Czy kurierzy mogą przewozić towary niebezpieczne?

Aby móc pracować jako osoba przewożąca towary niebezpieczne, należy przejść szkolenie oraz uzyskać odpowiedni certyfikat. Transportem takich materiałów i substancji nie może zajmować się zatem „szeregowy” kurier, a jedynie osoba dysponująca wymaganymi uprawnieniami. W języku branżowym towary niebezpieczne są określane jako ADR, a ich przewóz jest obostrzony wieloma przepisami. Co warto wiedzieć, jeśli chcesz nadać nietypową przesyłkę?
Co jest towarem niebezpiecznym?
Potrzeba stworzenia systemu przepisów dotyczących transportu towarów niebezpiecznych zaistniała już w latach 50. ubiegłego wieku. Umowa europejska, stanowiącą zbiór przepisów ADR, została ratyfikowana przez Polskę w roku 1975 i z późniejszymi zmianami obowiązuje do dziś. W użyciu są także dodatkowe, krajowe ustawy, regulujące bardziej konkretne kwestie.
Tak duża ilość obostrzeń związanych z niebezpiecznymi towarami, czyli ADR, nie powinna dziwić. Materiały i substancje należące do tej grupy mogą być skrajnie niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Stworzenie kodeksu, który określa właściwe postępowanie z takim ładunkiem, było więc kluczowe.
Przede wszystkim warto wiedzieć, co dokładnie zalicza się do towarów niebezpiecznych. Wśród ich podstawowych rodzajów można zatem wymienić:
- materiały wybuchowe,
- gazy,
- materiały palne,
- materiały zakaźne,
- materiały promieniotwórcze,
- materiały trujące,
- materiały żrące.
Wymienione grupy są dość obszerne i obejmują wiele poszczególnych ładunków. W razie wątpliwości, czy nadawane towary mieszczą się w jednej z powyższych kategorii, warto skonsultować to z przewoźnikiem – podkreśla pracownik firmy Eupaco.
Kto może przewozić towary niebezpieczne?
Towary niebezpieczne stanowią zagrożenie dla otoczenia, dlatego ich transport musi być prowadzony zgodnie z określonymi przepisami znajdującymi się w ogólnoeuropejskiej Umowie ADR. Ustala ona nie tylko warunki, które muszą zostać spełnione podczas przewozu i magazynowania, ale także obowiązki osoby, która jest odpowiedzialna za dany etap transportu. Taki pracownik musi zostać przeszkolony, jak postępować w sytuacjach nietypowych i jakie środki ostrożności powinien stosować.
Kierowca, który zajmuje się przewozem towarów niebezpiecznych, jest zobowiązany do uzyskania odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego zdobyte umiejętności i wiedzę. Z tego wynika, że transportem ADR nie mogą zajmować się kurierzy, którzy dostarczają standardowe przesyłki.
Nie tylko na kierowcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznego transportu towarów ADR. O właściwe zapakowanie i oznaczenie takiego ładunku musi zadbać także nadawca, a odbiorca musi przyjąć ładunek zgodnie z określonymi zasadami.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.