Czym jest faktoring i jak działa?

Faktoring jest atrakcyjną alternatywą dla kredytu. To jeden ze sposobów, który pozwala na pozyskanie gotówki przez duże firmy lub mniejsze przedsiębiorstwa. Wybrane przez przedsiębiorcę źródło finansowania powinno pozwolić na pozyskanie środków pieniężnych w jak najbardziej efektywny sposób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o faktoringu, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Faktoring – co to jest?
Definicja faktoringu mówi o tym, że jest to usługa świadczona przez faktora, która polega na wykupie faktur od klienta, który jest dostawcą towarów lub wykonawcą usług na rzecz swoich kontrahentów. Faktoring jest formą finansowania działalności, która polega na przyśpieszeniu płatności za wystawioną fakturę. Płatności tej dokonuje faktor, czyli wyspecjalizowana instytucja finansowa.
Interesujesz się faktoringiem i nie wiesz jak zacząć? Na początku przedsiębiorstwo musi zadecydować, z kim chce nawiązać współpracę. Przy wyborze firmy zajmującej się faktoringiem należy rozważyć wiele kwestii. Przede wszystkim istotne są koszty, które będziemy musieli ponieść – stanowią one prowizję faktora. Należy pamiętać, że wynagrodzenie faktora zależy głównie od poziomu ryzyka, jakie będzie on musiał wziąć na siebie w procesie wykupu wierzytelności. Pełny faktoring bez regresu będzie dużo droższym rozwiązaniem niż faktoring z regresem, który nazywamy inaczej niepełnym.
Jak wygląda proces faktoringu?
Pierwszym krokiem w całym procesie jest wystawienie faktury oraz przesłanie jej wraz z dokumentem potwierdzającym wykonanie usługi lub dostawę towaru do firmy faktoringowej. Faktura taka nie różni się niczym od tych, które wystawiane są w normalnym obrocie gospodarczym. Jedyną różnicą jest to, że należy na niej umieścić numer konta faktora, a nie firmy.
W następnym kroku firma faktoringowa analizuje fakturę pod kątem jej zgodności z zawartą wcześniej umową. Jeżeli faktura jest zgodna z umową, faktor zleca przelew na rzecz przedsiębiorcy. W przypadku faktoringu niepełnego faktor przelewa jedynie uzgodnioną część kwoty, zwykle do 80% wartości brutto, natomiast pozostałe środki otrzymamy dopiero po dokonaniu płatności przez kontrahenta. Jeżeli ten nie dokona płatności, przedsiębiorca jest zobowiązany zwrócić firmie faktoringowej otrzymane wcześniej pieniądze i egzekwować płatność od kontrahenta na własną rękę.
Czym jest faktoring i jak działa – podsumowanie
Faktoring może by c bardzo korzystnym rozwiązaniem dla Twojej firmy. Zadbanie o finanse swojej działalności to najlepsze co możesz zrobić dla swojego biznesu. Jeżeli szukasz sprawdzonego biura rachunkowego, wejdź na biuro księgowe euroPiM i skorzystaj z jego usług już dziś!
źródło zdjęcia: freepik.com
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.