Flota samochodowa z wypożyczalni

Obecnie niemal w każdej firmie musi być samochód, co oznacza, że zakładając przedsiębiorstwo należy kupić lub wynająć odpowiedni pojazd. Jeśli firma nie jest zbyt duża wówczas jedną z bardziej opłacalnych opcji jest zakup pojazdu na kredyt lub leasing auta. Jeśli do obsługi firmy koniecznych jest wiele pojazdów, wówczas zakup na kredyt może okazać się nie tylko nieopłacalny, ale przede wszystkim niemożliwy.

Dlaczego łatwiej wynająć flotę aut niż ją kupić?

Jeśli firma do prowadzenia swojej działalności potrzebuje kilkunastu czy kilkudziesięciu pojazdów, wówczas może pojawić się problem z ich zakupem. Bardzo rzadko zdarza się, aby początkujący przedsiębiorca dysponował środkami na zakup dużej floty samochodowej. W przypadku braku funduszy pomocą może być kredyt bankowy, ale tu z kolei pojawia się problem z odpowiednim zabezpieczeniem spłaty zobowiązania. W takim wypadku pojawia się opcja, z pozoru mniej opłacalna, długookresowego wynajmu floty samochodowej. Często jednak rozpatrując pozyskanie floty pojazdów od strony dostępności finansowej opcja wypożyczenia samochodów bywa jedynym rozwiązaniem, ponieważ wypożyczalnia samochodów Gdynia – www.exel.gda.pl nie wymaga wykazania zdolności kredytowej.

Jakie są koszty wynajmu długookresowego?

Jak można się spodziewać rata kredytu na samochód i miesięczna opłata za wynajem pojazdu mogą być bardzo zbliżona. Miesięczny koszt wypożyczenia samochodu osobowego rozpoczyna się od ok. 1600 zł i rośnie wraz z wielkością, standardem i specjalizacją wynajmowanego pojazdu. Warto jednak zaznaczyć, że w koszt wynajmu pojazdu wliczona jest amortyzacja auta oraz dodatkowe usługi, które właściciel samochodu musi opłacać z własnej kieszeni. W przypadku auta należącego do firmy przedsiębiorca musi opłacić np. ubezpieczenie samochodu, przeglądy techniczne, naprawy pojazdu itd. W przypadku samochodów z wypożyczalni to wypożyczający uiszcza wszystkie powyższe opłaty.

Zarządzanie flotą pojazdów

W przypadku samochodów firmowych bardzo ważnym elementem jest obsługa i zarządzanie flotą firmową. Jeśli należy do niej tylko kilka aut, wówczas z obsługą świetnie poradzi sobie właściciel przedsiębiorstwa lub wskazany przez niego pracownik. W przypadku firm, gdzie flota samochodowa liczy kilkanaście czy kilkadziesiąt pojazdów niezbędny staje się dodatkowy pracownik zajmujący się jej obsługą. Trzeba pamiętać, że w przypadku dużej floty samochodowej niezbędne jest pilnowanie przeglądów technicznych, opłaty ubezpieczenia czy pilnowanie sprawności technicznej każdego pojazdu z osobna. Jeśli flota pochodzi z wypożyczalni o wszystkie szczegóły związane z obsługą techniczną pojazdu dba pracownik wypożyczalni. Jak przekonało się wielu przedsiębiorców jest to bardzo wygodny i oszczędny sposób zarządzania flotą samochodową.

Bonusy od wypożyczalni

Podczas kalkulacji kosztów zakupu bądź wynajmu floty samochodowej warto wziąć pod uwagę również bonusy, które oferują wypożyczalnie. Przeglądając oferty wypożyczalni można spotkać się np. z darmową nawigację samochodową w każdym wynajętym aucie. Tym samym do każdego pojazdu klient otrzymuje bonus w kwocie ok. 300 zł (koszt zakupu nawigacji samochodowej). Duże wypożyczalnie samochodów często mają podpisane umowy z sieciowymi serwisami samochodowymi, dzięki czemu wynajęte auta można oddać do naprawy w dowolnym oddziale serwisu. Jest to niewątpliwie bardzo korzystna opcja dla przedsiębiorców, którzy dużo podróżują po całym kraju. Kolejnym ciekawym bonusem udzielanym przez wypożyczalnie są karty zniżkowe. Wśród często spotykanych jest karta, na mocy której niektóre stacje benzynowe udzielają rabatów na paliwo i inne usługi. W przypadku, gdy samochody jeżdżą dużo i często, wówczas takie zniżki na paliwo dają możliwość uzyskania sporych oszczędności.

Podejmując decyzję o sposobie pozyskania floty firmowej warto mieć na uwadze wszystkie powyższe sprawy. Brak konieczności posiadania zdolności kredytowej jest z pewnością jedną z głównych zalet wynajmu pojazdów, ale inne takie jak pomoc w obsłudze floty czy dodatkowe bonusy przynoszą również dodatkowe korzyści i oszczędności w budżecie firmy stąd warto o nich pamiętać.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę Exel – Wypożyczalnia samochodów Gdańsk lidera branży na terenie woj. Pomorskiego

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Berbel

Konkretną flotę można mieć poprzez wynajmy. To nic dziwnego dla większości znających się na finansach firm. Nasza firma również najmuje pojazdy, ma to wiele korzyści takich jak optymalizacja podatków poprzez zwiększenie kosztów, ale finalnie mniejsze opłaty roczne jeżeli samochody oczywiście nie są codziennie używane.