Klimatyzacja samochodowa dla wielu użytkowników pojazdów to właściwie już obowiązkowe wyposażenie samochodu. Pomaga ona w utrzymywaniu odpowiedniej do prowadzenia samochodu temperatury i jest przydatna jednakowo, jeśli chodzi o zimne, mroźne…

Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji?

Czym kierować się przy wyborze klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa dla wielu użytkowników pojazdów to właściwie już obowiązkowe wyposażenie samochodu. Pomaga ona w utrzymywaniu odpowiedniej do prowadzenia samochodu temperatury i jest przydatna jednakowo, jeśli chodzi o zimne, mroźne zimy, jak też, kiedy na zewnątrz panuje koszmarny upał. Kiedy decydujemy się pojazd wyposażony w klimatyzacje warto jednak dowiedzieć się, czy jest ona manualna, czy też automatyczna.

Zwolenników jednakowo manualnej i automatycznej klimatyzacji możemy spotkać wszędzie. Wśród kierowców można spotkać się zarówno z opiniami dającymi przewagę tradycyjnemu, ręcznemu sterowaniu nawiewami, jak też takich, którzy zdecydowanie wybierają nowoczesność.

Nie da się ukryć, że automatyczna klimatyzacja uznawana jest za przyszłość i wielu producentów odchodzi już od tradycyjnego modelu klimatyzacji. Obserwując dokładniej rynek motoryzacyjny, można zaobserwować wzrost popularności sterowania automatycznego i wynika to z dwóch powodów. Pierwszym jest oczywiście odwieczny prymat nowości i techniki nad rozwiązaniami wcześniejszymi, które w kontekście nowych możliwości wydają się przestarzałe, a tym samym po prostu mniej komfortowe i funkcjonalne. To sprawia, że w wielu pojazdach climatronic montuje się już niemal domyślnie i aby wrócić do klimatyzacji tradycyjnej potrzeba nakładu sporych kosztów. Te zresztą są niezbędne, kiedy chcemy dokonać zamiany w drugą stronę. Koszt przeróbki tradycyjnej klimatyzacji na automatyczną wiążę się równie z wysokimi wydatkami. To więc drugi powód, dla którego automatyczna klimatyzacja cieszy się dziś większą popularnością. Wielu kierowców nabywających nowe auta, po prostu nikt w tej materii już nie pyta o zdanie.

Cała różnica w montowanych klimatyzacjach opiera się na sterowaniu. W tej manualnej wszystko zależy od woli użytkownika. Sterowanie odbywa się bowiem za pomocą pokrętła, które najczęściej jest umieszczone na desce rozdzielczej. Najczęściej mamy do dyspozycji przycisk załączający klimatyzację i dwa pokrętła. Te pierwsze regulujące poziom temperatury powietrza i drugie określające siłę wydmuchu na nawiewach. W przypadku klimatyzacji automatycznej kierowca ogranicza się praktycznie do określenia poziomu pożądanej temperatury. Czyni to za pośrednictwem wyświetlacza elektronicznego. Wszystkie kolejne kroki wykonuje już za nas komputer. To on dopasowuje kierunek i siłę nawiewu mas powietrza. Jego postępowanie jest zaś uzależnione od sygnałów, które są wysyłane przez czujniki rozmieszczone w kabinie. Nowoczesne i zaawansowane elektroniczne rozwiązania dla klimatyzacji automatycznej pozwalają także na regulację temperatury na poziomie jednakowym dla całego samochodu lub też na ustawienie kilku stref temperaturowych dla poszczególnych obszarów wewnątrz pojazdu. Nadal jednak jesteśmy w dużej mierze uzależnieni od niejakiej uznaniowości komputera. Trudno tym samym jednoznacznie stwierdzić, która formuła klimatyzacji jest lepsza. Z pewnością jednak automatyczna klimatyzacja jest wygodniejsza, choć paradoksalnie nakłada na nas pewne ograniczenia.

Sprawdź również na eberspaecher.pl

Oceń post

Zostaw komentarz