Dlaczego warto zdecydować się na przyciemnianie szyb w aucie?

Wielu właścicieli samochodów przyciemniało szyby w swoich autach już 20 lat temu. Dawniej przyciemniano szyby nie ze względów praktycznych, ale estetycznych. Był to jeden z najprostszych sposobów optycznego tuningu auta. Ciemne szyby kojarzyły się z elegancją i nowoczesnością. Aktualnie właściciele samochodów mają ułatwione zadanie, ponieważ usługi z zakresu przyciemniania szyb są oferowane przez bardzo wielu fachowców.

Dzisiaj nie zwraca się już tak dużej uwagi na estetykę przyciemnień. Właściciele samochodów o wiele bardziej cenią sobie walory praktyczne przyciemnionych szyb. Przede wszystkim ciemne szyby nie pozwalają na dostrzeżenie tego co znajduje się w samochodzie, a to z kolei chroni pojazd przed kradzieżą. Bardzo ważnym powodem, dla którego wielu właścicieli aut przyciemnia szyby jest również ochrona przed rażącymi promieniami słonecznymi oraz przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza pojazdu.

Dwa rodzaje przyciemnień: tymczasowe i trwałe

Osoby rozważające możliwość przyciemnienia szyb w swoim samochodzie, mają do wyboru rozwiązanie tymczasowe oraz trwałe. Jeśli chodzi o trwały efekt przyciemnienia to uzyskuje się go poprzez umieszczenie szyby w specjalnym piecu. Jest tam ona przyciemniana z wykorzystaniem tlenków tytanu i procesu tego nie można odwrócić. Jeśli ktoś preferuje rozwiązanie tymczasowe to najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług przyciemniania, które polegają na oklejaniu szyb specjalną folią. W razie czego istnieje możliwość bezproblemowego zerwania folii i przywrócenia szyby do oryginalnego stanu.

Zalety przyciemniania szyb w samochodach

Ciemne szyby w znacznym stopniu poprawiają komfort podróżowania samochodem w porze letniej, w warunkach silnego nasłonecznienia. Dzięki takim szybom można ograniczyć działanie promieni słonecznych i zatrzymać do 75% ciepła, które przedostawałoby się do wnętrza auta przez normalne szyby. Oprócz ograniczenia nagrzewania, ciemne szyby chronią przed oślepianiem przez promienie słońca. Dodatkowo szyby takie ograniczają widoczność wnętrza pojazdu. Folia zapewnia im również jeszcze wyższą ochronę na stłuczenie. Jest to więc niepozorny, ale praktyczny element antywłamaniowy.

W Polsce obowiązują rygorystyczne przepisy zobowiązujące właścicieli pojazdów do zapewnienia optymalnej widoczności z przodu i po bokach (w zakresie 180 stopni). W związku z tym nie wolno oklejać przedniej szyby oraz bocznych szyb z prawej i lewej strony kierowcy. Oprócz tego oklejone szyby tylne i boczne za kierowcą muszą przepuszczać światło na poziomie 70%. Niespełnienie któregoś tych wymogów będzie wiązało się z mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję w czasie kontroli drogowej.

Oklejanie szyb przednich

Istnieje możliwość oklejenia przedniej szyby w samochodzie, jednak nie wiąże się ona z przyciemnianiem wnętrza auta. Możliwe jest stosowanie atestowanych folii przezroczystych zatwierdzonych przez Instytut Szkła i Ceramiki. Folie takie zapewniają ochronę osób siedzących z przodu przed odłamkami szkła z szyby stłuczonej w wypadku, stłuczce lub innym zdarzeniu drogowym.

Ile trzeba zapłacić za oklejanie szyb w aucie?

Cena przyciemniania szyb zależy od tego czy mamy do czynienia z większym czy też mniejszym autem. Oklejanie szyb w małych pojazdach trzydrzwiowych może zamknąć się w cenie 250 zł. W przypadku większych aut wyższej klasy, oklejanie może kosztować nawet 500 zł.

Jeśli ktoś zdecyduje się na tlenek tytanu i przyciemnianie na stałe to koszt w przypadku mniejszego auta wynosi około 1500 zł, a w przypadku większych pojazdów może być on dwa razy większy i wynosić nawet 3000 zł.

Partnerzy: Przyciemnianie szyb samochodowych – Sciemniacze.pl oraz PomocDrogowa.info

Poprzedni artykuł

Samochód niejedno ma imię

Następny artykuł

Motofrancuzy.pl – dystrybutor spiniek samochodowych

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.