Każdy zmotoryzowany miłośnik jazdy na dwóch kółkach nieraz stawał przed problemem transportu roweru na dłuższe odległości. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni bagażnik rowerowy! Dedykowany bagażnik do transportu rowerów to rozwiązanie koniecznie…

Bagażnik rowerowy – na hak czy na klapę? Wybieramy!

Bagażnik rowerowy – na hak czy na klapę? Wybieramy!

Każdy zmotoryzowany miłośnik jazdy na dwóch kółkach nieraz stawał przed problemem transportu roweru na dłuższe odległości. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni bagażnik rowerowy!

Dedykowany bagażnik do transportu rowerów to rozwiązanie koniecznie dla tych kierowców, którzy cztery koła lubią zamienić na dwa. W przypadku transportu na większe odległości powstaje jednak pytanie: jak go przewieźć? Możemy oczywiście schować rower do tylnego kufra, ale często jest to niemożliwe, zwłaszcza w mniejszych autach. Rozsądnym wyjściem będzie zatem zakup specjalnego bagażnika, którym w bezpieczny sposób przewieziemy nasz bicykl nawet na największe odległości.

Bagażniki rowerowe na hak – optymalne rozwiązanie

Jeśli nasze auto posiada hak holowniczy, najlepszym wyjściem będzie montaż bagażnika rowerowego, który za podstawę będzie wykorzystywał właśnie tylny zaczep. Takie rozwiązanie nie tylko nie zwiększa śladu aerodynamicznego auta i nie generuje dodatkowych wibracji, lecz także jest najbezpieczniejsze dla samych rowerów. Nie można też zapomnieć o komforcie użytkowania Również sam montaż bagażnika nie nastręcza trudności: zazwyczaj nie są potrzebne dodatkowe akcesoria ani specjalistyczne narzędzia. Do tego dochodzi możliwość transportu kilku (do 4) rowerów, gdy zainwestujemy w specjalną platformę. Dzięki temu na rowerach będzie mogła szusować cała rodzina!

bagaznik-rowerowy-na-hak

Bagażnik rowerowy na hak (źródło: https://www.motoautko.pl/pol_m_Bagazniki-rowerowe_Uchwyty-na-hak-9735.html)

Bagażniki rowerowe na klapę – na długie trasy

Co jednak w przypadku, gdy w aucie nie posiadamy haka? Wtedy optymalną metodą przewozu rowerów jest zamontowanie bagażnika na tylnej klapie pojazdu. Zazwyczaj mocowanie odbywa się za pomocą zapinek na górę i dół klapy, dzięki czemu montaż jest jeszcze prostszy. Wadą tego rozwiązania jest jednak niemożność stosowania go w autach typu sedan i coupé, które nie posiadają tylnych drzwi. Nie można też zapominać o większym ryzyku porysowania karoserii przy dynamicznej jeździe po dziurach: wtedy mocowanie bagażnika może się obluzować. Sprawia to, że są one dobrym rozwiązaniem, jeśli będziemy dużo jeździć po autostradach Dodatkowo pamiętać należy o konieczności zakupu akcesoriów wtedy, gdy bagażnik nie jest przystosowany np. do przewozu rowerów damskich.

bagaznik-rowerowy-na-tylnia-klape

Bagażnik rowerowy na klapę (źródło: https://www.motoautko.pl/pol_m_Bagazniki-rowerowe_Uchwyty-na-klape-9736.html)

Bagażniki rowerowe na koło – tylko dla terenówek!

Ostatnim, najmniej powszechnym sposobem przewozu rowerów, jest zawieszenie ich na kole zapasowym pojazdu. Takie umiejscowienie „zapasu” jest jednak obecne tylko w samochodach terenowych i SUV-ach, dlatego też bagażniki rowerowe na koło przeznaczone są tylko dla tego typu pojazdów. Komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki: nie wymagają zakupu dodatkowych akcesoriów, ponadto z bagażnika można bezproblemowo korzystać. Jednak na takim bagażniku będziemy mogli przewieźć maksymalnie 2 rowery – nośność całej instalacji nie jest wysoka.

bagaznik-rowerowy-na-tylnie-kolo

Bagażnik rowerowy na koło (źródło: https://www.motoautko.pl/pol_m_Bagazniki-rowerowe_Uchwyty-na-kolo-9738.html)

Bagażnik dachowy – dla ryzykantów

No dobrze, a co z rozwiązaniem najtańszym, jakim jest bagażnik dachowy? Raczej odradzamy. Chociaż jest to rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo, to jednocześnie najmniej funkcjonalne. Nie tylko musimy umieszczać rowery na dachu, co wymaga sporej siły, ale też zwiększamy opory aerodynamiczne auta, co negatywnie wpływa na spalanie (zwiększa się ono wtedy nawet o 2 l/100 km). Do tego dochodzą wibracje, które są szczególnie uciążliwe przy podróżach na dłuższym dystansie. Dlatego też bagażnik dachowy to rozwiązanie odpowiednie jedynie dla niedzielnych rowerzystów.

bagaznik-rowerowy-na-dach

Bagażnik rowerowy na dach (źródło: https://www.motoautko.pl/pol_m_Bagazniki-rowerowe_Uchwyty-na-dach-9737.html)

Artykuł napisany przy współpracy z sklepem motoryzacyjnym Motoautko.pl

Oceń post

Zostaw komentarz