Dlaczego nie można używać opon letnich podczas zimy

Choć dla wielu osób może to brzmieć dość zaskakująco, to na naszych drogach nie brakuje kierowców, którzy uważają, że zimą mogą bezpiecznie jeździć mając na felgach letnie opony. Wynika to przede wszystkim z przeświadczenia o wysokich umiejętnościach kierowania pojazdem. Niestety takie podejście jest bardzo niewłaściwe, a dodatkowo może być bardzo niebezpieczne.

Opony letnie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w wysokich temperaturach zwiększały przyczepność. Gdy temperatura powietrza spada w okolice zera stopni, letnie ogumienie traci sporo ze swoich właściwości. Wynika to z charakterystyki mieszanki wykorzystywanej przy produkcji opon. Opony letnie wykonane są z gumy, która w niskich temperaturach twardnieje. Takie zachowanie opon letnich sprawia, że w zimowych warunkach droga hamowania znacznie się wydłuża.

Warto także nadmienić, że na drogach, które pokryte są śniegiem lub błotem pośniegowym samochód, który ma założone opony letnie, będzie o wiele mniej sterowny. Zimą, nawet przy przepisowej prędkości, na mokrej nawierzchni zatrzymanie samochodu na letnim ogumieniu może być praktycznie niemożliwe. Jeżeli będziesz musiał zimą wykonać nagły manewr, np. ominąć jakąś przeszkodę, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że wpadniesz w poślizg lub samochód zacznie się obracać wokół własnej osi.

Istotnym elementem budowy opony, który wpływa na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy zimą, jest bieżnik. Opony letnie mają bardzo wąskie bieżniki, przez co na zaśnieżonej drodze bardzo szybko się zapychają. Zimowe ogumienie charakteryzuje się szerszymi i głębszymi bieżnikami, dzięki czemu o wiele łatwiej odprowadzają błoto i śnieg.

Nawet doświadczeni kierowcy, którzy szczycą się swoimi umiejętnościami, nie są w stanie poradzić sobie w trudnych, zimowych warunkach na letnim ogumieniu. Nikt z nas nie jest w stanie złamać praw fizyki. Dlatego też nie warto ryzykować i gdy tylko temperatura powietrza zbliża się do zera, a z nieba zaczyna prószyć pierwszy śnieg, opony letnie koniecznie należy wymienić na opony zimowe. Wielu kierowców nie decyduje się na wymianę ze względu na oszczędności. Choć nowe opony wcale nie muszą być drogie. Tanie opony można kupić w internecie, np. w sklepie tanie-opony.pl. Czy nasze zdrowie i życie nie jest droższe od kompletu zimowych opon?

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments