Czym zasilać kamerę samochodową?

Zasilanie kamerek samochodowych to kwestia, która bardzo często budzi wiele wątpliwości. Zwłaszcza, jeśli przymierzamy się do zakupu naszego pierwszego wideorejestratora. Kamery samochodowe są przeważnie zasilane z gniazda zapalniczki. Jeżeli chcemy podtrzymać w nich napięcie i umożliwić zapisanie nagrania w momencie odłączenia zasilania, wówczas stosuje się baterię lub kondensator. Kamerka samochodowa, która byłaby w stanie pracować bez zewnętrznego źródła zasilania przez kilka godzin nie istnieje. Jeżeli stoimy przed wyborem odpowiedniego źródła zasilania, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii.

Zasilanie kamerki samochodowej baterią

Potencjalni nabywcy kamery samochodowej mogą jeszcze nie wiedzieć, ale bateria w kamerze samochodowej pozwala jedynie na chwilowe podtrzymanie zasilania. Rejestratory są wyposażone w baterie litowo-jonowe, o relatywnie małej pojemności. W momencie odłączenia kamerki samochodowej od zasilania zewnętrznego, aby poprawnie zapisać dane i prawidłowo wyłączyć urządzenie, bateria przez chwilę podtrzymuje sprzęt.

Czas pracy kamery na samej baterii wynosi zaledwie kilka, do maksymalnie kilkunastu minut. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że każdy akumulator litowo-jonowy podlega zużyciu i po pewnym czasie traci na swojej użyteczności. Zatem czas jego działania będzie się zmniejszał wraz z upływem czasu, a w ekstremalnych przypadkach całkowicie utraci możliwość podtrzymania napięcia.

Kamery samochodowe zasilane kondensatorem

Kondensatory służą do magazynowania energii elektrycznej i bardzo szybko się rozładowują. Podtrzymują napięcie przez kilkanaście sekund i nie pozwalają na ponowne uruchomienie sprzętu bez zasilania zewnętrznego.

Tak samo dzieje się w przypadku kamery do samochodu, ponieważ po odłączeniu zewnętrznego zasilania, kondensator jedynie przez kilka sekund podtrzyma urządzenie. Umożliwia to zapis plików, a bez kabla takiego sprzętu nie można już ponownie uruchomić.

Powyższy opis nie przedstawia kondensatorów w zbyt pozytywnym świetle, jednak to rozwiązanie ma również sporo zalet. Przede wszystkim kondensatory są znacznie bardziej trwałe i nie zużywają się tak szybko, jak klasyczne baterie.

Czym zasilać kamerę samochodową – podsumowanie

Stosowanie kondensatora staje się coraz bardziej powszechne. Producenci tłumaczą tę decyzję poprawą stabilności pracy. Akumulatory są podatne na wahania temperatury i podczas mrozów istnieje ryzyko tak zwanego „spuchnięcia”. Kondensatory, chociaż krótsze w swoim działaniu, są odporniejsze na skrajne warunki pogodowe i nie tracą na ich skutek swoich właściwości.

Przeważnie stosuje się baterie, które pozwalają odciętemu od zasilania zewnętrznego urządzeniu pracować przez kilka-kilkanaście minut. Na mrozie będą jednak pracowały znacznie krócej.

Pod względem zastosowania kondensator ani bateria nie wpływają na nagrywanie obrazu. Różni się jednak kwestia działania sprzętu po odpięciu zewnętrznego kabla. Warto zatem zadać sobie pytanie: czy wolimy sprzęt, który po odłączeniu od zewnętrznego zasilania działa krócej, ale jest o wiele trwalszy i solidniejszy, czy odwrotnie.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykuł

Filtry DPF i katalizatory w samochodzie

Następny artykuł

Niezawodny system dystrybucji części samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.