Branża leasingowa w Polsce rośnie w siłę. Z roku na rok zwiększa się jej wartość, szczególnie w sektorze samochodowym. Nic dziwnego – to świetne, wygodne i rozsądne ekonomicznie rozwiązanie dla…

Branża leasingowa. Podsumowania i prognozy

Branża leasingowa. Podsumowania i prognozy

Branża leasingowa w Polsce rośnie w siłę. Z roku na rok zwiększa się jej wartość, szczególnie w sektorze samochodowym. Nic dziwnego – to świetne, wygodne i rozsądne ekonomicznie rozwiązanie dla większości przedsiębiorców, ale również, coraz częściej, dla osób prywatnych. Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w 2018 roku firmy raportujące do tej instytucji, sfinalizowały transakcje o łącznej wartości 82,6 mld zł.

Świetny wynik

Ten sektor rynku samochodowego zaliczył spory wzrost. W stosunku do roku 2017 wartość sprzedaży wzrosła o 21,8%, co daje najlepszy wynik od 11 lat. Jak czytamy ze wskaźników, kategorią, która w największym stopniu przyczyniła się do tego rekordu, jest leasing samochodowy. Mowa zarówno o pojazdach osobowych, jak i dostawczych do 3,5 tony (taką ofertę można znaleźć w firmie Santander Consumer Multirent).

W tej gałęzi rynku wartość sfinalizowanych umów wyniosła 39,9 mld zł, co oznacza przyrost o 30,7% w stosunku do poprzedniego roku. Dane Związku Polskiego Leasingu wskazują, że wciąż największy udział w rynku mają zakupy firmowe. W 2018 roku zarejestrowano 600 791 nowych pojazdów OSD tj. osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Było to zasługą zakupów firmowych, a najsilniejszą grupę zakupową stanowiły przedsiębiorstwa leasingowe/ CFM/ RaC. Ich udział w rejestracjach pojazdów OSD na firmy w ostatnim roku wyniósł 67,4%.

Zmiany przepisów

Jedną z przyczyn takich rekordowych wyników jest zmiana przepisów podatkowych, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. W IV kwartale 2018 roku właściciele biznesów zaczęli jeszcze chętniej korzystać z różnych form leasingu (leasing operacyjny, finansowy). Analiza danych pokazuje jasno, że to właśnie ta forma finansowania cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem biznesmenów – niezależnie od zmian podatkowych. A to dlatego, że jest łatwo dostępny, wygodny i może z niego skorzystać niemal każdy.

Santander Consumer Multirent ma w swojej ofercie leasing operacyjny skierowany do podmiotów gospodarczych, osób fizycznych prowadzących działalność, rolników, spółek cywilnych i spółek prawa handlowego. Taka umowa niesie za sobą masę korzyści i nie należy się dziwić, że przedsiębiorcy wybierają ją zamiast kredytu. Wśród zalet leasingu operacyjnego należy wymienić m.in. szeroką ofertę samochodów, elastyczne finansowanie, opłatę wstępną w wysokości 0% wartości pojazdu i okres umowy do 60 miesięcy. Santander Consumer Multirent daje również szeroki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, pełną opiekę w zakresie likwidacji szkody i kartę paliwową.

Prognozy na rok 2019

Tak, jak świetnie finansowo prezentuje się rok 2018, takie są też zapowiedzi na ten rok. Jak pokazuje Związek Leasingu Polskiego, dynamika branży powinna utrzymać się na poziomie 5,5% – zgodnie z prognozowanym wzrostem inwestycji prywatnych i scenariuszem rozwoju gospodarczego w Polsce. W 2019 branża ma szansę na udzielenie łącznego finansowania na poziomie przekraczającym 87 mld zł.

Zostaw komentarz