Czy myjnia samochodowa może być ekologiczna?

Czy myjnia samochodowa może być ekologiczna?

Ze względu na dużą ilość wykorzystywanych preparatów chemicznych do czyszczenia, polerowania i konserwacji, myjnie samochodowe zazwyczaj nie kojarzą się z miejscami przyjaznymi środowisku. Jak się jednak okazuje, na rynku funkcjonuje coraz więcej myjni ekologicznych, których usługi cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony klientów pragnących na co dzień troszczyć się o środowisko. Czym charakteryzują się tego typu myjnie?

Oszczędzaj wodę

Ekologia oznacza przede wszystkim oszczędność zasobów naturalnych. Należy do nich w szczególności woda, która jak wiadomo stanowi podstawowe medium wykorzystywane w myjniach samochodowych. Nie oznacza to jednak, że efektywne, dokładne i szybkie mycie musi oznaczać nadmierne zużycie wody. Wręcz przeciwnie, ekologiczne myjnie dążą do redukcji ilości wykorzystywanej wody. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku myjnie ręczne, gdzie to zużycie jest mniejsze niż w przypadku myjni automatycznych. Woda jest tam bowiem potrzebna głównie na etapie spłukiwania, natomiast wcześniej używa się specjalnych narzędzi, gąbek i innych akcesoriów służących do czyszczenia zarówno karoserii, jak i podwozia przy użyciu piany. Jeśli chodzi o aspekt ekologiczny funkcjonowania myjni samochodowych, to istotne znaczenie ma tu również zużycie energii elektrycznej i potrzebnych do jej wytworzenia surowców. Myjnia ręczna pozwala zaoszczędzić prąd, gwarantując przy tym dokładne wyczyszczenie auta.

Zrezygnuj z detergentów

Poważne zagrożenie dla środowiska stanowi nie tylko zużycie zasobów naturalnych, ale także emisja zanieczyszczeń, do których należą również chemikalia zawarte w detergentach stosowanych na myjniach samochodowych. Dobrym wyjściem z tej sytuacji może być stosowanie preparatów ekologicznych, pozbawionych szkodliwych substancji. Zużycie detergentów chemicznych należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie urządzeń przeznaczonych do prania przy użyciu suchej pary wodnej. To zarazem mniejsze zużycie wody, jak i detergentów. Wysoka temperatury pary pozwala skutecznie czyścić powierzchnie bez użycia chemii, dodatkowo dezynfekując je i usuwając z nich szkodliwe drobnoustroje. Przykładem takiej technologii może być samoobsługowe pranie przy pomocy urządzenia SelfWash, które znajdziemy w ofercie Myjni Estyma z Lublina. Czyszczenie tapicerki suchą parą jest nie tylko ekologiczne, ale też szybkie i skuteczne. Jak się zatem okazuje, mycie samochodu z uwzględnieniem zasad ochrony środowiska naturalnego jest nie tylko możliwe, ale też coraz częściej praktykowane.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments