Giętarki do rur – typy i zastosowanie

Giętarki do rur

Jedną z najważniejszych cech metali jest to, że przedmioty wykonane z tego materiału, a właściwie z całej gamy różnych metali, można wyginać pod wpływem odpowiednio dużej siły.

Wygięty materiał zachowa swoją nową formę, dzięki czemu uzyskamy przedmioty o bardzo wysokiej wytrzymałości i takim kształcie, jak tego dokładnie potrzebujemy. Wysoka odporność większości metali na odkształcanie wymusza stosowanie przez nas odpowiednich narzędzi, aby możliwe było skuteczne i precyzyjne gięcie rur. Te urządzenia to giętarki do rur.

Podstawowe podziały giętarek

Giętarki do rur to bardzo różnorodna rodzina urządzeń, których cechą wspólna jest niejednokrotnie tylko zastosowanie, które w dodatku też mogą dawać mocno różne efekty. W pierwszej kolejności ważne jest, czy mamy do czynienia z urządzeniami ręcznymi czy mechanicznymi, w tym najnowocześniejszymi – sterowanymi cyfrowo. Urządzenia nowoczesne są w sposób oczywisty lepsze, chociaż do prostych, szybkich działań spokojnie sprawdzają się najbardziej podstawowe giętarki do rur. W każdej z nich znajdziemy bowiem matrycę, na której rura będzie wyginana i im prostsza giętarka, tym szybciej i sprawniej z niej skorzystamy, chociaż z mniejszą siłą i precyzją.

Wybór odpowiedniej giętarki zależny jest oczywiście przede wszystkim od tego, z jakim materiałem będziemy mieli do czynienia. Trzy podstawowe typu giętarek w zależności od tego, z czym będą się mierzyły, to giętarki do rur trzpieniowe, beztrzpieniowe oraz trój rolkowe. Wśród wszystkich tych urządzeń możemy wyróżniać wiele podtypów, na przykład giętarki, które będą wywierać równomierną siłę nacisku na cały element, co zapobiega jego uszkodzeniom.

CM, CMH i CNC

W praktyce najczęściej wyróżnia się urządzenia o typach CM, CMH i CNC. Jest to najbardziej praktyczna klasyfikacja. Giętarki CM wygną rury o profilu kwadratowym, prostokątnym, okrągłym lub owalnym. Poradzą sobie z raczej bardziej podatnymi na gięcie materiałami. CMH to giętarki trzpieniowe hydrauliczne, w których stosuje się większą siłę, przez co radzą sobie lepiej z rurami o cienkich ścianach i umożliwiają też szybkie cięcie rur w trybie manualnym. Urządzenia CNC to urządzenia sterowane cyfrowo, które stosuje się do zadań precyzyjnych, gdzie konieczne jest uzyskanie bardzo precyzyjnych efektów. Poradzą sobie praktycznie ze wszystkim, chociaż oczywiście nie każdy ich model.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments