Dlaczego warto zainwestować w system pozwalający na zdalny odczyt kart kierowców i tachografów?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przedsiębiorstwach zajmujących się transportem ładunków, spedycją, przewozem osób konieczne jest regularne odczytywanie informacji w tachografach i kartach kierowców. Nie ma jednak konieczności dokonywania odczytu osobiście – można zrobić to także za pośrednictwem specjalistycznych systemów pozwalających na zdalny odczyt danych.

Tachografy i karty kierowców zostały wprowadzone po to, aby łatwiej monitorować czas pracy kierowców i zapobiegać nadużyciom w tym właśnie zakresie. Kierowcy pracujący zbyt długo są bardziej narażeni na popełnianie błędów wynikających ze zmęczenia i dekoncentracji, co może prowadzić następnie do poważnych skutków – niebezpiecznych sytuacji, kosztownych w naprawie kolizji, a nawet śmiertelnych wypadków.

Regularny odczyt danych to podstawa

Zgodnie z rozporządzeniem WE nr 561/2006 konieczne jest odczytywanie danych z tachografów oraz kart kierowców w wymaganych terminach. W przypadku tachografów mamy do czynienia z przynajmniej jednym odczytem na 90 dni, z kolei dla karty kierowcy to raz na 28 dni.

Dane mogą być odczytywane ręcznie, w samochodzie, ale nie ma takiego obowiązku. Ręczny odczyt jest szczególnym problemem w przypadku firm posiadających większe floty, które często pokonują długie trasy. Wówczas rozwiązaniem jest zastosowanie systemu pozwalającego na zdalny odczyt danych tachografów cyfrowych oraz kart kierowców.

Systemy umożliwiające zdalny odczyt danych pobierają informacje automatycznie i przekazują je następnie do bazy danych, wobec tego nie ma potrzeby pobierania ich samodzielnie. Jakie są główne zalety takiego rozwiązania?

1. Dane odczytywane od ręki

Przede wszystkim dzięki zdalnemu odczytowi danych możemy uzyskać dużą oszczędność czasu – informacje są odczytywane z tachografów cyfrowych oraz kart kierowców automatycznie, dlatego też nie trzeba podchodzić do każdego pojazdu i sprawdzać tych danych, ponieważ są one przekazywane od razu do bazy. W przypadku firm posiadających rozbudowane floty zajęłoby to bardzo dużo czasu.

Dodatkowo, dzięki temu, że dane pobierane są automatycznie, firma nie naraża się na kary nakładane w przypadku opóźnienia w odczycie.

2. Dane pobierane są automatycznie

Kolejna korzyść związana z wdrożeniem systemu pozwalającego na zdalny przesył danych to komfort. Nowoczesne systemy mogą wówczas pobierać dane albo na żądanie, albo też zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

Taką opcję oferuje jeden z najpopularniejszych systemów od firmy INFIS. W podstawowej wersji konieczne jest wysłanie żądania w danym terminie, natomiast w rozbudowanej można przygotować harmonogram odczytu danych, więc system wtedy samodzielnie dopilnuje, kiedy konieczne jest odczytanie informacji z tachografu oraz karty kierowcy. Więcej informacji o systemie INFIS i jego funkcjonalnościach można znaleźć na stronie internetowej: www.infis.pl/zdalny-odczyt-tachografu-i-kart-kierowcow/.

3. Odczyt danych niezależnie od lokalizacji pojazdu

Ponadto system pozwalający na dokonywanie odczytu danych zdalnie nie wymaga, aby pojazd i kierowca znajdowali się w bazie firmy. Wobec tego możliwe jest wtedy jeszcze łatwiejsze prowadzenie działalności, ponieważ nie ma potrzeby planowania tras tak, aby w konkretnym terminie pojazd był w bazie w celu dokonania odczytu. Systemy działają globalnie, więc pobór danych odbędzie się niezależnie od ich aktualnej lokalizacji.

Podsumowując, dzięki systemom pozwalającym na zdalny odczyt danych z tachografów cyfrowych oraz kart kierowcy przedsiębiorcy mający taki obowiązek mogą znacznie ułatwić swoją działalność. To przyszłościowa inwestycja, która pozwala na oszczędność kosztów, czasu oraz nerwów!

Poprzedni artykuł

Wyciągarki elektryczne – gdzie sprawdzą się najlepiej

Następny artykuł

Skąd wypożyczyć samochód w Warszawie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.