Dlaczego to OC jest takie drogie? Zobaczmy, od czego to zależy!

Dlaczego to OC jest takie drogie?

Praktycznie każdy kierowca nie raz narzekał na cenę polisy OC, szczególnie gdy dowiaduje się, jak mocno przepłacił. Jak się tego ustrzec?

Niby zakres polisy OC jest regulowany ustawowo, ale co do ceny ubezpieczyciele i tak mają wolną rękę. Stwarza to sytuację, że ten sam zakres ochrony w jednej firmie kosztuje więcej, w innej zdecydowanie mniej, co rodzi frustrację i powoduje poczucie niesprawiedliwości. Żeby nie miało to miejsca, powinniśmy koniecznie poznać czynniki, od jakich zależy cena ubezpieczenia, żeby wiedzieć, dlaczego płacimy akurat tyle.

Z drugiej strony zawsze też przed wyborem polisy sprawdźmy ceny za pomocą kalkulatora ubezpieczeń OC, by szybko przekonać się, co do tego, jak przedstawia się oferta różnych towarzystw. Tym sposobem nigdy nie przepłacimy!

Wiek kierowcy – bardzo ważny czynnik

Ubezpieczyciele, wyliczając składkę, w pierwszej kolejności biorą pod uwagę wiek kierowcy, głównie dlatego, że to od niego często zależy zachowanie na drodze. Młode osoby, szczególnie po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, zawsze płacą wyższe składki OC. Nie mają doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, a jak tak, to niewielkie. Statystyki też nie pozostawiają wątpliwości – pokazują, że to najmłodsi kierowcy powodują największą ilość wypadków. Zupełnie inaczej przedstawia się w przypadku kierowców z długim stażem za kółkiem. Jak pokazują badania – w 2019 roku najtańsze OC otrzymali kierowcy w wieku 57 lat.

To, gdzie mieszkamy, ma znaczenie

Niektórzy są zdziwieni, dowiadując się, jak wiele zależy od miejsca zamieszkania. Wynika to z tego, że w aglomeracjach, gdzie jest duży ruch samochodowy i często dochodzi do zdarzeń drogowych, składki są przez to wyższe. Zupełnie inaczej jest w małych miejscowościach, a tym bardziej na wsi. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko statystyki wypadków, lecz również natężenie ruchu, gęstość zaludnienia, ale też mniej oczywiste parametry jak ukształtowanie terenu.

Marka samochodu – dlaczego jest tak ważna dla ubezpieczyciela?

To, jakim jeździmy samochodem ma również spore znaczenie dla ubezpieczyciela, ponieważ niektóre marki są drożej wyceniane, co głównie wynika z parametrów technicznych. Posiadacze Skód i Renault otrzymywali najtańsze oferty, z drugiej strony kierowcy BMW i Audi musieli wyłożyć najwięcej na OC.

Przy tej okazji warto też wspomnieć o pojemności silnika, bo im wyższa, tym przeważnie droższa polisa OC. Dlaczego tak jest? Powód jest tak naprawdę prozaiczny – jako że auto z takim silnikiem potrafi rozpędzić się do dużych prędkości, to istnieje większe ryzyko, że kierowca spowoduje wypadek. Takie zdarzenie to wielki rozmiar szkody, a więc i większe koszty jej likwidacji.

O czym dodatkowo warto wiedzieć?

Dość często ubezpieczyciele biorą pod uwagę też inne czynniki, prosząc o dodatkowe informacje o kierowcy i samochodzie, przede wszystkim o stan cywilny właściciela auta, ilość dzieci, czy planowany roczny przebieg pojazdu. Mogą one mieć duże znaczenie, wpływając na wysokość składki. W 2019 roku najkorzystniejsze ubezpieczenia trafiały do osób w związkach małżeńskich z dwójką lub więcej dzieci.

Jak widać, jest kilka kluczowych czynników, które wpływają na to, jaką składkę zapłacimy za polisę OC. Zawsze jednak możemy to szybko ocenić, korzystając z porównywarek online.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments