Dlaczego warto korzystać z monitoringu GPS?

Global Positioning System, znany powszechnie jako GPS, w ciągu ostatnich lat stał się narzędziem, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. Mimo że początkowo dedykowany był jedynie służbom wojskowym, obecnie stał się zdecydowanie bardziej znany i chętniej wykorzystywany w wielu dziedzinach. Wielość zastosowań GPS w codziennym życiu jest zaskakująco duża, a przed nad nami nadal także wiele nowych niewykorzystanych możliwości. Jakie są główne zalety monitoringu GPS? Sprawdźmy.

Czym jest monitoring GPS?

Lokalizator GPS to niewielkie urządzenie elektroniczne, które dzięki specjalnemu modułowi GPS pobiera informacje o swojej lokalizacji, a następnie dostarcza je na stronę internetową. Sygnał aktualizowany jest co kilka sekund, dzięki czemu ustalenie położenia z dokładnością do kilku metrów staje się zdecydowanie łatwiejsze. Współczesne systemy monitoringu GPS to przecież nie tylko lokalizacja położenia, ale również utrzymywanie kontaktu z wybraną osobą, a także weryfikacja sposobu eksploatacji samochodu. To właśnie dzięki temu coraz chętniej używa się go w codziennej pracy i życiu.

Kontrola pojazdów osobowych

Kontrola pojazdów osobowychMonitoring GPS dedykowany pojazdom każdego rodzaju to nieduże urządzenie, które wpływa jednak w zasadniczy sposób na bezpieczeństwo. Najczęściej umieszcza się je w dyskretnym miejscu w samochodzie, dzięki czemu potencjalny złodziej nie zdaje sobie sprawy, że jego poczynania są monitorowane. Przystępując do montażu lokalizatora GPS, należy dokładnie przemyśleć punkt jego umiejscowienia. Z jednej strony chcielibyśmy, aby był jak najlepiej schowany, z drugiej jednak nadmierne wytłumienie może ograniczać łączność oraz wykrywanie sygnału przez satelitę. Z pomocą przychodzi nam tutaj współczynnik HDOP, który określa dokładność wyznaczania pozycji przez system GPS. Im niższa jego wartość, tym większa precyzja odczytu, a tym samym pewność, że urządzenie będzie dobrze spełniało swoją funkcję. Należy jednak zaznaczyć, że wartość tego parametru odpowiadająca zeru oznacza, że urządzenie nie jest w stanie ustalić lokalizacji auta.

Monitoring GPS zainstalowany w samochodzie umożliwia połączenie się z Internetem z komputera lub innego urządzenia mobilnego i sprawdzenie aktualnej lokalizacji} pojazdu. Szereg urządzeń nowej generacji posiada również wbudowany czujnik ruchu i alarm, który uruchamia się po przekroczeniu dopuszczalnego obszaru zaznaczonego wcześniej na mapie. Nieco bardziej zaawansowane lokalizatory GPS do samochodów współpracują z immobiliserem, umożliwiając unieruchomienie pojazdu na odległość za pomocą wiadomości tekstowej SMS. Część lokalizatorów dodatkowo posiada wbudowany mikrofon, dający możliwość podsłuchu rozmów prowadzonych wewnątrz kabiny samochodu. Często jest to więc olbrzymia szansa na udaremnienie próby kradzieży.

Monitoring aut służbowych

Z punktu widzenia pracodawcy, monitoring GPS jest również niezwykle przydatnym urządzeniem, ułatwiającym codzienną pracę oraz generującym znaczne oszczędności. Dzięki tego typu rozwiązaniom uzyskujemy stały kontakt ze swoim kierowcą, znamy jego dokładną lokalizację, a także aktualny status komputera pokładowego. System GPS jest więc sprawdzonym narzędziem kontroli pracowników, ale także wpływa na ich bezpieczeństwo oraz optymalizację pracy. W jaki sposób?

Znaczna oszczędność paliwa

Część bardziej zaawansowanych monitoringów GPS umożliwia śledzenie i kontrolę spalania paliwa. Daje to szansę na zmniejszenie zużycia, i tym samym zwiększenie oszczędności w budżecie firmy. Za sprawą systemu poznamy przede wszystkim styl jazdy kierowcy, który znacznie wpływa na spalanie pojazdu. Urządzenie GPS to także świetny sposób na optymalizację tras, dzięki któremu kierowca zostanie nakierowany na najkrótszą oraz najszybszą drogę, a w razie jakichkolwiek utrudnień, szybko otrzyma o nich powiadomienie. Niezwłoczna reakcja na zdarzenia losowe na drodze nie tylko ułatwia dotarcie kierowcy do celu o czasie, ale także ogranicza spalanie paliwa i daje spokój ducha właścicielowi firmy, który może upewnić się, czy jego kierowca brał udział w kolizji drogowej. Aby jednak było to możliwe, warto zdecydować się na zakup systemu aktualizującego się nieprzerwanie nawet co sekundę. Tego typu urządzenia, cieszące się dobrą opinią użytkowników posiada gpsguardian.pl.

Bezpieczeństwo i wygoda pracowników

Monitoring aut służbowychJak wskazują nowe badania firmy Brake, aż 76% zawodowych kierowców przekracza dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, jadąc autem firmowym. Stwarza to olbrzymie zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu, pieszych lub zwierząt, ale także dla firmowego pojazdu. Monitoring GPS zmniejsza tego typu zachowania ryzykowne, podnosząc tym samym bezpieczeństwo kierowcy, osób trzecich oraz majątku firmy.

Ciekawą funkcjonalnością, jaką stwarza innowacyjny monitoring GPS jest także autoraportowanie. Opcja ta umożliwia przesyłanie powiadomień, informacji oraz zapisów, jakie monitoruje system w trakcie jazdy. Zwalnia to więc kierowców z istotnej części pracy, jaką musieliby zrobić samodzielnie oraz ułatwia dokonywanie rozliczeń z wykonanych kursów przez konkretnego pracownika.

Poprzedni artykuł

Smart Kid Belt – polska innowacja na rynku urządzeń przytrzymujących dzieci w samochodzie

Następny artykuł

Kupno samochodu – nowy, poleasingowy czy używany?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.