Co powienieneś wiedziec o naprawie i wymianie turbosprężarki?

Turbosprężarka stanowi specjalny element silnika składający się z dwóch podstawowych elementów: turbiny oraz sprężarki. Turbina, wprawiana w ruch przy pomocy energii spalin napędza sprężarkę wtłaczającą do silnika powietrze. Dzięki turbosprężarce możliwe jest zwiększenie ciśnienia powietrza wpadającego do silnika i tym samym zwiększenie jego mocy.

Współcześnie bardzo często turbosprężarki stosowane są w samochodach nie tyle ze względu na potrzebę poprawy osiągów pojazdu, lecz z uwagi na obowiązek dostosowania emisji spalin do określonych norm. Turbosprężarka pozwala bowiem również na zmniejszenie poziomu zużycia paliwa.

Co zrobić, gdy turbosprężarka ulegnie uszkodzeniu?

Turbosprężarka narażona jest na działanie wysokich temperatur i ogromnych sił. Z tego względu – zwłaszcza w przypadku nieprawidłowej eksploatacji – turbosprężarka może ulec uszkodzeniu. Awaria oznacza, że powinniśmy niezwłocznie odwiedzić serwis turbosprężarek w calu naprawy (lub regeneracji) bądź wymiany mechanizmu. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Naprawa oraz regeneracja uszkodzonej turbosprężarki

Naprawa turbosprężarek polega na wymianie wyłącznie uszkodzonych części. W takim wypadku pozostawia się elementy, które nie noszą śladów ponadnormatywnego zużycia, a zatem wydają się sprawne. Regeneracja natomiast idzie o krok dalej. Obejmuje ona wymianę nie tylko wszystkich uszkodzonych elementów, ale także tych części, które – przynajmniej pozornie – wymianie podlegać nie muszą. Nic zatem dziwnego, że przynajmniej w krótkiej perspektywie czasu naprawa turbosprężarek jest usługą tańszą (jej koszt nie przekracza 1000 zł). Z drugiej strony odpowiednia regeneracja przyniesie kierowcy zwiększone korzyści – właściwie przeprowadzona skutkuje bowiem przywróceniem stanu sprężarki sprzed awarii. Warto zatem zastanowić się, czy dodatkowe koszty, które poniesiemy w związku z regeneracją nie będą skutkować zaoszczędzeniem pieniędzy w przyszłości.

Wymiana turbosprężarek – ostateczność czy alternatywa?

Niekiedy naprawa uszkodzonego mechanizmu nie jest możliwa – wówczas konieczna będzie wymiana turbosprężarki. Na wymianę należy się zdecydować także wtedy, gdy naprawa – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu – okaże się nieopłacalna. W niektórych bowiem przypadkach regeneracja może nie być wystarczająca do osiągnięcia zadowalającej wydajności mechanizmu. Z pewnością wymiana turbosprężarki wiąże się ze znacznie większymi kosztami (w porównaniu zarówno do naprawy, jak i regeneracji), które sięgać mogą nawet kilku tysięcy złotych. Wymiana mechanizmu jest nadto skomplikowanym procesem, na który składają się różnorodne czynności, przy realizacji których należy zachować szczególną ostrożność – po to, by uniknąć różnego rodzaju błędów.

Nasz serwis turbosprężarek oferuje profesjonalną usługę wymiany, obejmującą właściwą diagnozę awarii, sprawdzenie całego układu dolotowego i zasysania spalin do turbiny, a także odpowiedni montaż wraz z wszystkimi niezbędnymi czynnościami – w tym wymianą oleju silnikowego.

http://www.regeneracja-turbosprezarek.pl/

Poprzedni artykuł

Jak utrzymywać czystość pojazdów komunalnych?

Następny artykuł

Ile kosztuje taksówka z lotniska do centrum europejskich miast?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.