Ekonomiczne rozwiązania

Hasła proekologiczne bardzo mocno dotykają motoryzację i to właśnie w tym segmencie rynku odnotowuje się najszybszy rozwój technologii, który związany jest również z inwestycjami na przykład w silniki elektryczne i hybrydowe. Z drugiej strony także układy Start Stop pozwalają znacznie obniżyć emisję CO₂, a to niewątpliwie wpływa na poziom zanieczyszczeń, a tym samym na przykład na tak uciążliwy smog.

  1. Nowoczesne technologie
  2. Jak działa system Start-Stop?
  3. Wybierz dobry akumulator
  4. Zaawansowane systemy Start Stop

Nowoczesne technologie

Z technologii Start Stop korzysta coraz więcej kierowców i jest ona standardowo montowana w nowoczesnych samochodach. W efekcie szacuje się, że w przeciągu kilku lat już 70% wszystkich nowo wyprodukowanych aut będzie wyposażonych w takie rozwiązanie. W tym momencie stanie się ona pewnego rodzaju standardem. Warto zwrócić uwagę, że ten trend związany jest z obowiązującymi od tego roku w Unii Europejskiej  przepisami, które określają dolną granicę emisji CO₂ na poziomie 95/g/km. Także te restrykcje przekładają się na to, że w wielu miastach tworzone są strefy ochronne, do których wjechać mogą jedynie samochody spełniające dość surowe kryteria. Co za tym idzie, coraz więcej kierowców, poszukując nowego samochodu, również zwraca uwagę na emisję spalin a nie tylko na wygląd auta czy też jego ekonomiczność.

Jak działa system Start-Stop?

Przede wszystkim funkcjonowanie systemu zależne jest od wielu różnych parametrów. Ważne będą na przykład temperatura otoczenia silnika oraz ta, którą się utrzymuje wewnątrz pojazdu. Najistotniejsze jest jednak to, jak dobrze naładowany jest akumulator Start Stop. To podstawowy element, który odpowiada za poprawne działanie tego systemu. Akumulator Start Stop jest połączony z całą elektroniką samochodu poprzez specjalne sensory i to one stale sprawdzają, czy wszystkie elementy działają prawidłowo.

Wybierz dobry akumulator

Odpowiedni akumulator pozwala znacznie zredukować poziom emisji CO₂. Poza tym poprawia komfort użytkownika także w innych systemach, które mogą być w aucie zainstalowane. Przede wszystkim będą to podgrzewane fotele, klimatyzacja. W dużym skrócie sam akumulator Start Stop pozwala często uruchamiać silnik bez dużych strat energii, co jest niewątpliwą zaletą w miejskim ruchu oraz w korkach, do których większość kierowców jest już przyzwyczajona.

To właśnie miejski ruch, zmiana świateł, zakorkowane ulice sprawiają, że akumulator jest poddawany stałym obciążeniom. Tym samym musi oddawać maksimum swojej mocy, a z drugiej strony nie ma szans na doładowanie się. Tym samym potrzebuje energii z alternatora lub tej pozyskanej z hamowania. Poza tym to właśnie poprawne działanie akumulatora odpowiada za redukcję emisji CO₂ i poprawne działanie innych systemów pokładowych. Co istotne, nie wszystkie będą nadawać się do aut wyposażonych w funkcję Start Stop i przy takim samochodzie będziemy potrzebować dedykowanego modelu, który będzie odporny na szereg różnych przeciążeń. Konwencjonalne akumulator zbyt szybko będą tracić pojemność ładowania.

Zaawansowane systemy Start Stop

Technologie oszczędzające paliwo, odzyskujące energię hamowania to przyszłość motoryzacji. Proces rekuperacji jest jednym z ważniejszych elementów, jakie są wykorzystywane w nowoczesnych samochodach. Akumulator kwasowo ołowiowy EFB sprawdza się w standardowych technologiach. Pozwala wyłączyć samochód nawet podczas bardzo krótkiego postoju i ponownie uruchomić go, gdy kierowca wci­śnie pedał sprzę­gła lub zwol­ni hamulec. W efekcie wymaga od niektórych elementów samochodu większej trwałości i dodatkowych zabezpieczeń.

Źródło ilustracji: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license

 

Poprzedni artykuł

Mobilna myjnia parowa – kiedy warto korzystać?

Następny artykuł

Techlife X9 – hulajnoga elektryczna na każde wzniesienie

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.