazdu. To niezwykle istotna kwestia dla bezpieczeństwa użytkowników pojazdu i innych uczestników ruchu drogowego. Za uszkodzone oświetlenie auta można zostać ukarany, mandatem karnym, ale największą karą jest fakt, że przez niedopatrzenie i zlekceważenie problemu doszło do tragedii. Uszkodzenia mogą mieć prozaiczną przyczynę, jak na przykład przepalona żarówka lub bezpiecznik, ale też uszkodzeniu mógł ulec przekaźnik, wyłącznik, kostka zasilająca, mogła nastąpić przerwa w obwodzie. Brak masy, uszkodzony zespół sterujący pracą przerywaną. Naprawy są możliwe do wykonania we własnym zakresie, aczkolwiek dotarcie do niektórych elementów może  być trudne, zwłaszcza w nowszych modelach aut. Ale warto mieć przy sobie zestaw kluczy, zapasowych żarówek i bezpieczników, co na pewno może się w trasie przydać. Jeśli uszkodzony jest włącznik przy kierownicy, to bez warsztatu się nie obejdzie, gdyż czasem konieczny jest demontaż kierownicy.

Wentylator chłodnicy oraz dmuchawa

Wentylator chłodnicy to bardzo proste urządzenia, a jednocześnie bardzo skomplikowany element układu chłodzenia. Awaria wentylatora to przyczyna problemów z chłodzeniem silnika oraz przegrzewaniem silnika. Dmuchawa z kolei odpowiada za dostarczenie ciepłego lub chłodnego powietrza do kabiny auta.

Uszkodzony przekaźnik, przepalony bezpiecznik lub uszkodzony wyłącznik termiczny, silnik wentylatora, słaby kontakt  lub brak kontaktu w kostce zasilającej, przerwany obwód to najczęstsze przyczyny uszkodzeń. Problemem jest dostęp do uszkodzonych elementów, zwłaszcza do wentylatora. Wentylator jest często jest montowany od zewnętrznej strony chłodnicy a wymiana wymaga demontażu dodatkowych elementów. Często należy zdjąć również kratę wlotu powietrza oraz nakładkę zderzaka. Trudno również znaleźć przerwę w obwodzie.

Uszkodzenia dmuchawy to również przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik, wyłącznik prędkości lub sam silnik dmuchawy. Przyczyna może leżeć w kostce zasilającej lub przerwie w obwodzie. Najwięcej kłopotu jest ze znalezieniem miejsca, w którym doszło do przerwania obwodu, ale też wymiana silnika dmuchawy może być problematyczna. Często trzeba wyjąć cały zespół nagrzewnicy, ukryty pod deską rozdzielczą.

Silnik wycieraczek

Silniczek wycieraczek odpowiada za ich ruch. Można próbować jeździć z zepsutymi wycieraczkami, natomiast kwestie związane z bezpieczeństwem takiej jazdy pominiemy milczeniem… Trudno nawet wyobrazić sobie jazdę autem, w czasie mżawki, w nocy z niesprawnymi wycieraczkami…

W trasie uszkodzeniu może ulec silnik wycieraczek, tutaj również może okazać się, że to tylko przepalony bezpiecznik, ale też uszkodzony przekaźnik, wyłącznik, zespół sterujący pracą przerywaną, Mogło też nastąpić przerwanie obwodu lub kostka zasilająca straciła kontakt. Naprawa polega na odszukaniu przerwy w obwodzie, co bywa trudne, skomplikowana również może być wymiana silnika wycieraczek.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez warsztat blacharsko-lakierniczy Auto-Serwis Wacholc z Koszalina
0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments