W trosce o stan techniczny auta, warto regularnie odwiedzać dobry serwis samochodowy. Powodów ku temu jest całe mnóstwo. My wybraliśmy trzy najważniejsze. Lista grzechów popełnianych przez kierowców wobec ich aut…

Dlaczego warto często odwiedzać warsztat mechaniczny?

Dlaczego warto często odwiedzać warsztat mechaniczny?

W trosce o stan techniczny auta, warto regularnie odwiedzać dobry serwis samochodowy. Powodów ku temu jest całe mnóstwo. My wybraliśmy trzy najważniejsze.

Lista grzechów popełnianych przez kierowców wobec ich aut jest długa. Jednym z najpoważniejszych jest zbyt rzadkie odwiedzanie serwisu. Problem szczególnie duże znaczenie ma w przypadku starszych pojazdów. O ile właściciele tych nowszych w obawie przed utratą gwarancji serwisują je częściej, to z biegiem czasu zapominają o tym obowiązku. Tymczasem nawet samochód w doskonałym stanie technicznym po kilku latach takiego traktowania zwyczajnie odmówi posłuszeństwa. Oto 3 najważniejsze powody, dla których warto regularnie korzystać z usług, które oferuje mechanika samochodowa.

Regularna wymiana płynów

Płyny eksploatacyjne wymagają regularnej wymiany. Dotyczy to szczególnie oleju silnikowego, który powinien być wymieniony po przejechaniu 15 tysięcy kilometrów lub roku eksploatacji. To ważne dla kondycji silnika, bo zużyty olej nie zapewnia mu już należytej ochrony. Podczas wizyty w serwisie warto poświęcić też uwagę płynowi chłodniczemu oraz olejowi skrzyni biegów. Najlepiej będzie, jeśli ich stan oceni serwisant i wymieni je, zanim dojdzie do usterek tych podzespołów.

Częste serwisy – bezpieczna jazda

Dla bezpieczeństwa podróży dużo ważniejszy jest jednak stan płynu hamulcowego. Z biegiem czasu chłonie on coraz więcej wody, która obniża temperaturę jego wrzenia. „Zagotowany” płyn nie pozwala na szybkie zatrzymanie samochodu, co w kryzysowej sytuacji może nawet doprowadzić do tragedii. Regularnie odwiedzając warsztat samochodowy wyeliminujesz nie tylko to ryzyko. Podczas przeglądu serwisant sprawdzi też kondycję klocków i tarcz oraz stan amortyzatorów, który w podobnym stopniu wpływa na długość drogi hamowania.

Szybkie wykrycie usterek

Wielu kierowców ma tendencję do bagatelizowania pierwszych objawów usterek. Do warsztatu zgłaszają się dopiero, kiedy mechanika pojazdowa nie ma do zaoferowania nic poza kosztowną wymianą całego podzespołu. Tymczasem regularne wizyty w serwisie pozwalają zdiagnozować awarie we wczesnym stadium i wyeliminować je poprzez wymianę lub regulację jednego lub kilku elementów. Taki przegląd najlepiej przeprowadzić w warsztacie dysponującym sprzętem do diagnostyki komputerowej. Dzięki tej metodzie można sprawdzić działanie poszczególnych systemów bez konieczności rozbierania auta – a więc szybciej i taniej.

Oceń post

Zostaw komentarz