Filtry DPF i katalizatory w samochodzie

Silnik w dieslu użytkowanym w strefie miejskiej, gdzie samochód pokonuje często kilkukilometrowe odcinki ze sporymi przerwami i ciągle stoi w korkach, poprzez niedogrzanie obciąża filtr cząstek stałych. Kierowcy tych samochodów często skarżą się na zapychające się DPF-y. Jak postępować w takich sytuacjach? Zapraszamy do lektury.

Co to jest filtr DPF

DPF służy do oczyszczania spalin wylotowych z tak zwanych cząstek stałych, które są najbardziej szkodliwą frakcją gazów wyrzutowych każdego pojazdu samochodowego, a szczególnie tych z silnikami zasilanymi olejem napędowym. Filtr cząstek stałych działa równolegle zatrzymując drobiny sadzy i utylizując je w procesie dopalania.

Filtr jest wbudowany w układ wydechowy tuż za katalizatorem. Rolę katalizatora omówimy w następnym dziale.

Korpus DPF jest zbudowany z wysokogatunkowej stali niemagnetycznej. Wewnątrz puszki filtra znajduje się ceramiczny wkład. Struktura wsadu przypomina labirynt. Kanały tworzą równoległe ściany poprzecinane pod kątem prostym kolejnymi, tak że powstają niewielkie prześwity między nimi. Ułożone są zabiegowo. Strumień gazów rozdziela się na wiele mniejszych strumieni i przeciska przez sieć kapilar, dążąc do wylotu. Po drodze drobiny niespalonego węgla w postaci sadzy osadzają się na ściankach.

Co to jest katalizator?

Konwertor katalityczny razem z DPF-em tworzy zespół oczyszczania spalin. Likwiduje on lotne związki powstające podczas spalania oleju napędowego. Dwutlenek węgla, lotne węglowodory lub tlenki azotu to gazy szczególnie niebezpieczne dla otoczenia. Katalizator wewnątrz zbudowany jest z bloku metalu z kanalikami pokrytymi mieszanką chemicznych substancji jak platyna, pallad i innych. Stanowią one warstwę katalityczną rozkładającą gazy na prostsze i nieszkodliwe substancje.

Regeneracja filtra cząstek stałych

Regeneracja filtra DPF przebiega wieloetapowo. Po zdemontowaniu urządzenia poddaje się go inspekcji. Oglądu można dokonać przy pomocy endoskopu. Badanie pozwala ocenić, czy ceramiczny wkład filtra spełnia wymagania techniczne. Wszelkie pęknięcia struktury lub nadtopienia mogą wyeliminować go z dalszej eksploatacji.

W tym samym kroku dokonuje się oglądu zewnętrznego pancerza. Jeśli jest uszkodzony, może to świadczyć o powstaniu szkód wewnątrz zbiornika. Jest to element narażony na kontakt z błotem i innymi substancjami, dlatego trzeba poddać go czyszczeniu (piaskowanie lub szkiełkowanie).

Następnie filtr poddaje się ciśnieniowej kąpieli chemicznej. Zastosowane preparaty zbierają ze ścianek ceramicznych nalot i przywracają zespół filtra do dalszej pracy.

Czyszczenie katalizatorów

Katalizator czynnie biorący udział w filtrowaniu spalin także potrzebuje okresowego czyszczenia. Po okresie prób wypracowano optymalną metodę przywracania bloków katalitycznych do dalszego bezawaryjnego funkcjonowania. Podobnie jak DPF, katalizator jest poddawany kąpieli oczyszczającej. Użycie właściwej chemii optymalizuje proces i nie niszczy warstwy związków katalitycznych. Wcześniej stosowano w obu przypadkach wypalanie. Jednak temperatura pieca mogła uszkodzić powierzchnię katalizatora, a DPF pozostawał pełen popiołów.

Regeneracja filtra DPF Jaworzno – AutoTarget

Poprzedni artykuł

Jaka tapicerka do samochodu?

Następny artykuł

Czym zasilać kamerę samochodową?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.