Jak dbać o lakier samochodu?

Karoseria samochodu każdego dnia narażona jest na zabrudzenia i uszkodzenia. Jak możemy zadbać o lakier, aby wyglądał jak nowy przez długi czas?
Nie tylko nowe samochody mogą mieć perfekcyjny lakier – jeśli zadbamy o pojazd, możemy cieszyć się jego efektownym wyglądem na lata. Tutaj potrzebna jest odpowiednia kosmetyka samochodowa, czyli pielęgnacja skupiona na oczyszczaniu i ochronie lakieru. Możemy też skorzystać z usług firm oferujących auto detailing, które w swojej ofercie mają specjalne usługi zabezpieczania lakieru przed czynnikami zewnętrznymi.
Warto pamiętać o tym, że dobra kondycja lakieru to nie tylko ładniejszy wygląd samochodu! Również pojazd będzie wtedy lepiej zabezpieczony przed korodowaniem, a także będzie miał wyższą wartość przy sprzedaży. Podpowiadamy, co zrobić, aby karoseria była w najlepszym stanie jak najdłużej!
Z czego składa się powłoka lakiernicza samochodu?
Powłoki lakiernicze samochodów są warstwowe. Na spodzie znajduje się grunt zabezpieczający przed korozją, następnie podkład, który także chroni przed rdzewieniem i dodatkowo wyrównuje dalsze powłoki. Trzeci warstwa to lakier bazowy z pigmentami, natomiast na wierzchu znajduje się lakier bezbarwny, którego zadaniem jest zabezpieczenie karoserii przed wpływem czynników zewnętrznych. Ostatnia warstwa, czyli lakier bezbarwny jest najgrubsza.
Uszkodzenie powłok lakierniczych może być powierzchowne, gdy zniszczeniu ulega tyko lakier bezbarwny, ale również może być głębsze i sięgać warstwy gruntowej – wtedy karoseria narażona jest na rdzewienie. Jeśli nie naprawimy uszkodzenia w krótkim czasie, rdza może rozprzestrzenić się i zniszczyć jeszcze większy obszar.
Kosmetyka samochodowa – w domu i w warsztacie
Pielęgnację lakieru możemy prowadzić samodzielnie – domowa kosmetyka samochodowa jest w stanie dać bardzo dobre efekty. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj szeroką gamę profesjonalnych kosmetyków do samochodu, które doskonale sprawdzają się w oczyszczaniu oraz w pielęgnacji karoserii pojazdu.
Wszelkie działania w zakresie kosmetyki samochodowej powinniśmy rozpoczynać od dokładnego umycia samochodu. Pamiętajmy jednak o tym, że korzystanie z myjni automatycznej może spowodować uszkodzenie powłoki lakierniczej! Lepiej korzystać z myjni bezdotykowych lub z myjki ciśnieniowej albo nawet z węża ogrodowego z odpowiednią końcówką.
Aby dokładnie oczyścić karoserię, warto zastosować szampony samochodowe, które rozpuszczają zanieczyszczenia. W przypadku trudnych zanieczyszczeń można wykorzystać specjalne glinki. Na koniec auto warto wypolerować – taki domowy auto detailing sprawi, że lakier nie tylko będzie się pięknie błyszczał, ale też będzie chroniony przed czynnikami zewnętrznymi. Do polerowania możemy wykorzystać gąbeczki albo ściereczki z mikrofibry albo możemy zakupić specjalne urządzenie polerskie.
Detailing zewnętrzny – regeneracja i konserwacja lakieru
Oprócz domowej kosmetyki samochodowej warto pomyśleć też nad profesjonalnym detailingiem samochodowym. W Polsce działa coraz więcej firm, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług. Jedną z nich jest firma Detal Błysk z Krakowa, która zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę w ramach auto detailingu.
W takiej firmie możemy wykonać auto detailing zewnętrzny polegający na regeneracji i konserwacji lakieru. To szereg czynności, które mają na celu przywrócenie karoserii jej dawnego, utraconego z latami blasku, a także zabezpieczenie jej przed czynnikami pogodowymi.
Specjalista dzięki zaawansowanym narzędziom i kosmetykom samochodowym usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, a także defekty lakieru, na przykład zarysowania, zacieki lakieru, przebarwienia, ślady po wżerach.
Osoby, które nie chcą dodatkowo ochronić karoserię auta, mogą zdecydować się na usługę zabezpieczenia jej powłoką ceramiczną. Jej zadaniem jest dodatkowe utwardzenie lakieru, a także hydrofobizacja, dlatego woda spływa po lakierze o wiele lepiej niż po tym bez takiego zabezpieczenia. Dzięki temu pojazd nie musi być tak często myty i nie ma na nim zacieków. Trwałość powłoki ceramicznej wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Warto zadbać o lakier auta prewencyjnie, niż później wykosztować się na jego renowację / naprawę i przywrócenie blasku:)