Budowa domu – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?

Nawet niewielki, ale własny dom jest marzeniem wielu osób. Poza wieloma zaletami takiego rozwiązania, sama budowa domu jest dużym przedsięwzięciem. Jeśli więc planujesz budowę od podstaw, a nie np. remont domu z rynku wtórnego, sprawdź, co warto wiedzieć przed rozpoczęciem prac.

  1. Działka i plan zagospodarowania przestrzennego
  2. Projekt budowlany i kosztorys inwestorski
  3. Budowa domu metodą gospodarczą albo z firmą budowlaną

Działka i plan zagospodarowania przestrzennego

Działka i plan zagospodarowania przestrzennegoPierwszym etapem procesu budowy własnego domu jest zakup działki budowlanej. Przed nabyciem terenu należy dokładnie sprawdzić jego stan prawny. Istotne jest więc sprawdzenie statusu posesji, a także ustalenie możliwości wykonania przyłączy mediów. Ważne jest też ustalenie orientacyjnej ceny wykonania przyłączy. Zdarza się bowiem niekiedy, że koszty uzbrojenia są na tyle wysokie, że podważają opłacalność zakupu samej działki.

Kolejnym krokiem jest analiza planu zagospodarowania przestrzennego. Od tych wytycznych zależy bowiem rodzaj i specyfika budynków, które można postawić na działce. Zwykle projekt ten zawiera wytyczne ogólne, choć zdarza się niekiedy, że nakłada on na inwestora wiele konkretnych warunków do spełnienia, dotyczących np. ściśle określonego rodzaju i kształtu dachu czy liczby pięter. Z kolei jeżeli działka nie została objęta miejscowym planem zagospodarowania, to należy wystąpić o wydanie tzw. warunków zabudowy.

Projekt budowlany i kosztorys inwestorski

Posiadając już działkę oraz warunki zabudowy, można zakupić projekt domu. Branża budowlana i architektoniczna oferują wiele różnorodnych projektów gotowych, a także wykonywanych na zamówienie, według indywidualnych wytycznych klienta. Jeśli interesuje cię budowa domu jak najbardziej ekonomiczna, zdecyduj się na projekt prostego budynku, tj. bez piwnicy, z dachem dwuspadowym, bez wykuszy czy lukarn.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, należy pamiętać o wykonaniu jak najdokładniejszego kosztorysu budowlanego. Kosztorysy dołączone do projektów często są niedoszacowane, bo np. zawierają ceny nieaktualne. Dobrze jest więc poświęcić trochę czasu, aby jak najdokładniej oszacować koszty budowy, aby później nie mieć przykrych niespodzianek związanych np. z brakiem funduszy na wykonanie konkretnych prac. Należy też pamiętać, że kosztorys jest konieczny w przypadku ubiegania się o kredyt na budowę domu.

Budowa domu metodą gospodarczą albo z firmą budowlaną

Na koszty, a także czas budowy domu wpływa kilka czynników, w tym przede wszystkim metoda budowy domu. Można więc zdecydować się na samodzielnie postawienie budynku tzw. metodą gospodarczą lub też na zlecenie tego zadania firmie, której specjalizacją jest budownictwo domów. System gospodarczy polega na tym, że inwestor sam wykonuje proste czynności budowlane (np. wykopanie fundamentów), a także dba o zakup materiałów czy wynajęcie fachowców do konkretnych prac. Dużą zaletą tej metody są znaczne oszczędności finansowe, ale należy się równocześnie liczyć z koniecznością poświęcenia znacznej ilości czasu na prace budowlane, szukanie specjalistów, a także skrupulatne pilnowanie pracowników czy kolejnych etapów robót. Jest to więc system wymagający sporej ilości wolnego czasu. Dlatego też wiele osób skłania się ku systemowi zleconemu. Jest on droższy niż metoda gospodarcza, jednakże decydując się na fachową, sprawdzoną firmę, można mieć gwarancję sprawnie, szybko i profesjonalnie przeprowadzonych prac.

Inne szczegółowe porady budowlane opracowane przez fachowców znajdziesz na stronie internetowej KB.pl.

 

Poprzedni artykuł

Regeneracja turbin – zadbaj o nią!

Następny artykuł

Holowanie samochodów dla początkujących kierowców – doradza firma z Krakowa

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.