Hak holowniczy jest w stanie zapewnić dużą wygodę, jednak jego zakup zawiązany jest z nierzadko sporym wydatkiem oraz koniecznością załatwienia kilku formalności. Samodzielny montaż haka holowniczego, warto przeprowadzić w profesjonalny…

Czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy?

Czy można samodzielnie zamontować hak holowniczy?

Hak holowniczy jest w stanie zapewnić dużą wygodę, jednak jego zakup zawiązany jest z nierzadko sporym wydatkiem oraz koniecznością załatwienia kilku formalności. Samodzielny montaż haka holowniczego, warto przeprowadzić w profesjonalny i zgodny z przepisami sposób.

Montaż haka holowniczego

Bardzo wielu właścicieli pojazdów rozważa samodzielne zamontowanie haka holowniczego. Jeżeli kierowca ma odpowiednio dużo wolnego czasu oraz ochotę, może spróbować podjąć się tego zadania. Obecnie firmy zajmujące się produkcją haków posiadają w swojej ofercie bardzo szczegółowe i wyczerpujące instrukcje montażu. Dzięki nim przejście przez kompletną procedurę instalację jest o wiele łatwiejsze i nie naraża właściciela pojazdu na nieumyślne spowodowanie uszkodzeń. Przed podjęciem samodzielnej próby zamontowania haka holowniczego warto poznać przynajmniej podstawowe zasady elektryki. Operacja tego typu wymaga zamontowania wiązki z gniazdem, która wykorzystana zostanie do wpinania wtyczki przyczepy. Montażem haka holowniczego nie musi zajmować się specjalista pracujący w odpowiednim warsztacie. Tego typu zadanie nie wymaga również posiadania żadnych szczególnych uprawnień. Dlatego praktycznie każdy, kto posiada niedużą wiedzę może podjąć się tego zdania.

Wybór haka holowniczego

Najtańsze dostępne na rynku haki holownicze posiadają na stałe zamontowaną kulę. Można je kupić już od 200 złotych wzwyż, ale nie są zbyt wygodne i mogą negatywnie odbijać się na estetyce samochodu. Dlatego najbardziej polecane są w przypadku pojazdów cały czas korzystających z haka. W ofercie producentów znaleźć można również sprzęt z kulą demontowaną przy użyciu narzędzi. Tego rodzaju rozwiązania polecane są przede wszystkim w przypadku sezonowego korzystania z przyczepy. Większym wydatkiem są specjalne haki z wygodnym mechanizmem pozwalającym na odłączenie końcówki, czyli tzw. automaty. Kosztują one zazwyczaj nie mniej niż około 750 złotych, a nierzadko nawet kilka razy więcej. Nieco tańsze modele zdobyć można na rynku wtórnym. Używany hak może bardzo dobrze się sprawować, jeżeli nie był wcześniej naprawiany. Tabliczka znamionowa powinna być odpowiednio czytelna, co w przypadku używanego produktu może być trudne.

Elektryka i legalizacja

Podłączenie instalacji nie jest trudnym zadaniem, ale bywa dość czasochłonne w przypadku auta bez multipleksu. Nowocześniejsze modele wyposażone są natomiast w różne układy bezpieczeństwa i systemy stabilizujące, które mogą już wymagać pomocy serwisu. W takim wypadku należy poinformować centralkę sterującą pojazdu po fakcie podłączenia haka oraz przyczepy. Uniwersalne wiązki lepiej stosować jedynie w samochodach bez multipleksu. Nie wolno zapomnieć o odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Hak powinien zostać zalegalizowany w SKP. Diagnosta kontroluje wówczas poprawność samodzielnie przeprowadzanego montażu oraz weryfikuje elektrykę, a także wystawia odpowiedni kwit. Z tym dokumentem właściciel pojazdu powinien udać się do wydziału komunikacji w celu uzyskania adnotacji w dowodzie rejestracyjnym oraz karcie pojazdu.

Na podstawie: https://adamot.pl/blog/montaz-haka-holowniczego-jakie-mozemy-napotkac-trudnosci/

Oceń post

Zostaw komentarz