Ceramika na auto – pielęgnacja. Jak dbać o powłokę ceramiczną?

Zastanawiasz się nad tym, czy zabezpieczyć samochód powłoką ceramiczną? A może już posiadasz ceramikę na aucie i chcesz dowiedzieć się, co zrobić, aby jej działanie utrzymało się jak najdłużej? Powłoka ceramiczna pozwala utrzymać salonowy wygląd lakieru samochodowego przez długie lata. Niestety, nic nie przychodzi samo. Nawet o auto zabezpieczone powłoką ceramiczną trzeba dbać. Jak robić to poprawnie i na co zwracać szczególną uwagę?
Ceramika na lakier samochodowy – co musisz wiedzieć?
Wciąż można spotkać się z przekonaniem, że samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną nie będzie się brudzić. Z czego to wynika? Z błędnych informacji przekazywanych w materiałach reklamowych przez niektórych producentów oraz przez mniej profesjonalne studia auto detailingu, które same do końca nie wiedzą… co nakładają. Sporo zamieszania wprowadzają też opinie, które można przeczytać na forach internetowych, i które pisane są przez osoby niemające wiedzy na ten temat. Jak jest w rzeczywistości?
Ceramika na auto nie jest rozwiązaniem bezobsługowym. Dzięki niej samochód brudzi się znacznie mniej (zanieczyszczenia nie przywierają w tak silny sposób do lakieru), ale… wciąż się jednak brudzi. Prostsza za to będzie pielęgnacja, codzienne czyszczenie, ponieważ wystarczy piana aktywna i demineralizowana woda na myjni bezdotykowej. Powłoki ceramiczne opisuje ich producent 4nano, który na swojej stronie internetowej przedstawia listę najczęściej zadawanych pytań i rozwiewa wiele mitów oraz wątpliwości.
Jeśli chcesz wydłużyć trwałość oraz właściwości powłoki hydrofobowej, musisz przestrzegać kilku prostych zasad i my o nich zaraz napiszemy. Na co należy zwrócić uwagę, posiadając powłokę ceramiczną?
1. Nie korzystaj z myjni automatycznych
Szczotki na myjniach automatycznych zagrażają lakierom, zarówno tym, które są zabezpieczone, jak tym, które powłoki ceramicznej nie mają. Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze, ich włosie może porysować karoserię, zwłaszcza jeśli jest już mocno wyeksploatowane, zniszczone. A po drugie, szczotki zbierają resztki brudu z innych czyszczonych pojazdów, co również może uszkodzić karoserię następnych aut wjeżdżających do myjni. W praktyce wszystko sprowadza się do tego, kiedy ostatnio były wymieniane, czy są nowe, a takich informacji raczej nie uzyskasz.
Co rekomendujemy w takim razie? Wizytę na myjni bezdotykowej. Tylko wtedy również…
2. Nie korzystaj ze szczotek na myjniach bezdotykowych
Tutaj sytuacja jest identyczna jak w poprzednim przypadku. Nie każda szczotka na myjni bezdotykowej jest bezpieczna dla lakieru samochodowego, dodatkowo cały brud zebrany z innych aut trafia do jednego miejsca.
3. Pozbywaj się trudniejszych zabrudzeń
Ceramika lakieru chroni go m.in. przed wżerami z ptasich odchodów, czy uciążliwymi plamami z insektów. I wystarczy krótka wizyta na myjni, aby się ich pozbyć. Pamiętaj jednak, że im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Jeśli poleżą za długo, szczególnie na słońcu, mogą przywrzeć do powłoki ceramicznej.
4. Po dłuższej trasie umyj samochód na myjni bezdotykowej
Rozbite insekty na szybie czy przednim zderzaku są szczególnie widoczne po przejechaniu dłuższej trasy. Zgodnie z tym, co napisaliśmy wcześniej, warto je spłukać z karoserii. Nie tylko samochód od razu będzie wyglądać lepiej, ale jeszcze zadbasz o kondycję powłoki i lakieru.
5. Myjnia bezdotykowa nie zastąpi mycia ręcznego
Większość codziennych zabrudzeń zejdzie bez problemu po wizycie na myjni bezdotykowej, są jednak takie, które pozostaną na lakierze, często niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego niektóre z zanieczyszczeń trzeba usunąć ręcznie. Jeśli masz odpowiednią wiedzę, specjalistyczne kosmetyki samochodowe oraz miejsce, możesz zająć się tym samodzielnie. Szkoda ci na to czasu lub nie lubisz zajmować się autem? Oddaj samochód na mycie detailingowe do profesjonalnego studia.
6. Pamiętaj o okresowych przeglądach powłoki
Każdy producent powłok ceramicznych zaleca okresowe przeglądy w celu zbadania stanu/odświeżenia ceramiki na aucie. W zależności od wytycznych producenta, taki zabieg powinien odbywać się co 3,6 lub 12 miesięcy. Najlepiej oczywiście wykonywać je w miejscu, w którym aplikowałeś powłokę ceramiczną. Przy okazji możesz też umówić się na mycie wnętrza.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.