Droga do Świnoujścia przez Niemcy

Artykuł jest dedykowany osobom, które planują podróż samochodową do Świnoujścia omijając bardzo często ponad dwugodzinny postój w oczekiwaniu na skorzystanie z przeprawy promowej.

Uznam to nietypowy obszar Polski. O ile bowiem geograficznie nasz kraj pozostaje „zwarty”, o tyle ta część naszego państwa jest wyspą, której tylko ułamek powierzchni stanowi polskie terytorium. Na wschód od wyspy Uznam, tuż za rzeką Świną znajduje się wyspa Wolin – dla odmiany całkowicie polska. Wyspę Wolin, będącą przybrzeżną wyspą Morza Bałtyckiego od reszty kraju oddzielają wody Dziwny i Zalewu Kamieńskiego. Z mojego punktu widzenia (sfrustrowanego częstym oczekiwaniem na przeprawę promową kierowcy) wyspę Wolin w przeciwieństwie do wyspy Uznam charakteryzuje stała przeprawa lądowa z resztą kraju

• most drogowy przy obwodnicy miasta Wolin na trasie S3,

• most w centrum tego miasta,

• most zwodzony na drodze wojewódzkiej numer 102 w Dziwnowie otwierany latem w godziny parzyste.

Tak jak wcześniej zasugerowano, nieco trudniej zaś z wyspy Wolin dostać się na pełną atrakcji turystycznych wyspę Uznam do miasta Świnoujście, gdyż nie ma w tym miejscu stałego połączenia drogowego przez Świnę. Dla wielu Czytelników, Świnoujście to przede wszystkim cel turystyczny z najpiękniejszą w Polsce, bogatą w niezliczone ilości piasku, największą plażę na polskim wybrzeżu. Zanim jednak dotrzemy do uroków tego statystycznie najbardziej nasłonecznionego obszaru kraju czekać nas będzie prawdziwy pokaz opanowania i cierpliwości w kolejce na przeprawę promową. Dla mnie jako osoby pracującej w transporcie drogowym poza aspektem turystycznym jest to przede wszystkim miejsce pracy.

W Świnoujściu mamy dwie przeprawy promowe. Pierwsza z nich to przeprawa „Bielik”. Popularne „Bieliki” znajdują się w dzielnicy Warszów i zasadniczo służą przede wszystkim osobom zameldowanym w Świnoujściu lub posiadającym nieruchomość albo prowadzącym działalność na terenie tego miasta. Z przeprawy znajdującej się w centrum miasta nie skorzystają również pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3 tony. Dla pozostałych osób możliwość skorzystania przewidziana została w godzinach od 22.00 do 4:00.

W dowolnej chwili możemy sprawdzić jak wygląda kolejka na prom dzięki kamerom zamontowanym na obu przeprawach:

Widok z kamer

Druga przeprawa promowa między wyspą Wolin a wyspą Uznam to przeprawa Karsibór łącząca trasę numer 93. Przeprawa ta jest przeznaczona dla osób, które z w/w przyczyn nie mogły skorzystać z promów „Bielik”. „Karsibory” kursują co pół godziny od 4:30 do 22:00 od poniedziałku do piątku. Dodatkowo we wtorek, czwartek i sobotę odbywają się kursy nocne. Obie przeprawy są dla wszystkich osób bezpłatne! Tak więc z faktu braku stałego połączenia wyspy Uznam z lądem podróż do Świnoujścia po drodze krajowej jest długa i bardzo często męcząca. Warto więc rozważyć alternatywną trasę – prowadzącą przez drogi Republiki Federalnej Niemiec.

Rzeczpospolita Polska weszła do Strefy Schengen 21 grudnia 2007. Podpisanie układu z Schengen zagwarantowało zniesienie kontroli na granicy Polski i Niemiec sprawiając, że podróż ze Szczecina do Świnoujścia jest łatwiejsza, przyjemniejsza i o wiele szybsza. Nasza trasa do Świnoujścia rozpoczyna się na przejściu granicznym w Lubieszynie, gdzie przekraczamy granice terytorialne państwa wjeżdżając na terytorium Niemiec. Pomimo zniesienia kontroli granicznej, na terenach po byłym przejściu granicznym istnieje prawdopodobieństwo napotkania radiowozu niemieckich służb mundurowych tj. ZOLL lub Polizei (odpowiednik polskiej służby celnej i policji). W tym miejscu możemy zostać zatrzymani do rutynowej kontroli granicznej. Kontrola na ogół kończy się wylegitymowaniem podróżnych oraz sprawdzeniem przewożonych rzeczy. W moim przypadku taka kontrola średnio trwa od 3 do 5 minut. Bardzo rzadko niemieccy funkcjonariusze proszą o pokazanie trójkąta czy apteczki, które to w Niemczech są wymagane. Gdy jednak zostaniemy przyłapani na braku jednego czy drugiego elementu wyposażenia pojazdu może skończyć się to dla nas mandatem w wysokości 15 EUR. Może mam dużo szczęścia, ale zawsze trafiam na życzliwych i sympatycznych niemieckich stróżów prawa przez co kontrola graniczna nie jest wcale taka straszna. Od tego miejsca do ponownego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej w Świnoujściu dzieli nas 110 km. Jadąc zgodnie z przepisami odcinek ten pokonamy w 1 godzinę i 45 minut.

Lubieszyn – Passewalk

Wyjeżdżając z Linken (Lubieszyn) obieramy kierunek na Passewalk mijając po drodze miasteczka Bismark, Löknitz, Rossow, Zerrenthin, Polzow. Droga do Passewalku zajmuje około 25 minut. Na tym odcinku na parkingu leśnym przed miejscowością Löknitz możemy ponownie napotkać na wyrywkową kontrolę przewożonych osób i rzeczy. Ponieważ droga do Passewalku jest licznie uczęszczana przez samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony na tym samym parkingu możemy natknąć się na białe samochody z napisem BAG, czyli pojazdy Federalnego Urzędu ds. Transportu Towarowego. Służby te są upoważnione do kontroli pojazdów samochodowych transportu towarowego oraz autobusów. Nie spotkałem się, aby ofiarą BAG-ów był samochód osobowy.

Passewalk – Torgelow

Wjeżdżając do miasta Passewalk na drugim skrzyżowaniu ze światłami, przed salonem samochodowym marki OPEL skręcamy w prawo obierając kierunek na Torgelow. W tym miejscu szczególną uwagę zwróćmy na rowerzystów, którzy pomimo wspólnej z nami zielonej barwy sygnalizacji świetlnej mają nad nami pierwszeństwo przejazdu. Warto w tym miejscu zachować szczególną ostrożność. Zbliżając się do granic administracyjnych miasta Passewalk mijamy po drodze: przejście kolejowe, sieć sklepów wielkopowierzchniowych, kilka komisów samochodowych oraz znajdujący się tuż przed znakiem kończącym teren zabudowany po lewej części jezdni aktywny fotoradar. Następny 18-kilometrowy odcinek przebiega głównie przez niemieckie wojskowe obszary szkoleniowe (Truppenübungsplatz Jägerbrück). Odcinek z Passewalku do Torgelow pokonamy w około 18 minut.

Torgelow – Anklam

W miejscowości Torgelow na drugich światłach w centrum miasta skręcamy w lewo cały czas kierując się w kierunku Anklam. W obrębie tego miasta miniemy jeszcze jedno skrzyżowanie ze światłami, które przejedziemy prosto zgodnie, a następnie dojeżdżając do małego ronda obieramy kierunek na Anklam (pierwszy zjazd). Po przejechaniu Torgelow zwiedzimy po drodze miejscowość Heinrichsruh, a potem wjedziemy na drogę 109 prowadzącą już bezpośrednio do Anklam.
Dystans dzielący Anklam od Torgelow to 34 km, czas potrzebny na przejechanie tej drogi wynosi około 30 minut. Pokonując ten odcinek miniemy następujące miejscowości: Heinrichsruh, Ferdinandshof, Altwigshagen, Rathebur, Ducherow, Neu Kosenow. Warto dodać, że od wiosny 2015 r., jadąc do Świnoujścia nie musimy przejeżdżać przez centrum Anklam, gdyż można skorzystać z nowo otwartej obwodnicy tego miasta biegnącej wzdłuż rzeki Peene (Piana).

Anklam – Usedom

Kontynuując naszą podróż do Świnoujścia po wyjechaniu z granic administracyjnych Anklam-u natkniemy się na pierwsze drogowskazy wyznaczające kierunek do naszego celu i nakazujące zjazd z drogi numer 109 na drogę 110 prowadzącą na wyspę Uznam. Osobiście uważam ten odcinek drogi za najprzyjemniejszy moment całej podróży. Aczkolwiek pragnę zwrócić uwagę, by przejeżdżając przez tereny zabudowane szczególnie na tym odcinku pamiętać o ograniczeniach prędkości. Wielokrotnie bowiem spotkałem na tej części drogi do Świnoujścia mobilny fotoradar. Muszę tu przyznać, że nasi sąsiedzi, podobnie jak polska straż miejska, są mistrzami w kamuflowaniu tych urządzeń. Bardzo często zdarzało mi się zostać przez niemieckiego kierowcę ostrzeżonym o fotoradarze, a i tak nie potrafiłem zlokalizować miejsca, w którym on się znajdował. Do wyspy Uznam dotrzemy tym, czego u nas zabrakło, a mianowicie mostem – w tym przypadku nad Peenestrom. To most zwodzony, który jest otwierany w następujących godzinach: 5:45, 9:40, 11:45, 16:45, 20:45. Po przejechaniu następnych kilku kilometrów czeka na nas miejscowość Usedom.

Usedom – Świnoujście

Ostatni etap naszej podróży to odcinek liczący 24 km, biegnący wzdłuż wyspy Uznam, którego przejechanie zajmie nam około 20 minut. Większą część tego dystansu pokonamy w sąsiedztwie lasów i pól. Cały ten odcinek jest dobrze oznakowany, jednakże wielu moich znajomych czując już bliskość Świnoujścia w miejscowości Zirchow nie patrzy na znak i zamiast skręcić do Świnoujścia kieruje się w kierunku Ahlbeck. Ta pomyłka turystycznie urozmaici nam podróż, doprowadzając również do wjazdu do Świnoujścia przez przejście graniczne Ahlbeck – Świnoujście. Jednak jeśli zależy nam na czasie osobiście sugeruję, by w miejscowości Zirchow skręcić na przejście graniczne Gartz – Świnoujście.

Podsumowując:

Dystans dzielący przejście graniczne w Lubieszynie do przejścia granicznego Gartz – Świnoujście to ok. 110 km. Czas potrzebny na przejazd tego odcinka to 1 godzina 45 minut. Przejeżdżamy tą trasę między innymi przez następujące miasta i miejscowości:

• Löknitz -> Passewalk -> Torgelow -> Anklam -> Usedom -> Zirchow

W Niemczech poruszamy się z prędkością 50km/h w terenie zabudowanym oraz 100km/h poza nim pod warunkiem, że znaki drogowe nie nakazują nam poruszania się z inną prędkością. Podczas kontroli możemy zostać poproszeni o pokazanie trójkąta ostrzegawczego oraz apteczki. Brak wyposażenia pojazdu w trójkąt lub apteczkę może skończyć się dla nas mandatem w wysokości 15EUR, płatnym na miejscu

Aktywne fotoradary w Niemczech na 100 % spotkamy :

• Wyjazd z Passewalku w kierunku Torgelow (po stronie przeciwnej)

• Koło restauracji w Altwigshagen (po stronie przeciwnej)

• Za miejscowością Neu Kosenow (po stronie przeciwnej)

• Na drodze nr. 110 w obszarze Relzow (po stronie przeciwnej)

Nieczynne fotoradary stacjonarne znajdują się :

• Za miejscowością Löknitz

• Na przejeździe kolejowym za miejscowością Altwigshagen

Komentarze mile widziane. Serdecznie zapraszam do dalszej dyskusji na łamach naszego forum: Droga do Świnoujścia przez Niemcy – Pytania i Odpowiedzi

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waclaw

To sa „byle przejscia graniczne” !

Artur

W ubiegłym tygodniu natknąłem się na radar „śmietnik” na wyjeździe z Eggesin w stronę Szczecinia..

Adam

Jazda przez Niemcy znana jest od lat, wielu kierowców tak robi.

Informacja o ciasteczkach:

Zgodnie z Art. 173, pkt. 1 Ustawy z dn. 16.11.2012 r. (Dz.U. poz. nr 1445) Informujemy, że ta strona korzysta z plików cookies.

Odwiedzając naszą stronę bez dokonania zmian ustawień swojej przeglądarki, wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies w celu ułatwienia korzystania z serwisu.

Dostępne materiały

Informujemy, że artykuły opublikowane na stronie są formą reklamy internetowej.

Od tradycyjnych artykułów różnią się możliwością umieszczenia linku, grafiki lub logotypu promującego daną usługę bądź produkt

Artykuł sponsorowany:

Wzbudź zainteresowanie Czytelnika i zamieść artykuł w naszym serwisie.

Szczegóły: Publikacja artykułu

Zapraszamy do pozostałych naszych serwisów: