Co oznacza żółta kontrolka check engine

Wielką rozwagą kierowali się konstruktorzy samochodów umieszczając na desce rozdzielczej kontrolkę check engine. Wielkim błędem kierowcy może okazać się zignorowanie jej, gdy zacznie świecić.
Osobom mającym pewne zaległości w nauce angielskiego przypominamy, że „check engine” oznacza „sprawdzić silnik”. Od trzynastu lat taki element jest standardowym wyposażeniem wszystkich nowych aut na rynku europejskim. Zwykle to żółty symbol silnika z napisem lub sam napis CHECK ENGINE. Zapalenie się tego światełka informuje, że elektroniczny czujnik wykrył usterkę, która potencjalnie wiąże się z zagrożeniem dla kierującego autem lub grozi poważniejszą awarią. Barwa nie jest przypadkowa, ponieważ żółty oznacza kolor ostrzegawczy. Ogólnie mówiąc: komputer pokładowy po otrzymaniu sygnału jakiegoś błędu ostrzega, że stało się coś złego, ale nie daje jednoznacznej odpowiedzi w czym tkwi problem.
Nie można tego ignorować, ale nie warto też niepotrzebnie wpadać w panikę. Niejednokrotnie okazuje się na przykład, że przyczyną włączenia się kontrolki są zaśniedziałe styki przewodów elektrycznych. Czasem jest to też spowodowane zawilgoceniem wtyczki. Wówczas silnik dalej pracuje normalnie, ale zdarza się, że przyczyna leży gdzie indziej.
Czujniki odpowiedzialne za uruchomienie żółtej kontrolki mogą zareagować na różnego rodzaju usterki. Zużyty filtr cząstek stałych, zniszczony katalizator, uszkodzone wtryski, przepalenie się sondy lambda odpowiedzialnej za skład mieszanki paliwowo-powietrznej, coś nie tak z zapłonem, zbyt niski poziom oleju silnikowego, nieprawidłowe ciśnienie w korektorze ssącym – to tylko przykłady. Poza tym często zdarza się, że z samymi podzespołami jest wszystko w porządku, ale nawalił właśnie czujnik.
Kontrolka czasem zapala się i gaśnie. Również to może być spowodowane drobnostkami, na przykład bardzo niską temperaturą, przez którą trudniej uruchomić silnik. Nie sposób tego zgadnąć ani ocenić na oko, więc lepiej zdecydować się na komputerową diagnostykę samochodu i sprawdzenie zapisanych w pamięci błędów. Warto jednak przypomnieć, że niektóre mniej poważne błędy kasują się same, na przykład po odłączeniu akumulatora. Gorzej jeśli żółty symbol pali się i gaśnie w trakcie jazdy. Wtedy bez czekania na cuda trzeba udać się do fachowca, który podłączy samochód do komputera diagnostycznego. Bardzo ważne jest, by znaleźć i usunąć rzeczywistą przyczynę usterki, a nie ograniczyć się do wykasowania kodu błędu.
Kontrolka jest też dobrze znana właścicielom pojazdów wyposażonych w instalację LPG. Często winę za zaświecenie się żółtego znaczka ponosi nie najlepsza jakość mieszanki gazowej. Wygląda to mniej ciekawie jeśli sama instalacja została zamontowana w nieprawidłowy sposób, co również może zostać odczytane jako błąd i zagrożenie dla pracy silnika. Przy poważniejszych awariach ciągłemu świeceniu się kontrolki towarzyszy wyraźny spadek mocy jednostki napędowej. Tu już ryzyko jest znacznie większe, a jazda w trybie awaryjnym powinna być jak najkrótsza. W niektórych przypadkach zostaje bowiem uruchomiony stan awaryjny silnika. Aby go nie przeciążać komputer ogranicza na przykład liczbę obrotów.
Starsze auta nie były tak naszpikowane elektroniką jak te współczesne. Mimo, że układy elektroniczne czasem zawodzą, to mają więcej zalet niż wad. Widok żółtego napisu check engine na desce rozdzielczej nie musi oznaczać poważnych kłopotów. Lepiej jednak dmuchać na zimne i przezornie sprawdzić co jest przyczyną, ponieważ zaniechanie działania wiąże się z ryzykiem, że błahostka zamieni się w poważną awarię. Zaśniedziała wtyczka to żaden wydatek, w przeciwieństwie do zniszczonego katalizatora albo zatartego silnika.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Astra H, 1.4, świecąca kontrolka. Szybki test wcisnąć pedał gazu i hamulca, przekręcić zapłon, wyrzuca nr błędu. Szczegóły po podpięciu do komputera. U mnie akurat sonda. Szkoda, że drugi raz, ale nie oryginał więc może tu leży przyczyna. Najlepiej podjechać do magika z kompem, albo samemu zakupić to i owo i się diagnozować.
W czasie jazdy zapla się na żołto i gaśnie kontrolka silnika, zapla się kilka razy.Co może być przyczyną?
W czoraj w czasie jazdy zapaliła mi się kontrolka silnika i świeci się do dziś
U mnie w insigni 2010r 2.0 cdti oznaczało to pierwszy raz jedną ze świec, po wymianie już zagasła. Drugi raz przez niewypalonego dpf-a jednak auto nie wpadło w tryb serwisowy więc wystarczyło się przejechać i porządnie przepalić samochód i po problemie. Zdiagnozować problemy udało mi się w internecie i na szczęście okazały się trafne.
W mojej zafirze po przejechaniu ok.10km zapala sie komunikat brak oleju staje gasze silnik i komunikatu nie ma kontrolka od oleju nie pali sie mechanik twierdzi ze to wina nie orginalnego radia i wychodza bledy
U mnie w astrze G2 z 2003 1.6 zapalała się i gasła kontrolka chęci engine. Diagnoza było dużo: filtry, zła regulacja układu LPG, cylinder, sterownik silnika, układ zapłonowy, cewka. Wymiana cewki załatwiła problem jedna kontrolka a tyle możliwości
U mnie zaczęło się na błędzie cieczy chłodzącej… A skończyło że 3 razy wyrzucalo błąd na wszystkich cylindrach cewki… Teraz jest jeszcze do tego błąd sondy… Cewka ok, sonda ok,wiązki ok. Dziś mechanik stwierdził że to jest filtr paliwa i pompa paliwa… Ponieważ nie dostaje się odpowiednia ilość paliwa na każdy cylinder… Mam nadzieję, że to będzie to… Ostateczność jaka może być to sterownik, jak powiedział mechanik może być jakiś zimny lut… Jedna kontrolka a tyle problemów może być…
Po umyciu astry h zapalila mi sie kontrolka silnika i swieci caly czas czy to cos powaznego????
Umnie też swieci wymieniłem świece i listwę nadal swieci i szarpie co jest?może wiecie
W instrukcji obsługi piszą, że:
„powodem świecenia tej kontrolki jest zły skład spalin, może to być winą katalizatora, udaj się do serwisu.
Grażyna, to jest dobry wątek na strone OPEL24.
U mnie zapaliła się lampka w Kia nie wiem co robić
check engine u mnie listwa z cewką astra G
U mnie się właśnie wczoraj pojawiła. Jutro jadę na komputer…
Może znacie jakiegoś magika od Opli we Wrocławiu?
Podałem maila, więc jak ktoś wie, to proszę o namiar 🙂
pomozcie raz zaswieci i gasnie jak zaswieci \blyknie/zero mocy nastepnie strzal idzie jak strzala pozniej2=3 godziny stoi odpala jak nowa
U mnie to natomiast cewka zaplonowa bo auto przerywa w czasie jazdy.swiece nowe i dalej tp samo.kontrolka zapala sie i gasnie.trzeba ja wymienic ale to w moim przypadku
z każdą świecącą lampką można jeździć, tylko pytanie jak długo auto pociągnie i w którym polu Ci stanie.
Ale czy z tą lampką paląca można jeździć
Corsa – pali sie lamka no to regulacja mieszanki na jakis czas pomaga lecz po jakims czasie ponownie się zapali i tak non stop
Opel Mokka 2015- paląca kontrolka silnika na pulpicie ( już migająca) skończyła się wymianą świec i cewki zapłonowej- wydatek rzędu 1. 000 zł. Mam nadzieję, że to koniec wydatków na dłuższy czas.
Odwiedziłem ASO już 3 razy, wydałem 1 tys. zł a lampka jak się paliła tak się pali… (auto na gwarancji fabrycznej!)
W moim przypadku zapalenia check engine poszły pierścienie Astra H 2004 r
U mnie sie zapalilo,mechanik mowi zeby wyjac zarowke…
U mnie pojawiła się po wlaniu paliwa na nieznanej stacji.
Pojechałem do auto complex nidzica i oni mi usunęli tą kontrolke.
U mnie to się skończyło awarią EFR.