Dlaczego warto ubezpieczyć auto z wypożyczalni?

Wypadki chodzą po ludziach. Możesz więc naprawdę dbać o wypożyczony samochód, a przed stłuczką i tak nie zdołasz się ochronić. Na szczęście nie zawsze będzie ona oznaczać dodatkowy wydatek.

Wypożyczone auto jest wprawdzie objęte ubezpieczeniem, ale nie obejmuje ono wszystkich uszkodzeń. Wszystkiemu winny jest excess, czyli udział własny. To zapis w umowie, który reguluje, od jakiej wartości szkody, będziesz odpowiadał za nią z własnej kieszeni. Jego wysokość zależy od wypożyczalni i klasy auta – waha się od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ryzyko jest, jak widać, naprawdę spore. Jest jednak sposób na to, by go uniknąć. Wystarczy po prostu przed wypożyczeniem auta wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które zniesie excess. Jak to zrobić? O czym pamiętać przed wykupieniem konkretnej polisy? I co zrobić, jeśli auta wypożyczasz częściej, niż kilka razy w roku?

W wypożyczalni czy zewnętrznej firmie?

Oferty dodatkowych ubezpieczeń znajdziesz między innymi w wyszukiwarkach aut na wynajem. Mogą mieć różne nazwy – Total Damage Excess Waiver, Excess Protection lub Car Excess Reimbursement. Ich ceny są niższe niż w przypadku polis wykupywanych w wypożyczalni, ale mają też wady. Po pierwsze mogą nie zawsze obejmują wszystkie usterki. Po drugie – w razie kolizji kaucja przepadnie, a o jej zwrot będziesz musiał ubiegać się u ubezpieczyciela.

Możesz też wykupić polisę w wypożyczalni. Zapłacisz za nią trochę więcej, ale ma za to niepodważalne zalety. Ubezpieczenie, które oferuje między innymi wypożyczalnia samochodów w Katowicach zwykle obejmuje uszkodzenia wszystkich podzespołów. Nie musisz też martwić się przepadkiem kaucji, bo po wypadku na twoim koncie nie zostanie zablokowana żadna kwota.

Nie tylko na jeden raz

A co, jeśli z usług wypożyczalni korzystasz nie tylko okazyjnie? Wyobraź sobie, że na początku tygodnia wykupujesz polisę w Katowicach, a w weekend sytuacja powtarza się w innym mieście. Już po kilkunastu wypożyczeniach jednorazowe ubezpieczenie przestaje się opłacać, więc zamiast zaoszczędzić w razie uszkodzenia auta, wydajesz więcej.

Na szczęście i na to jest sposób. Wystarczy wykupić polisę multi trip, która za kwotę około 300 złotych chroni cię przez cały rok. Zanim to zrobisz, sprawdź jednak warunki ubezpieczenia, bo takie polisy nie zawsze obowiązują we wszystkich europejskich krajach. Może też nie obejmować uszkodzeń najdroższych samochodów, o czym powinni pamiętać klienci preferujący bardziej luksusowe auta.

Poprzedni artykuł

Jak skutecznie odświeżyć swoje auto?

Następny artykuł

Przezorny zawsze ubezpieczony!

2 Komentarze

  • Większość solidnych wypożyczalni jak PANEK SA, z której korzystamy posiada zazwyczaj ubezpieczenie w pakiecie wynajmu, ale oczywiście każde takie dodatkowe ubezpieczenie zmniejszać będzie ryzyko i osobiście bardzo się dziwię osobom, które unikają dopłacenia tych parudziesięciu złotych.

  • Moim zdaniem wystarczy odpowiedni pakiet ubezpieczenia samochodu z wypożyczalni.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.