Bez konieczności wydawania wysokiej kwoty można stać się użytkownikiem wymarzonego samochodu. Pozwala na to wynajem długoterminowy aut. Skorzystać z takiej opcji mogą zarówno przedsiębiorcy chcący uzupełnić swoją flotę, jak i…

Długoterminowy wynajem samochodów – kto może z niego skorzystać?

Długoterminowy wynajem samochodów – kto może z niego skorzystać?

Bez konieczności wydawania wysokiej kwoty można stać się użytkownikiem wymarzonego samochodu. Pozwala na to wynajem długoterminowy aut. Skorzystać z takiej opcji mogą zarówno przedsiębiorcy chcący uzupełnić swoją flotę, jak i osoby prywatne.

Wynajem długoterminowy samochodów to alternatywa dla kupowania na własność samochodów za gotówkę czy pieniądze pozyskane z kredytów i pożyczek. Co prawda klient nie staje się właścicielem pojazdu, ale może z niego korzystać bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla kogo przeznaczony jest taki wynajem?

Umowa najmu długoterminowego pojazdu

Długoterminowy wynajem samochodu polega na wydzierżawieniu od właściciela wybranego przez klienta auta. Cała transakcja wymaga podpisania umowy, w której wskazany powinien być okres wynajmu – najczęściej wynosi on od 12 do 36 miesięcy, choć niektóre firmy mogą zgodzić się na krótszy i dłuższy okres najmu.

Cechą charakterystyczną takiej formy korzystania z pojazdu mechanicznego jest to, że najemca nie ponosi kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu, jego ubezpieczeniem czy z okresowymi przeglądami. Takie wydatki ponosi wynajmujący, który przez cały okres trwania umowy długoterminowego wynajmu samochodu pozostaje właścicielem pojazdu. Kierowca może więc korzystać z wybranego, często wymarzonego samochodu, na którego zakup nie mógłby sobie pozwolić, a przy tym nie musi martwić się o naprawy i przeglądy pojazdu. Ponosi tylko koszty związane z ratą za najem długoterminowy oraz koszty zakupu paliwa. Najemca pojazdu może dysponować autem według własnego uznania.

Długoterminowy wynajem samochodów jest alternatywnym rozwiązaniem dla:

  • zakupu samochodu za gotówkę,

  • wyleasingowania auta,

  • kredytowania zakupu pojazdu,

  • wypożyczania krótkoterminowego.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego samochodu?

Wbrew pozorom wynajem długoterminowy samochodu nie jest przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców, czyli osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Bez problemu mogą z tej opcji finansowania nabycia pojazdu skorzystać osoby prywatne, które zamierzają użytkować auto do swoich celów.

Wynajem długoterminowy Toyota – sprawdź ofertę

Firmy korzystają z usług wynajmu długoterminowego przy okresowej wymianie floty samochodowej. Dzięki temu mogą mieć auta dla właścicieli i pracowników z dużo mniejszym udziałem kosztów własnych.

Korzyści podatkowe

Osoby fizyczne będące przedsiębiorcami odnoszą jedną ważną korzyść z tytułu korzystania z opcji długoterminowego wynajmu auta. Taka forma najmu jest traktowana z podatkowego punktu widzenia zwykle jak leasing operacyjny. Dlatego czynsz za najem i opłaty za eksploatację pojazdu mogą zostać doliczone do kosztów uzyskania przychodów. W ten sposób zmniejsza się wysokość podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Długoterminowy wynajem samochodów zostanie uznany pod względem podatkowym za leasing operacyjny, jeśli jego umowa została zawarta na czas oznaczony, który stanowi co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji. Jednocześnie suma opłat ustalonych w umowie pomniejszona o należny podatek VAT odpowiada co najmniej wartości początkowej pojazdu. W odróżnieniu od leasingu operacyjnego przy wynajmie długoterminowym nie ma konieczności wykupienia pojazdu po okresie wynajmu.

Cechy charakterystyczne umów najmu długoterminowego pojazdów

Umowa pomiędzy właścicielem pojazdu, czyli firmą oferującą usługi wynajmu długoterminowego, a najemcą powinna być zawarta na piśmie i określać dane stron. Poza tym w umowę wpisany jest maksymalny roczny przebieg samochodu – limit kilometrów. Jego przekroczenie powoduje naliczenie dodatkowych opłat.

Oceń post

Zostaw komentarz