Co warto wiedzieć, zanim oddamy samochód na auto złom?

Samochód, który ma już swoje lata, a dalsze użytkowanie go może doprowadzić do groźnego wypadku podczas trasy, należy oddać do punktu złomowania. Niekiedy usterka jest tak poważna, że koszty naprawy przewyższają rzeczywistą wartość samochodu. Co musisz wiedzieć, zanim oddasz wysłużony pojazd do punktu auto złom.

Gdzie oddać niesprawny samochód, który nadaje się do kasacji?

Auto ma już swoje lata, przejechało tysiące kilometrów, karoserię pokrywa rdza, a do ogólnego złego stanu pojazdu dochodzą kolejne niesprawne elementy. Samochód mógł także ulec wypadkowi, a jego naprawa nie jest opłacalna, a w niektórych przypadkach – nawet niemożliwa. Nie warto ponosić dodatkowych kosztów finansowych związanych z wszelkimi opłatami za auto, którym nie da się już bezpiecznie jeździć. Wtedy najlepiej zdecydować się na auto złom.

Trzeba pamiętać, że należy skorzystać tylko z legalnej opcji w licencjonowanym punkcie auto złomowania. Stacja Demontażu Pojazdów zajmuje się złomowaniem samochodów, ale także ich demontażem i sprzedażą sprawnych części na rynku wtórnym. Niesprawne elementy zostają zutylizowane.

Auto złom – co trzeba zrobić, aby zezłomować auto?

W licencjonowanym Punkcie Stacji Demontażu Pojazdów zostaniemy poinstruowani o dokładnym przebiegu całej procedury. Te etapy przy złomowaniu aut są niezbędne. Aby zezłomować samochód, należy:

  • zabrać ze sobą dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu,
  • posiadać tablice rejestracyjne samochodu,
  • zapis numeru VIN,
  • posiadać umowę kupna (w przypadku, gdy samochód został zakupiony, ale jeszcze niezarejestrowany).

Te dokumenty upoważniają i umożliwiają złomowanie niesprawnego pojazdu. Tylko przy ich okazaniu punkt auto złomu działający zgodnie z literą prawa zgodzi się na utylizację samochodu. Ponadto Stacje Demontażu Pojazdów przyjmują tylko auta kompletne, których waga stanowi co najmniej 90% całkowitej masy pojazdu określonej w dowodzie rejestracyjnym. Właściciele, których samochody nie spełniają tych wymogów, mogą za auto złomowanie ponieść dodatkowe koszty w postaci kar za każdy brakujący kilogram.

Jak wygląda proces odbioru auta i ile dostaje się za złomowanie pojazdu?

Aby oddać auto, należy skontaktować się ze Stacją Demontażu Pojazdów. Najpierw pracownik stacji wycenia auto, szacuje, czy jest ono kompletne i czy posiada potrzebne dokumenty. Jeśli tak – to od razu zabiera je na lawetę. SDP wystawia zaświadczenie, które umożliwia wyrejestrowanie pojazdu przeznaczonego do kasacji, w wydziale komunikacji.

Ile można otrzymać pieniędzy za zezłomowane auto? Trzeba sobie zdawać sprawę, że nie jest to intratny biznes. Zwyczajowo za stare samochody auto szrot płaci 500 zł, a za te nowsze – 1000 zł. Uzależnione jest to także od aktualnej ceny za złom w punkcie skupu. Takie posunięcie jest najrozsądniejsze, gdyż za auto, którego i tak nie można użytkować i jest ono przeznaczone na złomowanie, trzeba płacić OC. Nie warto zwlekać z decyzją o złomowaniu samochodu, by nie ponosić z tego tytułu kolejnych kosztów.

Poprzedni artykuł

Drgająca kierownica w aucie – przyczyny. Jak rozwiązać ten problem?

Następny artykuł

Jak zamówić kuriera przez Internet?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.