Czynności operatora wózka widłowego

Czynności, jakie wykonuje operator wózków widłowych to nie tylko podnoszenie, przewożenie i układanie ładunków w odpowiednich miejscach magazynu. Osoba obsługująca wózek widłowy musi wykonywać zdecydowanie więcej działań. Jakie są te czynności w podziale na te wykonywane przed, w trakcie i po zejściu z fotela operatora wózków widłowych?

Przed rozpoczęciem pracy

Zanim w ogóle operator wózków widłowych zasiądzie na fotelu w pojeździe, musi on przejść kurs obsługi wózków widłowych i zdobyć uprawienia na ich prowadzenie, a następnie uczestniczyć w tzw. instruktażu stanowiskowym. Po wydaniu zezwolenia imiennego na pracę na tym urządzeniu, operator może wreszcie usiąść za sterami wózka widłowego.

Przed rozpoczęciem pracy operator powinien zapoznać się z instrukcja obsługi i książką rewizyjną wózka widłowego. Przeglądając książkę rewizyjną należy sprawdzić przede wszystkim, czy dany pojazd jest dopuszczony ważną decyzją inspektora jednostki dozoru technicznego do eksploatacji. Kolejnym dokumentem, do jakiego powinien zaglądnąć operator wózków widłowych przed rozpoczęciem pracy jest książka konserwacji, a następnie książka obsługi.

Jeśli zapisy w nich umożliwiają eksploatację wózka, operator powinien przystąpić do oględzin pojazdu w celu zidentyfikowania ewentualnych usterek. Należy sprawdzić m.in. poziom oleju, elektrolitu czy płynu chłodzącego. Operator wózków widłowych sprawdza kolejno układ kierowniczy, napędowy, podnoszenia i sterowania. W dalszej kolejności musi sprawdzić wskazania urządzeń kontrolno-pomiarowych, poprawność funkcjonowania sygnalizacji oraz stan zabezpieczeń. Nie należy omijać sprawdzenia stanu naładowania akumulatorów czy kontroli instalacji elektrycznej. Wyniki oględzin operator zapisuje w książce obsługi – jeśli ich wynik jest pozytywny, może przystąpić do pracy.

W trakcie pracy

Główną zasadą operatora wózków widłowych podczas pracy jest przestrzeganie przepisów BHP – tak jak ma to miejsce w firmie Irapol – instrukcji obsługi wózka widłowego oraz przepisów ruchu drogowego. Na operatorze ciąży obowiązek sprawnego i bezpiecznego wykonywania pracy przy wykorzystaniu urządzenia.

Po wykonaniu pracy

Po zakończone pracy operator wózków widłowych powinien umieścić wózek w przeznaczonym do tego miejscu – na postoju lub w miejscu do ładowania baterii. Koniecznie należy zadbać o to, by urządzenie nie mogło być uruchomione przez osoby postronne. Musi zostać zaciągnięty hamulec postojowy, zamknięty dopływ gazu z butli (jeśli dotyczy), widły muszą przylegać do podłoża. Operator powinien obejrzeć jeszcze raz wózek i wprowadzić notatki do książki obsługi.

Poprzedni artykuł

Olej i samochód

Następny artykuł

Jak znaleźć dobrego mechanika?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.