Czym jest numer VIN i dlaczego warto sprawdzić go w bazie danych?

Numer VIN to ciąg 17 liter i cyfr, który znajdziemy na karoserii samochodu i w jego dowodzie rejestracyjnym. Zostaje nadany indywidualnie każdemu pojazdowi przez jego producenta, dzięki czemu staje się kodem do jego identyfikacji, mówiącym wiele o specyfice auta i jego historii. Jakie informacje zawiera w sobie VIN i dlaczego tak ważne jest sprawdzenie go przed zakupem samochodu?

Co składa się na numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu zbudowany jest z kilku sekcji, z których niektóre są uniwersalne dla wszystkich samochodów, inne zaś indywidualne dla danego producenta. Na VIN składa się:

– sekcja VMI, czyli światowy kod identyfikacyjny producenta zbudowany z trzech znaków mówiących o kraju pochodzenia pojazdu,

– sekcja VDS, czyli zakodowany opis typu pojazdu, informacji o podwoziu oraz konstrukcji, złożony z sześciu znaków, różny dla każdego producenta,

– sekcja VIS, czyli kod wyróżniający dany pojazd, mówiący o roku produkcji, znaku fabryki i konkretnym numerze seryjnym auta.

Jakich informacji dostarcza numer VIN – czyli zakodowana historia pojazdu

Każdy numer identyfikacyjny pojazdu mówi nam bezpośrednio o jego kraju pochodzenia, typie i konstrukcji, a także roku wyprodukowania. Jednak VIN można również wprowadzić na stronie autobaza.pl, uzyskując dzięki temu dostęp do wielu innych, bardzo przydatnych informacji, które są niezbędne do dokonania bezpiecznego zakupu używanego produktu. Jest w nim bowiem zakodowana cała historia pojazdu, obejmująca między innymi dane o przebiegu, miejscach zarejestrowania auta, liczbę właścicieli i miejsc, a także pojemność i moc silnika, dopuszczalną masę i ładowność. Dzięki takiej bazie informacji potwierdzimy również markę, rok produkcji oraz model samochodu i dowiemy się, czy nie został on skradziony oraz czy sprzedawca nie podaje nam zafałszowanych informacji. Manipulowanie numerem VIN jest bowiem częstą praktyką złodziei aut i nieuczciwych handlarzy.

Gdzie znaleźć numer VIN?

VIN umieszcza się zarówno w dokumentach pojazdu, jak i w jego wnętrzu. Lokalizacja tego numeru na karoserii może być jednak różna, co spowodowane jest względami bezpieczeństwa. Najczęściej znajduje się on na przykład na obudowie deski rozdzielczej, podłodze przed lub obok fotela pasażera, na podłodze w bagażniku, w okolicach prawego amortyzatora, na podszybiu auta oraz na elementach nadwozia takich, jak przegroda czołowa czy zawiasy przednich drzwi. Jeśli mamy problemy z jego znalezieniem niewykluczone, że możemy być ofiarami próby oszustwa, a auto najprawdopodobniej jest kradzione, dlatego warto wtedy zachować szczególną ostrożność. Po zlokalizowaniu numeru VIN warto porównać go również z numerem widniejącym w dokumentach pojazdu.

Z kolei jeżeli numer widnieje w ogłoszeniu znalezionym w internecie, przed przyjazdem na oględziny warto dokonać darmowego sprawdzenia VIN. Jest to szybka i łatwa operacja, którą możemy przeprowadzić z każdego miejsca i o każdej porze przez internet wystarczy uruchomić stronę autobaza.pl i wprowadzić nr VIN.

Sprawdzenie VIN – dlaczego warto sprawdzić auto przed zakupem?

W numerze VIN ukryta jest historia pojazdu, która pozwala kupującym na dokładną weryfikację auta i wszystkich informacji podawanych przez sprzedającego. Możliwość sprawdzenia prawdziwości danych sprawia, że handlarze i złodzieje samochodów fałszują lub całkowicie usuwają ten kod z karoserii, licząc na niewiedzę konsumenta. Modyfikacja VIN może odbywać się na kilka sposobów. Jednym z nich jest na przykład klonowanie numeru z wykorzystaniem innego pojazdu, odpowiadającego specyfikacjom kradzionemu modelowi, ale młodszemu lub o mniejszym przebiegu. Przestępcy dokonują tego poprzez zamazanie tabliczki znamionowej, a nawet wycinanie całego elementu wraz z otaczającą go blachą i wspawanie w to miejsce przygotowanego wcześniej, fałszywego numeru. Dlatego nawet jeżeli VIN nie jest całkowicie usunięty, należy koniecznie sprawdzić historię pojazdu na autobaza.pl, aby dowiedzieć się, czy nie jesteśmy ofiarą oszustwa. Do weryfikacji wystarczy bowiem jedynie numer identyfikacyjny samochodu.

Sprawdzenie VIN - dlaczego warto sprawdzić auto przed zakupem?

Nadanie nowego numeru VIN

Numer VIN może zostać zmieniony nie tylko wskutek fałszerstwa. Zdarza się, że korozja lub uszkodzenie mechaniczne prowadzi do pogorszenia widoczności kodu lub zupełnego usunięcia znaków, po których konieczne jest wyrobienie nowego VINu. Procedura ta jest bardzo pracochłonna i kosztowna, aby zapobiec wszelkim nadużyciom. Niezależnie od przyczyny konieczna jest do tego opinia rzeczoznawcy, który stwierdza, czy uszkodzenie powstało wskutek celowego działania czy przypadku oraz czy numer nie był zafałszowany jeszcze przed zniszczeniem. Kolejnym etapem jest złożenie uzyskanych w ten sposób dokumentów wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej w Wydziale Komunikacji. Ostatnią czynnością jest instalacja nowej tabliczki zastępczej, wykonana przez profesjonalnego, autoryzowanego diagnostę. Wszystkie te procedury są odpłatne i niezbędne do uzyskania kolejnego numeru i dowodu rejestracyjnego. Cały zabieg może kosztować około 500 zł, a czas jego trwania to mniej więcej tydzień.

Sprawdzenie VIN  jest czynnością prostą, a w przypadku niektórych serwisów, również darmową. Warto więc skorzystać z takiej możliwości, aby dokładnie zweryfikować informacje dotyczące kupowanego pojazdu. Dzięki VIN możemy się bowiem dowiedzieć, czy auto nie zostało skradzione lub czy osoba, która próbuje nam je sprzedać, nie oszukuje nas w kwestii jego wieku, przebiegu lub chociażby bezwypadkowości.

Poprzedni artykuł

Na co zwrócić uwagę kupując klocki hamulcowe?

Następny artykuł

4 powody, dla których warto kupić kamerkę do samochodu

One Comment

  • niestety ale komercyjne rozwiązanie lepsze od bezpłatnego rządowego CEPIKu, sprawdziłem swój samochód, po pierwszym przeglądzie w styczniu i w cepik zero informacji w autobazie, nawet była inf o uszkodzonym zderzaku o którym zapomniałem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.